W głębi klasy

Okładka książki W głębi klasy Abril Zamora
Okładka książki W głębi klasy
Abril Zamora Wydawnictwo: Pascal Cykl: Szkoła dla elity (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Szkoła dla elity (tom 1)
Élite #1 Al Fondo de la Clase
Pascal
2021-05-05
2021-05-05
Magdalena Olejnik
Netflix Elite

Książka opowiada o losach czwórki mniej znanych przyjaciół z klasy w Las Encinas. Melena, Janine, Paula i Gorka to paczka szesnastolatków z bogatych rodzin. Kiedy zaczyna się nowy rok szkolny, trójka przyjaciół jest obrażona na Melenę za zniknięcie i brak kontaktu przez całe wakacje. W tym czasie Janine przeżyła miłosny incydent z Mario (największym amantem w szkole),Paula zakochuje się w Samuelu, a Gorka wzdycha do Pauli. Ich losy łączą się i rozjeżdżają wraz z upływem roku szkolnego. Wszystkie te historie prowadzą do momentu śmierci Mariny. Kto jest za nią odpowiedzialny? Może autor różowego pamiętnika, który ktoś podrzucił policji? 🤔 🤔 🤔
Książka pokazuje nam perspektywy wielu bohaterów w postaci czegoś na wzór pamiętnika. Poza tymi wstawkami mamy do czynienia z wszechwiedzącym narratorem, czasem bywa denerwujący, kiedy zbyt pochopnie podaje nam informacje do których moglibyśmy dojść sami. Pozycja jest pisana językiem młodzieżowym co w sumie nawet mi się podobało. Książka jest dość cienka, czcionka duża. Wciąga od pierwszego rozdziału. Opowiada o ważnych sytuacjach w życiu nastolatków jak używki, przemoc, seks czy odrzucenie. Bohaterowie czują się gorsi bo nie są na pierwszym planie, nie są fejmami. W liceum sama nie byłam fejmem, ale zmieniło się to na studiach, gdzie nikogo nie obchodziła kasa ani wygląd, ale to co sobą reprezentujesz i jaką wiedzę posiadasz.
O rozterkach i życiowych zakrętach tej czwórki można czytać nawet nie oglądając serialu, więc książka jest skierowana do wszystkich. Dla fanów to swego rodzaju smaczek, a dla reszty myślę że historia, dzięki której mogą sięgnąć po serial

Czytając tę książkę czułam się trochę jak mój nauczyciel od polskiego, który musi przeczytać rozprawki mojej klasy, bo tę książkę w pewnych momentach nie dało się czytać, styl pisania autorki jest tak bardzo pomieszany i poplątany. Młodzieżowy język bohaterów wydawał mi się bardzo sztuczny, przez co czytając ciągle byłam poirytowana i nie miała najmniejszej ochoty by czytać tę książkę dalej, a cała akcja ciągnęła się w nieskończoność, jakby miała nigdy się nie skończyć, chociaż były takie momenty, gdzie nie mogłam się oderwać. I jednym z takich momentów był wątek zabójstwa Mariny i poznanie go z perspektywy innych bohaterów, którzy nie pojawili się w serialu, a mieli bardzo duże znaczenie w całej tej sytuacji. Ale oprócz poznania nowych bohaterów, ich życia i ich problemów, z którymi borykają się na co dzień nie zabrakło też przeplatania historii tych „starych” bohaterów, którzy wywoływali na mojej twarzy uśmiech. Ale książka w całokształcie wydawała mi się bardzo przerysowana i nierzeczywista, a problemy i sytuacje za bardzo wyolbrzymione tam, gdzie nie było to potrzebne.

Pewnie pamiętacie szkolne beztroskie czasy. Gdzie wśród wszystkich uczniów wyróżniały się różne grupki?
Czy to grupa kujonów czy sportowców. Wszyscy inni i inaczej patrzący na świat. Jednak były też takie grupy, którym
przyjemność sprawiały prześladowania innych słabszych uczniów. Tak było przeważnie w każdej szkole i pewnie też
jest tak teraz choć myślę,że teraz jest zdecydowanie gorzej niż kiedy to ja sama chodziłam do szkoły.

W książce Abril Zamora poznajemy uczniów ekskluzywnej szkoły , do której uczęszczają bogate dzieciaki i te z biedniejszych
dzielnic. Jedni mają wszystko inni nie mają nic. Czy aby na pewno tak jest?
Każdy z nich ma swoje tajemnice i problemy, o których nie chcą mówić. Muszą się zmagać z krytyką czy brakiem miłości.
Jednak gdy dochodzi do zabójstwa jednej z uczennic ich problemy idą na drugi plan. Każdy doskonale wie, kto życzył jej śmierci
lecz czy tylko jedna osoba o tym myślała? Znaleziony pamiętnik zostaje głównym dowodem w sprawie zabójstwa ale
czy przelanie swoich myśli na papier może być pierwszym krokiem do popełnienia czynu?

Nie oglądałam jeszcze tego serialu na Netflixie ale planuje po niego sięgnąć gdy tylko przeczytam drugi tom tej serii.
Nie jest to wymagająca lektura i spokojnie można przeczytać ją w jeden wieczór. Była to dobra odskocznia od
thrillerów. Lubię czasami sięgnąć sobie po tego typu lekturę i wam też polecam od czasu do czasu przeczytać
coś innego niż ulubiony gatunek. A Wy czytaliście już może tę pozycję? A może oglądaliście tylko serial?
Koniecznie dajcie znać i podzielcie się wrażeniami.

jest tak teraz choć myślę,że teraz jest...

Seria „Szkoła dla Elity” na Netflixie a książka?
Jeszcze serialu nie oglądałam…po przeczytaniu ksiazki z pewnością oglądnę📚
Szukanie zabójcy Mariny to główny temat i znalezienie różowego pamiętnika,który może być kluczowy dla sprawy 🔥
Problemy nastolatków,ich rozważania,nienawiść do rówieśników oraz lekkie traktowanie życie to wszystko możemy znaleźć w książce…..Czasem mimo,że uczniowie maja bogatych rodziców nie gwarantuje Im szczęścia i akceptacji z otoczenia…
Zrozumienie zachowań bohaterów jest czasem niezrozumiale,ale to przecież uczniowie,którzy myślą,że wiedzą najlepiej……
Książka jest nietypowa,poruszająca ważne kwestie zachowań młodych ludzi i to jest jej dodatkowy utut🌟

Seria „Szkoła dla Elity” na Netflixie a książka?
Jeszcze serialu nie oglądałam…po przeczytaniu ksiazki z pewnością oglądnę📚

Dla mnie, po obejrzeniu serialu, ciekawie było poznać historię od innej strony. Bohaterowie, których opisano w książce, są raczej drugoplanowymi postaciami w serialu. Ich spojrzenie na rozgrywającą się akcje jest inne niż bohaterów, których znamy z ekranu.

Oglądałeś serial Szkoła dla elity?

Czy na pewno wiesz wszystko o zabójstwie Mariny?

W szkole był jeszcze ktoś, kto życzył jej śmierci… W cieniu szkolnych gwiazd żyją przecież też inni uczniowie…

Poznaj całą historię!

Paula cierpi z powodu nieszczęśliwej miłości, o której nie może nikomu powiedzieć. Janine, dziewczyna w rozmiarze 40, skrywa tajemnicę, której ujawnienie naraziłoby ją na niebezpieczeństwo. Jej przyjaciel Gorka, ogarnięty obsesją na punkcie seksu, zaczyna czuć coś więcej do nieodpowiedniej osoby, a Mario, drugoroczniak i ekspert od prześladowania innych, odkrywa, że po raz pierwszy sam padł ofiarą szantażu. Na Maríę Elenę wszyscy w Las Encinas mówią Melena (Czupryna),bo kiedyś z powodu problemów emocjonalnych straciła włosy. Nikt jednak nie wie, że za fasadą bogactwa i przepychu kryje się smutna historia rodzinna.

Czy Melena, Janine, Mario, Paula i Gorka są zamieszani w zabójstwo?
Jaką tajemnicę skrywa pamiętnik, który trafił w ręce policji?
Czy autor dziennika ma coś wspólnego ze zbrodnią, czy to tylko kolejna intryga?

Trzeba będzie wrócić na początek roku szkolnego, by połączyć elementy łamigłówki i poznać całą prawdę.

Jestem wielką fanką serialu, z zapartym tchem śledziłam losy bohaterów i oczywiście czekam na kolejny sezon, który niedługo ma pojawić się na Netfilxie. Kiedy tylko zobaczyłam książkę, wiedziałam że muszę ją przeczytać. Wiązałam z nią wielkie plany, w końcu serial bardzo przypadł mi do gustu. Niestety, książka mnie nie porwała, spodziewałam się czegoś innego, czegoś wow, a dostałam nowych bohaterów oraz starych w roli drugoplanowej, którzy niestety mnie nie zachwycili tak bardzo jak się spodziewałam. Czytało się to średnio, na początku nie mogłam się wkręcić w akcję, potem nie mogłam się oderwać, taki paradoks. Najbardziej podobał mi się wątek Janine i Mario, który zaskakiwał na każdym kroku. Ogólnie bohaterowie mieli sporo problemów, byli rozkapryszeni, przesadzali z alkoholem oraz z narkotykami. Książkę oceniam na 4 ⭐

Dziękuję @wydawnictwo_pascal_books za możliwość recenzowania książki ❤

Oglądałeś serial Szkoła dla elity?

Czy na pewno wiesz wszystko o zabójstwie Mariny?

Poznaj całą historię!

Jeśli podobnie jak ja zachwycony serialem rzuciłeś się na książkę o Elicie i spotkało cię ogromne rozczarowanie, to współczuję, bo wiem co czujesz...

Fabuła bardzo płytka. Dodatkowo przeplatanka narracji wytrąca z równowagi. Nie warte uwagi.

Któż nie zna radości z podglądactwa, wtykania nosa w najbardziej intymne sprawy innych, zwłaszcza tych ciut lepiej sytuowanych?
Bardziej gorzka , latynoska wersja "Plotkary" - niby nic ambitnego, ale nie sposób się oderwać!

• Obyczajowe
  • Netflix i okolice