Hawana. Podzwrotnikowe delirium

2021-06-30
9788381912570
Tomasz Fiedorek
Kurlansky Havana historia Havany wspomnienia

Autor opisuje Hawanę w prostym i zrozumiałym języku. Można dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z historii tego miasta. Podoba mi się język autora i chronologia, której starał się trzymać. Z książki bije pasja i zafascynowanie całą Kubą i Hawaną, która mi się skutecznie udzieliła! Praktycznie przez książkę poczułem smak kubańskiego rumu i drinków :) Polecam! Świetnie napisany reportaż.

Kurlansky opisuje miasto chronologicznie, ale jednocześnie zwraca uwagę na różne aspekty. Dowiemy się, jak miasto powstawało, czyje wpływy odczuło najsilniej, przeczytamy o podbojach piratów, Hiszpanów i Amerykanów. Zajrzymy do domów zwykłych ludzi, do ich kuchni i salonów, ale także do hoteli i restauracji, które obecny ruch w interesie zawdzięczają np. niespotykanemu nigdzie indziej na świecie kultowi Ernesta Hemingwaya.

Pełną recenzję można przeczytać na blogu Redhead in Wonderland:

Po przeczytaniu czuć pewne przygnębienie, że nie będzie i mi dane zobaczyć kiedyś Hawanę przybywając od strony morza.

Polecam! Książka ciekawa i w przystępny sposób przedstawiająca historię Kuby przez pryzmat Hawany. Co warto podkreślić autor w obiektywny sposób przedstawia dzieje wyspy bez politycznych uprzedzeń i aluzji. Czyta się dobrze a dla pasjonatów Kuby znajda się nawet przepisy na lokalne potrawy i kultowe drinki.

Przeczytana jednym tchem. Ta książka jest nienachalna jak sama Kuba! Spora dawka wiedzy zanim postawi się tam nogę. Polecam osobom, których Kuba elektryzuje na sam dźwięk, bo to historia Hawany poprzeplatana kuchnią, zwyczajami, kulturą, znanymi ludźmi i to w ironiczny sposób. Nawet historia najsłynniejszych utworów czy melodii jest wrzucone do tego reportażu. W ten sposób można się przygotować do podróży na Kubę.

Nawet się nie obejrzałem, a zostałem fanem wydawnictwa Czarne. Po reportażach, które bardzo mnie wciągnęły trafiłem na książkę z serii miasta, która dotyczy Hawany. Miałem okazję odwiedzić stolicę Kuby w 2017 roku i zakochałem się wyspie. Byłem bardzo ciekaw jak autor podejdzie do tematu kubańskiej stolicy. Nie rozczarowałem się. Autor, który od ponad 30 lat odwiedza Hawane doskonale zna historię wyspy, obyczaje i przede wszystkim ludzi.

Zaczynamy od wprowadzenia historycznego kiedy to Krzysztof Kolumb uznał Kubę za najpiękniejszą wyspę jaka widział z dotychczas odnalezionych Indii. Kurlansy w bardzo dokładny, ale absolutnie nie nudny sposób omawia historię pod rządami Hiszpanów, początek niewolnictwa, rozkwit Hawany i stolicę jako centrum handlu. Przechodząc przez okres IX wieku do lat 60 i współczesności dostajemy burzliwą historię pięknego kraju. Oprócz historii Kuby Mark Kurlansky przybliża nam politykę, kulturę, zwyczaje i literaturę Hawańską. Nie może oczywiście zabraknąć miejsca dla Hemingwaya, który na Kubie jest bohaterem, a opowieści o autorze są już wręcz mityczne. Wspaniałym zabiegiem autora jest popieranie swoich tez pozycjami z literatury hiszpańskiej, poezji Jose Martiego czy badań antropologicznych.

Po przeczytaniu 'Podzwrotnikowego delirium' obraz Hawany odświeżył mi się w głowie i zatęskniłem za słońcem, podzwrotnikowym klimatem i przede wszystkim za wyśmienitym rumem, który nie smakuje tak dobrze nigdzie indziej. Świetna książka, która napisana jest z pasją. Polecam.

Specyficzny koktajl cytatów, wrażeń, ciekawostek, obserwacji, dat i faktów. Fragmenty hawańskich wierszy przeplatają się z przepisami na drinki, a suche fakty z dziejów miasta z błahymi scenkami rozmów kibiców baseballu. Literackie opisy rozpalające wyobraźnię mieszają się z typowo dziennikarskim banałem. W żadnym razie nie jest to klasycznie rozumiana historia miasta, wspomnienia z podróży, ani tradycyjny reportaż. Książkowa próba przedstawienia magnetyzmu stolicy Kuby to bardzo przyjemne czytadło.

Autor odwiedzał miasto przez ponad 30 lat i niewątpliwie uległ jej urokowi, cały czas zachowując wyczuwalny, jankeski dystans. Po lekturze "Hawany" pozostaje jednak wrażenie pluskania stóp w płytkiej wanience, a nie głębszego zanurzenia w miejskim oceanie. Podstawową wadą książki, obok ciągłego roztargnienia autora, jest jej niewielka objętość. Wyczerpująca książka o tak magnetycznym mieście, jakim jest Hawana, powinna mieć przynajmniej 400 stron bitego tekstu, a nie zaledwie 175.

Mimo wszystko warto. Wiele tu perełek, jak fragmenty o religijnym synkretyzmie. Gdzieś w poprzek książki umieszczona jest swoista hawańska antologia literacka, która daje wiele tropów do dalszych wędrówek.

Opowieść o Kubie, a właściwie Hawanie. O Tainach- rdzennych mieszkańcach wyspy, inwazji Hiszpanii i niewolnictwie, dominacji Stanów Zjednoczonych i wszystko zmieniającej rewolucji Castro i Che. Co nuży i czyni książkę dla mnie mniej interesującą: mnóstwo ciężkich do wymówienia nazwisk, cytatów różnych " mądrych głów" i partiach bejsbolu. To tak ogólnie dlaczego z jednej strony bardzo interesująca, a z drugiej nudnawa.

Ciekawe, ale nie fascynujące.

Ciekawe, ale nie fascynujące.

Bardzo polecam do czytania w trakcie pobytu w Hawanie, można zrozumieć więcej.

Bardzo polecam do czytania w trakcie pobytu w Hawanie, można zrozumieć więcej.

• Reportaż

Dodaj cytat z książki Hawana. Podzwrotnikowe delirium