Niebieski las

Novae Res
2021-05-27
2021-05-27
9788382193473

Fantastyka zawsze przemawiała do mnie najbardziej, jeśli mówimy o książkowych gatunkach. "Niebieski Las" Grzegorza Bobina niesamowicie mnie zaskoczył i pochłonął na tyle, że nawet śnił mi się Ucho...

Czarodziej Theron - inaczej mówiąc, starsznie wredny i egoistyczny typ - wziął sobie za cel posiadanie całej magii, jaka tylko istnieje. Nie przewidział jednak, że druidzi i kilka innych osób będą na tyle odważni, by mu w tym przeszkodzić...

Świat magii, przyjaźni, miłości, niebieskich drzew i pięknych koni z Inis wciągnął mnie od samego początku. A wilk na okładce... Cóż on też ma swoje znaczenie w tej historii.

Nie mam pojęcia, co planuje autor, ale otwarte zakończenia z reguły same proszą się o kontynuację.

By prowadzić Was jeszcze nieco do tej krainy, muszę wspomnieć, że ani Odger, ani też jego siostra, nie są zwykłymi dziećmi. Dokładnie tak samo, jak córka Endalonii.

Historię Niebieskiego lasu, choć zwięzłą, można zdecydowanie porównać do "Hobbita". Ale spokojnie, nikt nie próbuje tutaj niczego podrobić! Grzegorz Bobin stworzył książkę bazując na gotowych już elementach, jednak mimo to, ma w sobie coś oryginalnego.

Do dodania już więcej nie mam (no, może poza tym, że okładka jest zdecydowanie trafiona) i nie pozostaje mi nic innego, jak zaprosić Was do przeczytania "Niebieskiego Lasu". Jestem niemalże pewna, że wciągnięcie się tak samo, jak ja.

Wielka moc to wielkie możliwości, ale równie wielkie wyzwania.
Niebawem przyjdzie się o tym przekonać mieszkańcom królestwa Inis, na co dzień spokojnego, w którym ludzie wiodą harmonijne, wręcz idylliczne życie.
Równowaga jednak ma zostać zachwiana, przez okrutnego i bezwzględnego czarodzieja- Therona, który nie cofnie się przed niczym w drodze do władzy.
Czy władczyni- Endalonia, będzie gotowa by stawić czoła mrocznym siłom?
Komu będzie mogła zaufać i jak wiele będzie musiała poświęcić, by powstrzymać nadchodzący upadek Inis i ocalić swe królestwo?
Tego dowiesz się jeśli tylko odważysz wkroczyć do ogarniętego tajemnicą i wypełnionego magią niebieskiego lasu.

"Niebieski las" pod względem konstrukcji zdecydowanie przypomina utwory fantastyczne lat 80.. Proste, surowe w swej budowie, pozbawione opisów wewnętrznych przeżyć bohaterów, których istotą najczęściej jest droga, podczas której kształtują się losy i charaktery postaci oraz walka dobrem a złem, konflikt, w którym protagonista reprezentuje pewną inicjatywę, antagonista zaś opór wobec zmian. Zdecydowanie można wyczuć tu inspirację takimi utworami jak "Wiedźmin" czy "Hobbit", ale z pewnością nie jest to próba podrobienia Sapkowskiego czy Tolkiena.

Dalsza część recenzji na moim instagramie: www.instagram.com/ms.podgorska

Wielka moc to wielkie możliwości, ale równie wielkie wyzwania.
Czy władczyni-...

Magiczny świat, w którym magia jest równie pożądana, co przeklęta. Theron obsesyjnie wręcz, pragnie być najpotężniejszym czarodziejem na świecie. Nie cofnie się przed niczym, aby tylko osiągnąć swój cel. Obsesyjne pragnienie rządzi jego postępowaniem i dyktuje poszczególne kroki. Magiczny Niebieski Las, skrywa w sobie znacznie więcej, niż wydaje się Czytelnikowi na pierwszy rzut oka.
Początkowy rozdział nie wyjaśnia wiele, jeśli chodzi o dalszą część książki. Jest bardzo tajemniczy i mroczy, wypełniony emocjami. Magia, jest ukazana w zupełnie innej formie, niż w pozostałej części książki, co muszę szczerze przyznać, bardzo mi się podoba. Pozwala to na poszerzenie poruszanego tematu, bez zamykania się w schematach. Jak już wspomniałam, pierwsze rozdziały znacznie różnią się formą od pozostałych. Podobały mi się znacznie bardziej, ponieważ w późniejszej części zaczynają pojawiać się pewne niedociągnięcia. Nie przekonuje mnie również kierunek, w którym Autor zdecydował się rozwijać akcję. Zakończenie mocno mnie rozczarowało, liczyłam na znacznie mocniejszy i zapadający w pamięć efekt. Liczba bohaterów, którzy nadają tempo akcji, stopniowo się zwiększa, dzięki czemu Czytelnik ma wrażenie, że z początkowej samotnej postaci, stwarza się grupa, w której każdy członek pojawił się w odpowiednim dla nich wszystkich momencie. Najmniej przekonuje mnie do siebie postać Władczyni Inis - Endalonii. Nie potrafię w całości zrozumieć motywacji jej postępowania. Jawi mi się ona, jako kobieta, która stawia swoje przekonania ponad wszystkie inne, pod przykrywką chęci, niesienia pomocy innym. Jej zachowanie nie jest dla mnie szczere i przekonujące.
"Niebieski las", to z całą pewnością nie jest książka dla młodszego Czytelnika, co może się wydawać na podstawie opisu. Zdecydowanie przeznaczona jest dla starszego odbiorcy, ze względu na pewną brutalność, którą cechuje się wojna i związane z nią podstępy. Książkę czyta się dość szybko. Szkoda, że całość nie jest napisana w podobnym tonie i stylu. Zabrakło mi również elementu, który byłby dla mnie niesamowicie ciekawy, który nie pozwoliłby mi na oderwanie się od lektury. Styl pisania Autora jest lekki, przyjemny. Brakowało mi w nim jedynie konsekwencji, w podejmowaniu określonych działań.

Jeśli miałabym podsumować książkę w kilku przymiotnikach to napisałabym, że jest krótka, intensywna, ale mało kaloryczna.

Książka konstrukcją przypomina mi starą fantastykę z lat 80tych. Wtedy pisało się utwory stojące głównie akcją, ze złymi czarodziejami i z oszczędnymi opisami. Autorzy tych książek nie zagłębiali się w psychikę swoich postaci i tak samo jest w tej książce. Nie sądziłam, że to kiedykolwiek napiszę, ale brakowało mi wewnętrznych monologów postaci i większej ilości opisów. Bez nich książka jest... Sucha.

Fabularnie i językowo nie mam o co się przyczepić. Akcja jest bardzo intensywna, a historia wciągająca. Czuć w niej inspirację mitami celtyckimi. Niestety nie związałam się z bohaterami, nie wczułam w ich sytuację i przez to książka nie wywołała we mnie jakiś większych emocji. Szkoda

Niezwykła książka, która zabiera nas w wyjątkowe miejsce jakim jest Inis. Królestwo, które ma najpiękniejsze konie. Jako jedyne potrafi obronić się przed złem ze strony maga Therona. Jak każdy szaleniec posiadający moc pragnie jej więcej, wiadomo, że żeby ją zdobyć i stać się najpotężniejszym magiem na świecie zrobi wszystko, nie cofnie się przed niczym w drodze do celu.
Endalonia, która włada Inis musi obronić swoje miasto, poddanych i przyjaciół przed nadciągającym złem.
Na uwagę zasługują występujący w książce Drudzi. Niezwykli magowie, którzy także potrafią wiele.

Książkę czyta się bardzo szybko, ale to nie znaczy, że czegoś jej brak. Wciąga swoją fabułą i tym co się w niej dzieje. A dzieje się wiele, jest pełna zwrotów akcji. Bohaterowie także zasługują na uznanie, są dobrze wykreowani, dlatego miałam wrażenie jakby stali obok mnie. Idealna książka dla młodszego jak starszego pokolenia czytleników.

"Niebieski las" to debiut literacki, który moim zdaniem wypadł niezwykle dobrze. Książka opowiada o królestwie rządzonym przez potężnego maga. Swą siłę czerpie on z mocy innych magów, jest bezwzględny i żądny władzy, a za jej osiągnięcie jest w stanie zapłacić najwyższą cenę. Początkowo walka z Theronem wydaje się mieszkańcom Inis z góry przegrana, na horyzoncie pojawia się jednak godny przeciwnik.

Gdy rozpoczęłam czytanie tej książki, dużym zaskoczeniem było dla mnie to, ile brutalnych scen znalazło się na zaledwie kilkunastu stronach. Spodziewałam się lekkiej historii, a na wstępie otrzymałam opowieść konkretną, intrygującą i niezwykle wciągającą. Opisowe sceny nadały fabule charakteru, a dalsze przygody bohaterów były niemniej interesujące. Kreacja postaci nie jest najmocniejszym elementem tej książki, jednak każda z nich miała swój określony charakter i zestaw cech, a także cel, który napędzał ich do działania. Królestwo Inis przyciąga czytelnika swoim pięknem i choć nie znajdziemy w książce rozległych opisów miejsca akcji, to świetnie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie to magiczne miejsce.

Książka jest krótka, a niektóre rozdziały liczą sobie zaledwie kilka stron, przez co dosłownie płynie się przez tę historię. Jest to książka dynamiczna i wciągająca, sprawdzi się więc jako dobra rozrywka na wakacje. Dużą zaletą będzie również jej baśniowy klimat oraz przemycona przez autora nuta humoru.

Potężny mag Theron nie cofnie się przed niczym, by zdobyć władzę nad światem. Z uporem wyszukuje ludzi obdarzonych mocą, by w bestialski sposób odebrać im ich czarodziejskie zdolności. W czasie jednej z łapanek urządzonych przez władcę, do niewoli trafia dwoje dzieci. Odger i jego młodsza siostra muszą walczyć o przetrwanie. Poczynania Therona wzbudzają również zaniepokojenie Endaloni, królwej Inis, kraju słynącego z hodowli pięknych i silnych koni oraz odporności na wszelką magię. Czy uda jej się powstrzymać tyranię maga i ocalić królestwo oraz przyjaciół?

„Niebieski las” to udany debiut literacki Grzegorza Bobina. Powieść utrzymana jest w nieco baśniowym klimacie, co jednak nie zmienia faktu, że pełna jest mrocznych opisów i zdarzeń. Książkę czytało się bardzo szybko za sprawą wartko toczącej się akcji. Jedno zdarzenie goniło drugie, przez co trochę brakowało mi opisów wykreowanego przez autora świata. Początkowo prosto wykreowane postacie z każdą stroną nabierają barw i w kolejnych rozdziałach coraz lepiej poznajemy zawiłości ich charakterów. Dużym plusem było także zaskakujące zakończenie. Z chęcią sięgnę po kolejny tom.

Dobry wieczór, zapraszam Was na kolejną recenzję książki z działu fantastyki.

Inis słynące z pięknych koni i niezbyt przyjemnego zapachu, jako jedno z nielicznych królestw opiera się władzy maga Therona. Mag nie cofnie się przed niczym, by stać się najpotężniejszą istotą chodząca po ziemi, ale żeby tak się stało, potrzebuję mocy innych magów. Czy znajdzie się godny przeciwnik miary mocy maga Therona, któremu uda się go powstrzymać przed dalszym sianiem zniszczenia?

"Niebieski las" jest całkiem udanym debiutem, autor stworzył nam świat, który mimo piękna i wszechobecnej magii, nie jest w stu procentach idealny. Już na samym początku musimy zamierzyć się z dość drastycznymi scenami, ponieważ los magów wpadających w ręce Therona jest z góry przesądzony. Niestety na tym zapędy maga nie kończą się, albowiem pała się on dodatkowo niewolnictwem i o tym dowiadujemy, kiedy poznajemy trzy pierwsze postacie Meriel, Odgera, i małą Falle. Później liczba bohaterów znacznie wzrasta, co na początku spowodowało u mnie mały chaos podczas czytania. Ponieważ wraz z nowymi bohaterami pojawiło się wiele wątków, które pozostawiły po sobie pewien niedosyt informacji, ale wszystko jeszcze może się wyjaśnić w drugim tomie. Oprócz tego, w książce bardzo dużo się dzieje, przez co czasami odniosłam wrażenie, że czytam ją na jednym oddechu.

Jeżeli chodzi o opisy miejsc, to były one zazwyczaj krótkie i treściwe, niekiedy podkreślone humorem, jak było to w przypadku królestwa Inis. Bardzo spodobał mi się pomysł na tytułowy "Niebieski las" i muszę przyznać, że to miejsce podbiło moje serce do takiego stopnia, że mogłabym się tam osiedlić. Gdyby miało możliwość istnieć w naszej rzeczywistości.

Moja ocena 9/10 - bardzo, ale to bardzo miło spędziłam czas w towarzystwie "Niebieskiego lasu", autor stworzył niesamowity świat, który nie jeden raz nas zaskoczy. Z całego serce polecam Wam przeczytać "Niebieski las" i wyrobić sobie własną opinię.

Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwo Novae Res!

Dobry wieczór, zapraszam Was na kolejną recenzję książki z działu fantastyki.

W ostatnim czasie na polskim fantastycznym rynku wydawniczym mamy wiele debiutów. Jedne są mniej udane, drugie bardziej. "Niebieski las" wpasowuje się do tej drugiej grupy.

Spokój Inis, królestwa słynącego z pięknych i drogocennych koni, zostaje zakłócony przez czarodzieja Therona. Ów czarodziej najbardziej na świecie pragnie stać się najpotężniejszym magiem. Nie cofnie się przed niczym, by do tego doprowadzić. Grabi i plądruje, szykując się na wojnę pod magicznym wulkanem. Na jego drodze staje jednak mała dziewczynka, która może okazać się dla niego zagrożeniem. Ma w sobie uśpioną moc. Wejdźcie do krainy, w której pełno jest magii, druidów, zielarstwa i tajemnic.

Ta pozycja to jak na razie najlepszy fantastyczny debiut tego roku w moim odczuciu. Nie jest to gruba książka. Jest napisana prostym językiem. Rozdziały są krótkie, dzięki czemu nie zapominałam o tym co już przeczytałam. W powieści dużo się dzieje, ale mimo tego akcja jest płynna. Są mini retrospekcje, które są potrzebne by zrozumieć co się dzieje w powieści. Stworzona kraina jest piękna, baśniowa i jest to niewątpliwie ogromny plus tej książki. Dzięki temu krainę możemy sobie wyobrazić. Mamy tutaj wielu bohaterów. Głównym jest zły do szpiku kości mag Theron, którego pragnienie bycia najpotężniejszym jest bardzo ogromne. Kolejni bohaterzy to ci dobrzy. Meriel i jej obdarzone mocą dzieci, które jak się okazuje mogą być zagrożeniem dla Maga. Mamy również pewną wojowniczkę i młodego mężczyznę, którzy pomagają w walce z wrogiem oraz królową Endalonię. Czytając książkę ani chwili się nie nudziłam. Zafascynowali mnie druidzi i ich Niebieski Las jak i również tajemniczy wulkan i urux.

Książka ta pokazuje, że jeżeli do czegoś będzie się dążyć to się to osiągnie. W tym wypadku ten zły osiągnął to czego przez całe życie chciał zaznać. Ponadto koniec książki wskazuje na to, że w kolejnej części będziemy się jeszcze lepiej bawić. Mam na to ogromną nadzieję, bo książka ta bardzo mi się spodobała.

Dobre fantasy. Jedyna wadą jest to, że akcja biegnie skrótowo. Książka powinna mieć około 600 stron, wtedy byśmy lepiej poznali ten świat. Mimo to warto przeczytać. Czekam na kolejne tomy.

Grzegorz Bobin Niebieski las Zobacz więcej