Oliver Twist

Okładka książki Oliver Twist
Charles DickensPhilip Gooden Wydawnictwo: Wydawnictwo Tandem Cykl: Charles Dickens (tom 1) Seria: Klasyka dla dzieci [wydawnictwo Tandem] opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
2021-05-04
Data 1. wydania:
2007-08-02
Magdalena Patryas

Okładka książki David Copperfield Santiago Calle, Charles Dickens, Philip Gooden
Ocena 7,2
David Copperfield Santiago Calle, Cha...
Okładka książki Wielkie nadzieje Charles Dickens, Philip Gooden, Pipi Sposito
Ocena 7,2
Wielkie nadzieje Charles Dickens, Ph...

"Oliver Twist był sierotą. Matka zmarła w dniu narodzin Olivera. Nikt nie wiedział, kim był jego ojciec. Woźny dał mu nazwisko Twist."

Rozpoczynam przygodę z kolejną serią w klimacie klasyki dla dzieci, tym razem związaną z twórczością Charlesa Dickensa. Przyznam, że wiele radości sprawia mi nie tylko poznawanie tych książeczek, ale również obserwowanie emocji, jakie budzą w młodej czytelniczce, z którą przemierzam różne obszary literatury. Pierwszy tom "Oliver Twist" jest opowieścią o sprytnym dziewięcioletnim chłopcu, dorastającym w sierocińcu w wiejskim gospodarstwie, w pobliżu prowincjonalnego miasteczka. Los skazuje go na trudne dzieciństwo naznaczone głodem, biedą, ciężką pracą, brakiem poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Z jednej strony łatwy językowo materiał do przetworzenia przez dzieci, z drugiej emocjonalnie już niekoniecznie. Zwłaszcza zerknięcie w bolesne losy sierot mieszkających w przytułku, ciężkie warunki życia, nieludzkie traktowanie, praca przy rozplątywaniu starych lin okrętowych zamiast beztroskiej zabawy. Obraz Londynu pierwszej połowy dziewiętnastego wieku, mrocznego, nieprzyjemnego, brudnego i zanieczyszczonego. Kontrast codzienności różnych warstw społecznych, kieszonkowa profesja małolatów, wyzyskiwanie dzieci przez dorosłych, a nawet odsprzedawanie sierot do pracy, czy więzienie w odizolowanym od oczu ciekawskich domu.

Philip Gooden umiejętnie wybiera z oryginału najważniejsze elementy scenariusza zdarzeń, przedstawienia w skondensowanej i atrakcyjnej formie, przy zachowaniu ponurego nastroju. Postaci podtrzymują charakterystyczne cechy osobowości, wyróżniające przymioty i skazy, szybko zdobywają sympatię lub antypatię. Sporo wartościowych przekazów do podchwycenia, obracają się wokół społecznych konwenansów minionej epoki oraz niezmiennych cech natury człowieka. Książkę wzbogaca przyjemna oprawa graficzna, fantastycznie współtworzy klimat, zachęca do odkrywania kolejnych stron. Tytuł nadaje się do samodzielnego poznawania przez młodych miłośników literatury. Duża czcionka wprawia w biegłe czytanie. Jednak mile widziana obecność dorosłego przy wgryzaniu się w historię, aby dopowiedzieć i wyjaśnić okoliczności intrygi, ocenić zachowania bohaterów, wskazać na niuanse walki dobra ze złem. Oliver Twist poznaje nieżyczliwość, zdradę i kłamstwo, ale też życzliwość, wierność i szczerość. Droga do bycia wartościowym chłopcem usiana jest licznymi przygodami, fantastycznie współuczestniczy się wyobraźnią, wkracza w obszar dynamicznej sensacji. Czy uda się chłopcu dowiedzieć czegoś bliższego o matce? Kim okaże się kobieta z portretu wiszącego w salonie Johna Bronslowa?

bookendorfina.pl

Klasyki dla wielu osób to złe wspomnienia z lekturami. Długie, nudne książki, do których zmusza nas edukacja. A co jeśli możecie znaleźć te same historie w krótszej wersji, zachowujące najważniejsze kwestie, w twardych wydaniach i z pięknymi ilustracjami? Wydawnictwo wyszło właśnie z taką inicjatywą i światowe klasyki powstały w wersji dla młodszych. Tym razem postawiono na największe dzieła Charlesa Dickensa.

Oliver został na świecie sam. Wychowuje się w przytułku i nie wiedzie łatwego życia. Stara dostosować się do sytuacji, choć nie zawsze jest to proste. Chciałby dowiedzieć się więcej o rodzinie i znaleźć swoje miejsce na świecie. Czy mu się uda? Jakie są dzieci w przytułku?

Pip mieszka ze swoją kłótliwą starszą siostrą i jej mężem. W Wigilijną noc chłopak spotyka zbiegłego ze statku więźnia. Jego przyszłość nie zapowiada się dobrze, a jednak... Nagle tajemnicza osoba, chce mu pomóc i funduje jego edukację. Kim jest darczyńca? Jaka czeka przyszłość chłopca?

Historie jako tako kojarzę, bo często są przytaczane. Naprawdę niezmiernie się cieszę, że miałam okazję zapoznać się z nimi, nawet w takiej wersji. Przeczytałam je za jednym zamachem i sprawiły mi wiele radości. Mam przeczucie, że młodsi czytelnicy będą nimi zachwyceni. Tekst jest duży, ilustracji mnóstwo i bardzo dużo akcji.

Jeśli szukacie książek dla Waszych młodszych czytelników to będzie idealny wybór. Dzieci będą mogły zapoznać się z klasykami w przystępnej formie, a starsi będą mogli je sobie przypomnieć. Dodatkowo są przepięknie wydane i cudownie prezentują się na półkach. Dlatego ja bardzo się cieszę, że mogę je Wam zaprezentować i mam ogromną nadzieję, że zainteresują Was te powieści. Postaram się opowiedzieć Wam w przyszłości o całej kolekcji i może też zorganizuję konkurs, ale to wyjdzie wszystko w czasie.

Dodaj cytat z książki Oliver Twist