Niedoskonała kontrola czyli jak całe życie walczymy o władzę: jako dzieci i rodzice, żony i mężowie, kochankowie, pracownicy i w końcu jako zwykli śmiertelnicy

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Tytuł oryginału:
- Imperfect Control: Our Lifelong Struggles With Power and Surrender
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Zwierciadło
- Data wydania:
- 2021-04-14
- Data 1. wyd. pol.:
- 2021-04-14
- Liczba stron:
- 400
- Czas czytania
- 6 godz. 40 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381321877
- Tłumacz:
- Justyna Rudnik
- Tagi:
- psychologia władza kontrola
Odnosi się do kwestii tak kluczowych i wszechobecnych jak: siła i poczucie bezradności, wolność i ograniczenia, podmiotowość i przedmiotowość, zmagania o pozycję „szefa”. Wiąże się również z postrzeganiem siebie jako osoby, która po prostu bierze, co się jej należy, czy też jako kogoś, kto zazwyczaj musi się zadowolić tym, co dostaje.
Z kontrolą mierzymy się każdego dnia. Judith Viorst próbuje odpowiedzieć na ważne pytania dotyczące kontroli w naszym życiu:
Czy mamy tyle kontroli, by kształtować swoje życie?
Czy mamy jej na tyle, by radzić sobie samodzielnie w życiu?
Czy mamy kontrolę nad własną seksualnością?
Czy mamy ją w związku małżeńskim bądź partnerskim?
Czy mamy ją w relacjach zawodowych?
Czy mamy kontrolę nad dorosłymi dziećmi?
Czy mamy kontrolę, którą możemy oddać, czasem z wyboru, czasem z konieczności?
Czy mamy kontrolę nad śmiercią?
Judith Viorst, pisząc z przenikliwym psychologicznym spojrzeniem i odrobiną swojego charakterystycznego humoru, zaprasza nas do określenia granic i możliwości naszej kontroli. Pokazuje, jak możemy kształtować życie poprzez działania i dokonywane wybory. Przypomina nam też, że czasami powinniśmy sobie „odpuścić” i zachęca do znalezienia sposobu jak to zrobić najlepiej.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 100
- 22
- 10
- 7
- 4
- 1
- 1
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Niedoskonała kontrola czyli jak całe życie walczymy o władzę: jako dzieci i rodzice, żony i mężowie, kochankowie, pracownicy i w końcu jako zwykli śmiertelnicy
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Kto z nas przed tak gorącym okresem świątecznym nie chce mieć nad wszystkim kontroli? No chyba zgodzicie się, że wszyscy lubimy mieć wszystko pod kontrolą. Oczywiście z pewnością są osoby, które robią wszystko spontanicznie, jednak ja do takich nie należę. Zawsze muszę mieć listę potraw na święta a co a tym idzie oczywiście listę zakupów. W tym roku nawet prezenty zaczęłam już kupować w październiku. Czasem jednak warto wyluzować i zadziałać spontanicznie.
Książka przeprowadza nas przez różne fazy życia w odniesieniu do kontroli i skupia się głównie na relacjach z innymi ludźmi. Porusza temat wpływu kontroli na nasze codzienne życie w rodzinnym domu, w pracy czy w szkole.
Autorka swoje przemyślenia zobrazowała ogromem przykładów z życia wziętych. Przykłady bardzo wzbogaciły książkę i spowodowały, że nie jest ona takim zwykłym poradnikiem, który czyta się opornie. Wręcz przeciwnie czyta się naprawdę lekko. Czasem nawet miałam wrażenie, że czytam osobie. Jednak jest coś jeszcze w tych stereotypach.
Książkę naprawdę polecam. Pomaga otworzyć oczy na sprawy, które wydaje nam się że są w porządku a jednak można na nie spojrzeć z innej perspektywy i zobaczyć, że jednak coś nie gra.
Kto z nas przed tak gorącym okresem świątecznym nie chce mieć nad wszystkim kontroli? No chyba zgodzicie się, że wszyscy lubimy mieć wszystko pod kontrolą. Oczywiście z pewnością są osoby, które robią wszystko spontanicznie, jednak ja do takich nie należę. Zawsze muszę mieć listę potraw na święta a co a tym idzie oczywiście listę zakupów. W tym roku nawet prezenty zaczęłam...
więcej Pokaż mimo to"Możemy pracować do utraty sił. Możemy podsycać płonący w nas ogień. Możemy wybierać przyjaciół- I wszystko inne- z należytą uwagą. Możemy być kompetentni, roztropni, wytrwali, wytrzymali, obrotni i silni i doskonale przygotowani na każdą ewentualność. Możemy wykazywać się mądrością i przezornością, ale nie uda nam się za każdym razem nie dopuszczać, by życie wymknęło się spod kontroli.
Możemy kształtować własną historię i ją modyfikować. Możemy przezwyciężać granice własnej biologii. Możemy podnosić się po każdym, nawet najokrutniejszym ciosie. Możemy opracowywać przeróżne strategie narzucania własnej woli żelazną pięścią albo w białych rękawiczkach, klucząc i manipulując. I często udaje nam się zdobywać to, czego chcemy, jednak pod warunkiem, że nie próbujemy przejąć całkowitej kontroli.
Musimy nauczyć się rozumieć możliwości i ograniczenia kontroli, jaką posiadamy. Musimy umieć znajdować równowagę między władzą a poddaniem".
Autorka w książce porusza wiele interesujących tematów związanych związanych z kontrolą. Pisze także o wolności, władzy seksu i płci, parach, rodzicielstwie,
"Możemy pracować do utraty sił. Możemy podsycać płonący w nas ogień. Możemy wybierać przyjaciół- I wszystko inne- z należytą uwagą. Możemy być kompetentni, roztropni, wytrwali, wytrzymali, obrotni i silni i doskonale przygotowani na każdą ewentualność. Możemy wykazywać się mądrością i przezornością, ale nie uda nam się za każdym razem nie dopuszczać, by życie wymknęło się...
więcej Pokaż mimo toTreści książki poruszają głównie temat kontroli w relacjach na poszczególnych etapach życia - nasze metody stosowane w życiu codziennym. Niewiele jest fragmentów o próbach kontroli pozarelacyjnych w obliczu strachu (tragedie, doświadczenia graniczne, straty gruntu pod nogami - liczyłam na więcej). Niewiele też jest o próbach kontroli w poszczególnych stylach charakteru (jak one się przejawiają i dlaczego). Mało jest o naturze strachu (wychodzę z założenia że to bezradność, strach i lęk często są przyczyną próby kontroli). Autorka głównie skupiła swoją uwagę na to jak, a nie dlaczego próbujemy kontrolować.
Nie mniej książka warta uwagi. Czyta się bardzo szybko, jest napisana lekkim językiem/słowami często potocznymi. Zdarzyło mi się, że przyłapałam się na czytaniu z podniesioną brwią lub uśmiechem. Przytoczone przykłady z życia są barwnie i syntetycznie opisane. Zaletą też są próby naukowego zobrazowania stereotypów dotyczących kobiet i mężczyzn w relacjach (służbowych/małżeńskich/seksualnych). Jest to książka, którą przeczyta się raz i przekaże dalej albo wróci się do niej dopiero po kilkunastu latach.
Treści książki poruszają głównie temat kontroli w relacjach na poszczególnych etapach życia - nasze metody stosowane w życiu codziennym. Niewiele jest fragmentów o próbach kontroli pozarelacyjnych w obliczu strachu (tragedie, doświadczenia graniczne, straty gruntu pod nogami - liczyłam na więcej). Niewiele też jest o próbach kontroli w poszczególnych stylach charakteru (jak...
więcej Pokaż mimo toPrzemyślenia Judith Viorst znam z poprzedniej książki "To, co musimy utracić".
Tym razem autorka porusza problem kontroli oraz skojarzeń jakie ona wywołuje. W bardzo szeroki sposób podaje przykłady z życia wzięta oraz nawiązuje do historii. Pokazuje tym samym jak działa kontrola na nasze życie w kontekście rodziny, pracy, władzy czy wykorzystywania seksualnego.
Na szczęście autorka przedstawia też pojęcie kontroli w kontekście czegoś dobrego. Książka warta uwagi.
Przemyślenia Judith Viorst znam z poprzedniej książki "To, co musimy utracić".
więcej Pokaż mimo toTym razem autorka porusza problem kontroli oraz skojarzeń jakie ona wywołuje. W bardzo szeroki sposób podaje przykłady z życia wzięta oraz nawiązuje do historii. Pokazuje tym samym jak działa kontrola na nasze życie w kontekście rodziny, pracy, władzy czy wykorzystywania seksualnego.
Na...