Piekło i szpada

Okładka książki Piekło i szpada Feliks W. Kres
Okładka książki Piekło i szpada
Feliks W. Kres Wydawnictwo: Mag Cykl: Piekło i szpada (tom 2) fantasy, science fiction
Piekło i szpada (tom 2)
Mag
2001-01-01
2001-01-01
piekło szpada

Ten człowiek nie potrafi pisać.
Nieporozumienie.

Ten człowiek nie potrafi pisać.
Nieporozumienie.

Klimat jest, tylko spójności brak, więc jak się sięga po "Piekło i szpadę" po wcześniejszej części cyklu ma się wielką ochotę na kontynuację jakże spójnej fabuły przedstawionej w "Strażniczce istnień" . Tak jednak nie jest, ta książka jest zbiorem różnych opowiadań, które choć zapowiadają się ciekawie, to jednak gdy czytelnik już zaczyna łapać, kto jest kto i o co biega, TO nagle TRACH. Koniec pustka nicość. Może to jest priorytetowym przekazem autora - ta NICOŚĆ prawdziwy KRES po ukończeniu marnego, nieciekawego żywota. ŻADNEJ NADZIEI, WIARA i MODŁY nic nie pomogą.
Raczej dla fanów, niż do polecenia.

To zbiór opowiadań o różnych bohaterach, których łączy właściwie tylko to, że są poddani działaniu jakiejś wyższej mocy w Zjednoczonych Królestwach. Opowiadania przedstawiają legendy lub klątwy z różnych zakątków kraju. Kolejne teksty nawiązują w pewien sposób do poprzednich (nie wszystkie do siebie ale na przykład opowiadanie drugie i przedostatnie).
Nie można odmówić kunsztu literackiego autorowi ani umiejętności budowania intryg. Jednak w tej książce wszystko jest dla mnie zbyt fragmentaryczne, czasem w ogóle mam wrażenie, że nie wiem, co się dzieje (bo bohaterowie rozmawiają jakby o dwóch różnych rzeczach). Na podwyższenie oceny wpłynęło to, że fabuła jest naprawdę ciekawa i interesowały mnie dalsze losy bohaterów. Autorowi udało się też zamieścić kilka ciekawych zwrotów akcji.
Jednak nie jest to lektura, którą bym z miejsca komuś poleciła.

Nie można odmówić...

Jedyny plus to fajnie oddany klimat płaszcza i szpady. Ale poza tym jest tu tyle niespójności, chaosu i przesadnej bezsensownej przemocy rodem z taniego horroru, że jednak to wszystko męczące.

Akcja dzieje się w wymyślonej krainie ,ale podobnej trochę do Francji siedemnastego wieku czyli hrabiowie i damy w walce rapier i pistolet a magia raczej taka demoniczna , upiory , sterowany mróz , horror fantasy.Zalety to przede wszystkim charakterni bohaterowie , inny system wartości niż w większości fantasy tu nie ma podziału na dobrych i złych nawet Egaher nie można zakwalifikować do złego,przypomina to trochę księgę całości.Ma wszystkie zalety znane czytającym Kresa i brak wad z księgi bo tu nie ma kogoś podobnego do Ridaretty która psuła dobry poziom.Są nawet ulubione futrzaki z księgi .Polecam.

Sięgając do trylogii "Szpady" miałem wiele obaw. Nie ukrywam, że Feliks Kres należy do grona moich ulubionych polskich twórców fantastyki, a Tarcza Szerni zajmuje ważne miejsce w moim sercu i na mojej półce z książkami. Nie bardzo wiedziałem, czego się spodziewać po 'nowej' serii i szczerze mówiąc - bałem się rozczarowania.

Na szczęście niepotrzebnie.

"Piekło i szpada" to Kres w najlepszym wydaniu - nienaganny język, dbałość o szczegóły, przemyślana konstrukcja opowieści, nieprzewidywalność i dynamizm. Powieść zachwyca od pierwszej do ostatniej strony.

Po zakończeniu pozostaje tylko jedna gorzka myśl - że chyba największą tragedią polskiej fantastyki jest to, że tacy pisarze jak Feliks Kres już nie tworzą, a zamian ich rynek zalewany jest wątpliwej jakości pozycjami, autorstwa rodzimych grafomanów.

Na szczęście niepotrzebnie.

"Piekło i szpada"...

Przeczytałam tylko dlatego,że nie miałam nic innego.

Przeczytałam tylko dlatego,że nie miałam nic innego.

Średnie. Czasem ciekawe, czasem nudnawe jakby brakowało pomysłu

Średnie. Czasem ciekawe, czasem nudnawe jakby brakowało pomysłu

Jedna z ciekawszych serii polskiej fantasy. Warte przeczytania. Intrygi, dwory, demony i wszechobecne niebezpieczeństwo.

Piekło i Szpada to już bardziej typowa powieść awanturnicza z szeregiem różnych przeplatających się wzajemnie wątków i historii. Podstawą opowieści jest oczywiście działalność Egaheer, jednakże rzadko będziemy świadkami jej działań osobistych. W końcu od czego ma się swoje sługi. Właśnie ze względu na to zostaniemy najpierw zapoznani z działalnością rodziny dostojnej Weroniki Teresy w Velaquet, przez pryzmat jej syna Roberta Se Rhame Sar; by przejść do kawalera Del Wares, dawnego sługi Egaheer.

Wiele akcji na niewielkiej ilości stron, iluzje i mary, które przewijają się na zmianę z rzeczywistością. Nie jest to książka dla każdego, jednak dla fanów pana Kresa - pozycja wielce zalecana.

• Fabryka Słów