Ogniste serca

Okładka książki Ogniste serca Ewa Popławska
Okładka książki Ogniste serca
Ewa Popławska Wydawnictwo: Oficynka Cykl: Saga rodzinna (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Saga rodzinna (tom 2)
Oficynka
2021-07-29
2021-07-29
literatura polska

Pierwszy tom zaskakuje zakończeniem, które sugeruje śmierć Wandy. tu ku zaskoczeniu spotykamy kobiete po kilku latach na drugim końcu Polski, gdzie żyje z podejrzanym typem Danielem.
Ów mężczyzna za wszelką cenę chce bez wysiłku osiągnąć majatek, dlatego posuwa się do kradzieży klejnotów królewskich. Świadkiem tego czynu jest Ludwika córka Wandy i Daniela.
Powieść ta to także ciekawy zapis historycznych wydarzeń w Gdańsku, gdzie wraz ze swoją świtą przebywał król Jan III Sobieski w celu podpisania sojuszu ze Szwedami przeciwko Brandenburgii.
Nie brakuje także wątku romansu, bo przecież w świcie krola jest wielka miłość wandy Konrad Jezierski.
Dobrze się czyta, powieśc pełna jest zwrotów akcji, a bohaterowie żywi i pełni animuszu. Zakończenie znów zaskakuje, bo takiego obrotu sprawy nikt się nie spodziewa.
Co przyniesie 3 tom , aż strach pomyśleć, ale pomysłowość autorki chyba nie ma granic:)

Powieść ta to...

Dążenie po trupach do celu, byle tylko, jak najszybciej, bez większego wysiłku osiągnąć dane korzyści jest taktyką stosowaną od lat, tyle że bardzo często na końcu się więcej traci, niż zyskuje. Nie każdy jest na tyle sumienny i cierpliwy, by osiągnąć dany cel uczciwą pracą. Wiele osób woli drogę na skróty nie patrząc na niebezpieczeństwa, które się za tym kryją.

Zarys fabuły

W tym tomie akcja toczy się za czasów panowania króla Jana III Sobieskiego, a w życiu bohaterów poznanych w poprzedniej części upłynęło jedenaście lat. Wanda Sobótko wyszła za mąż za chłopa Daniela Schulza (tym samym jej status społeczny uległ degradacji) i wspólnie osiedlili się we wsi Stare Szkoty znajdującej się w pobliżu Gdańska. Para doczekała się córki Ludwiki, która potajemnie spotykała się w mieście z przyjacielem Florkiem. Małżonek ma dość wiejskiego życia, marzy o tym, by być sławnym i bogatym, więc postanawia zatrudnić się, jako uczeń w pewnym zakładzie w mieście. Takie postępowanie w tamtych czasach było nielegalne i według Daniela za długo trwało, toteż wpadł na pomysł, by zdobyć pieniądze potrzebne do przekupienia pracodawcy. W tym samym czasie chorąży Konrad Jezierski przebywa wraz Sobieskim i jego dworem w Gdańsku, po to by rozwiązać problemy dotyczące rzemieślników oraz zawrzeć sojusz ze Szwedami w celu odbicia Prusów Książęcych z rąk Brandenburgii. Jak potoczą się sprawy państwowe? Czego dokona Daniel? Jakie zagrożenie dosięgnie Wandy? W jaki sposób Konrad odnowi znajomość z Wandą i jakie będą tego konsekwencje? Co się jeszcze wydarzy? O tym w książce „Ogniste serca” autorstwa Ewy Popławskiej.

Chciwość

W tej części sagi autorka oprócz głównego wątku dotyczącego relacji między Konradem i Wandą, przedstawiła motyw niepohamowanej chciwości, w której to nie ma żadnych granic. Daniel postępował wedle własnego uznania ściągając na bliskich oraz osoby, których znał, poważne niebezpieczeństwo. Mało tego był świadomy zagrożenia i myślał, że mu się uda wykiwać wszystkich i osiągnąć sławę oraz bogactwo. Bohater do tego był jeszcze bezwzględnym okrutnikiem wymierzającym sprawiedliwość wszystkim, którzy się przeciwstawili, zadając ból, a także szantażując osoby niezdecydowane, co do słuszności jego poglądów. Takich osób dawniej, jak i obecnie nie brakuje, niektórym się to udaje i żyją bezkarnie, a inni kończą marnie. Przykład tego bohatera nie jest przypadkiem odosobnionym w tej pozycji i każdy czytelnik będzie miał okazję poznać, jak ludzie potrafią być nieludzcy dla innych.

Podsumowanie

Książkę czytało mi się z przyjemnością, dzięki zaskakującym wydarzeniom trzymającym mnie w napięciu. Myślę, że warto podkreślić, iż odbiorcy w przypadku tejże serii nie będą mieć do czynienia z jakimś ckliwym romansem, tylko w tym wypadku otrzymują doskonałą powieść historyczną, której nieobcy jest ból, cierpienie, a nawet śmierć, co jest równoznaczne z dużym wachlarzem różnorakich uczuć występujących u bohaterów. Zalecam czytać pozycję po zapoznaniu się z pierwszym tomem, który da lepszy obraz temu, dlaczego Wanda i Konrad postępują w taki, a nie inny sposób. W tym przypadku również jest dostępny słowniczek na końcu książki z pojęciami występującymi w tamtych czasach, co jest dużym plusem ułatwiającym zrozumienie tekstu. Okładka pasuje swoim wyglądem do tej z poprzedniej części i zdecydowanie przyciąga wzrok odbiorcy. Gorąco polecam książkę wszystkim fanom gatunku, którzy chcą doświadczyć emocjonalnej historii pełnej niebezpieczeństw i nagłych zwrotów akcji.

Zarys...

„Ogniste serca” to drugi tom cyklu Saga rodzinna opowiadający losy rodziny Sobótków. Akcja rozgrywa się ponad 10 lat później. Wanda ucieka z rodzinnej Łodzi, wychodzi za mąż za Daniela Szulza i osiada we wsi Stare Szkoty pod Gdańskiem. Na jej drodze po raz kolejny staje chorąży Konrad Jezierski, a prawdziwa miłość nie osłabła nawet po upływie czasu..

Często mówi się o klątwie drugiego tomu. Na pewno nie dotyczy ona tej trylogii! Ba! Według mnie ta część była nawet lepsza od poprzedniej! Może to kwestia przeniesienia akcji do mojego kochanego Gdańska i zobaczenia go oczami ówczesnych mieszkańców. Możliwe.. Autorka potrafi malować piórem i przenosić czytelnika w czasie! Czyta się błyskawicznie! Zwłaszcza, że nie była to nudna historia rodziny, ale pojawiły się tajemnice, sekrety, kradzieże, morderstwa i po raz kolejny ucieczka… Już nie mogę doczekać się lektury kolejnego tomu, aby poznać zakończenie tej historii.

Często mówi się o...

Pierwsza część skończyła się tragicznie. Wszystko wskazywało na to, że Wanda popełniła samobójstwo. Tymczasem okazało się, że Łodzianka wyszła za Daniela Schultza, urodziła córkę Ludwikę i zamieszkali w podgdańskiej wsi Stare Szkoty. Tymaczasem do Gdańska przyjechał król Jan III Sobieski aby rozwiązać lokalne konflikty i zawrzeć sojusz ze Szwedami przeciwko Branderburguii. W raz z nim w podróż wyruszył zaufany koronny króla Konrad Jezierski. Kiedy Wanda spostrzega go podczas powitania króla wszystkie uczucia do mężczyzny odżyły na nowo. Pojawia się też strach. Wanda bała się, że może spotkać ją to samo co jej matkę. Ludzie w Łodzi z pewnością nie zapomnieli...
Daniel to człowiek niezrównoważony psychicznie. Za wszelką cenę pragnął wygodnego życia. Dążył do tego dosłownie po trupach. Świadkiem jego przestępstw była córka Ludwika, która widząc że między rodzicami dzieje się źle, a życiu matki zagraża niebezpieczeństwo poprosiła Jezierskiego o pomoc. Co zrobi chorąży? Czy i tym razem zostawi Wandę na pastwę losu? To już musicie doczytać sami. Nie mogę doczekać się już trzeciej części. Polecam serdecznie.

Wzbogacona o wiedzę po lekturze pierwszego tomu, wiedziałam już mniej więcej czego mogę się spodziewać, ale to co zastałam ponownie mnie zaskoczyło. Już na pierwszych stronach autorka zdobyła moje serce, ponieważ fabułę powieści przeniosła na Pomorze, którego historię uwielbiam.

Już na okładce czytelnik dowiaduje się, że, autorka powędrowała wraz z królem Janem III Sobieskie do Gdańska. Władca pragnie rozwiązać lokalne spory i zawrzeć sojusz ze Szwedami przeciwko Brandenburgii. Do Gdańska wraz z królem przyjeżdża jego zaufany chorąży Konrad Jezierski, który jest doskonale znany czytelnikom.
Jednocześnie poznajemy rodzinę Schulzów, którzy mieszkają we wsi Stare Szkoty, tuż pod Gdańskiem. Niestety Daniel Shulz to człowiek niegodziwy i niestety świadkiem jego okrutnych czynów, staje się dziesięcioletnia Ludwika. Dziewczynce zależy na tym, by za wszelką cenę chronić matkę i dlatego postanawia poprosić o pomoc chorążego Jezierskiego.
Dlaczego i jakim cudem dziewczynka z małej wsi, zna tak wysoko postawionego szlachcica, by prosić go o wsparcie.
To jedna z wciągających zagadek, którą przytaczam Wam na zachętę.

Lektura tej części tylko wzmocniła we mnie przekonanie, że oto na rynek wydawniczy wypływa wspaniała pisarka, która bardzo rzetelnie przygotowała się zanim zasiadła do pisania. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co wyczytałam w tej pasjonującej powieści. Przepełnia mnie pełen podziw dla autorki za jej dociekliwą pracę i niesamowity reaserch jaki wykonała. Powieść wzniosła się dzięki temu na wyżyny, a Ewa Popławska udoskonaliła swój kunszt literacki.
Zachowując realia historyczne, wplotła swoją wyjątkową opowieść obyczajową w autentyczne wydarzenia.

Ponownie zastosowała zabieg z pierwszej części i wręcz plastycznie wmalowała wciągające wątki obyczajowe w wydarzenia historyczne ówczesnych czasów, jednocześnie przeplatając je scenami dramatycznymi, które wywoływały dreszczyk emocji.
"Ogniste serca" to niezwykle wciągająca powieść historyczna, która pokazuje zarówno Gdańsk, jak i wydarzenia w najdrobniejszych szczegółach. Autorka bardzo obrazowo przedstawiła realia życia w XVII wieku i panujące wówczas zasady.

Podobnie jak w pierwszej części, tak i teraz składam pokłon dla wydawnictwa Oficynka, które stanęło na wysokości zadania i tę wyjątkową treść ubrało w równie godną szatę. Jeszcze piękniejsza okładka, ale jednocześnie spójna ze swoją poprzedniczką co tworzy uroczą całość. Odpowiednia czcionka i właściwe marginesy sprawiły, że komfort z czytania był tak samo wzorowy.
Tak jak w pierwszej części, tak i tutaj pojawiła się słoniczek na końcu powieści, dzięki któremu z przyjemnością poznałam znaczenie wyrazów staropolszczyzny.

Z ogromną przyjemnością stwierdzam, ze druga część sagi rodzinnej zaskoczyła mnie i spodobała mi się jeszcze bardziej niż pierwsza. Natomiast zakończenie "Ognistych serc" wręcz mną zawładnęło i wywołało odwrotne uczucia niż u poprzedniczki. Nie mogę powiedzieć, ze to jest przysłowiowy happy and, ale mogę zapewnić, że z wrażenia przytuliłam książkę. Wywarło ono na mnie duże wrażanie i wspaniałe uczucie, iż takie zakończenie zwiastuje kolejną część, a to zdecydowanie uradowało moje czytelnicze serce.

Najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że już odczuwam ogromną tęsknotę za bohaterami powieści "Ogniste serca", których zostawiłam na gdańskim wybrzeżu. Gwarantuję również, że kiedy tylko pojawi się statek z trzecią częścią tej sagi rodzinnej, to ja błyskawicznie do niego wsiadam i bez pytania wyruszę w kolejną podróż.
Polecam bardzo gorącą całą sagę rodzinną autorstwa Ewy Popławskie i gwarantuję niezwykłe emocje.

Pozdrawiam serdecznie
Zaczytana Joana
BOOKIECIARNIA

„Ogniste serca” Ewa Popławska – druga część sagi, której akcja związana jest z Pomorzem. Losy bohaterów wplecione w historię Polski są powtórką ze szkoły podstawowej i jednocześnie nowym spojrzeniem na tamte czasy. Opisy Gdańska, ludzi i ich życia wprowadzają czytelnika w tamten klimat. Miłość, wojna, intrygi istaniały również wtwdy. Historia bohaterów, którą możemy śledzić na kartkach książki porywa czytelnika. Czekam na następną ksiązkę pisarki. Dziękuje Wydawnistwu Oficyna z możliwość śledzenia dalszych losów Konrada Jezierskiego.

"Wieczorem Wanda stała w progu, ogarniając wzrokiem okolicę. Choć Szkoty od ponad dziesięciu lat były jej domem, nie przywykła jeszcze do wszystkiego. Wieś wyglądała inaczej niż miasteczko, w którym się wychowała. Mała Łódź leżąca wśród niedostępnych borów i bagien, z daleka od wielkich miast, była przerażająca. Żyli tam mieszczanie odcięci od nowinek, wiedli ciężki los, uczciwie pracując w polu. (...) Choć Szkoty, z racji wiejskiego statusu, powinny ustępować Łodzi, było odwrotnie."

Kiedy sięgałam po pierwszą część sagi "Pod złą gwiazdą" nie ukrywałam, że jestem sceptycznie nastawiona. Pomimo że lubię historię to jednak z książkami historycznymi było mi nie po drodze. Dobrze, że czasami znajdzie się ktoś, kto powie - weź, przeczytaj, nie uprzedzaj się. I tak naprawdę okazało się, że to nie jest powieść historyczna a bardziej obyczaj, romans czy jak w przypadku drugiej części także i dramat.

W pierwszej części poznaliśmy Łódź w XVIIw. Tym razem autorka zabiera nas do Gdańska. Wyszła moja ignorancja i niedouczenie, bo przepięknie opisany wjazd króla Jana III Sobieskiego do miasta uzmysłowił mi, jak piękne to miasto i pomimo, że wiele bram i budowli zostało zniszczonych to niektóre stoją do tej pory.
Wanda, w wyniku splotu okoliczności zmuszona była do opuszczenia rodzinnej Łodzi. Los styka ją z Danielem Schulzem, człowiekiem bardzo porywczym i ambitnym, lecz ambitnym moim zdaniem w złym tego słowa znaczeniu. Jego chorobliwe dążenie do wygodniejszego życia prowadzi do tragedii. Ludwika, córka Wandy i Daniela nie ma zamiaru biernie się temu przyglądać lecz czy małe dziecko, dziewczynka, będzie miała jakąś moc sprawczą?
Ależ polubiłam Ludwikę. Jej cudowną otwartość, odwagę i głód wiedzy. Myślę, że była bardzo podobna do swojego dziadka Jerzego Sobótko. Dziaduszko jako jedyny wyśmiewał mieszczańskie autorytety i zyskiwał sympatię biedoty. Ludwika będąc dzieckiem nie mogła sobie aż na tyle pozwalać ale była takim wolnym ptakiem, trudnym do skrępowania. W swojej energii ale też takiej skrytości bardzo przypominała młodą Wandę Sobótko, swoją matkę. Niedaleko wszak pada jabłko od jabłoni.

"Wpatrywała się w mężczyznę dosiadającego bułanego konia, a trudno było dostrzec, kim jest, bo obracał się zręcznie w siodle, ciesząc oczy zgromadzonych po obu stronach. Kiedy jednak wychylił się z innymi jeszcze raz, ogier wyciągnął przednie kopyta, jakby się kłaniał i Wanda dojrzała twarz wyraźnie..."

"Ogniste serca" tylko z pozoru są powieścią historyczną. Przedstawione w powieści problemy czy przywary są w dalszym ciągu aktualne. Zachłanność, pycha, chciwość, miłość, przemoc w rodzinie czyż nie brzmi to znajomo? Teraz bicie żony czy dziecka nas szokuje ale czasami wolimy przymknąć oko, nie angażować się w nie swoje sprawy. W XVIIw. przemoc była społecznie akceptowalna choć czasami także nie pozbawiona wyrzutów sumienia. Któż z nas nie chciałby polepszyć swojego życia? Daniel niczym się pod tym względem od nas nie różni. Niestety jego działania nie zawsze są godne.
Wanda, jak każda kobieta chciałaby zatracić się w miłości. Wyjść za mąż z miłości a nie bo tak trzeba i wypada. Pomimo że jest teraz żoną chłopa nie przestaje w dalszym ciągu marzyć o przystojnym chorążym. Taka miłość niestety nie miała racji bytu.

Naprawdę jestem pełna podziwu dla autorki za jej mrówczą pracę. Reaserch jaki wykonała jest niebywały przez co powieść zyskuje na wartości. Zachowując realizm historyczny wplata w autentyczne wydarzenia wątki obyczajowe czy dramatyczne. Autorka rewelacyjnie łączy życie chłopów i mieszczan z królewskimi dostojnikami.
Ponownie będziemy mogli sprawdzić znaczenie wszystkich wyrażeń czy słów, których nie rozumiemy gdyż na końcu książki znajdziemy słowniczek dawnych nazw i określeń. Moje ulubione to anilina i cug maścisty :)

"Ogniste serca" to niezwykła przygoda historyczna ale także obyczajowa. Już przy okazji pierwszej części pisałam, że autorka zostawiła czytelnika w tak dramatycznym momencie, że czekanie na kolejną część zdawało się być torturą. Tym razem nie jest inaczej. Kolejny raz z niecierpliwością będę wypatrywać następnej części sagi.

"Niespodziewanie dla samej siebie uśmiechnęła się i zapłakała ze wzruszenia. Stała w pierwszym szeregu, ale trwoga nagle minęła, teraz chciała by ją zobaczył. Rozchyliła usta, by złapać więcej powietrza, ale oddychała płytko i szybko. Fala tłumionego od lat uczucia zalała jej ciało, dreszcz miłości przebiegł po plecach. Głowa zrobiła się pusta, jakby trosk uleciały z niej bezpowrotnie. Łzy zaczęły spływać po twarzy."

Autorka w bardzo plastyczny sposób przedstawiła realia życia w XVII wieku. Opisała zasady panujące w ówczesnym społeczeństwie, ograniczenia w dostępie do pracy oraz działanie wymiaru sprawiedliwości. Wszystko to zostało wzbogacone stylistką rozmów, które zawierają słowa i wyrażenia z XVII wieku. Jeżeli któreś ze staropolskich słów jest niezrozumiałe dla czytelnika, to ma on do dyspozycji słowniczek na końcu powieści. W tym tomie znajdziecie liczne opisy, które wprowadzą was w klimat rozgrywek między mieszczanami a szlachtą i chłopami. W dodatku władza króla została mocno ograniczona przez szlachtę. Dowodem tego był pobyt w Gdańsku króla Jana III Sobieskiego, który przybył rozwiązać problemy gdańszczan. Czy mu się to udało?

Wydarzenia historyczne są znakomitym tłem dla wydarzeń, których uczestnikami są Wanda Schulz z domu Sobótko, jej mąż Daniel, ich córka Ludwika i chorąży Konrad Jezierski. Ludzi z różnych stanów społecznych połączył przewrotny los.
Polecam waszej uwadze powieść “Ogniste serce” , w której splata się miłość, intryga, zazdrość, niegodziwość i chciwość. Cechy, które dotyczą wielu osób. Poznacie dylematy i problemy ludzi z różnych stanów społecznych. Przypomnicie sobie trochę historii z VII wieku, a przy okazji jak prowadzone były cechy rzemieślnicze i kto mógł zostać czeladnikiem. Z przerażeniem przeczytacie o wymierzaniu sprawiedliwości, gdy kara powieszenia była widowiskiem dla gawiedzi ku przestrodze. Przypatrzycie się jak możni starali się utrzymać władzę i bogactwo. Długo bym mogła ta wymieniać, co w tej powieści zostało zawarte, a przecież nie o to chodzi.

Dość powiedzieć, że warto przeczytać nie tylko “Ogniste serce”, ale też “Pod złą gwiazdą” by mieć pełny obraz wydarzeń, które miały miejsce w życiu Wandy Schulz z domu Sobótko.

Kiedy przeczytałam pierwszą część, tak bardzo zaangażowałam się w losy głównej bohaterki, że nie mogłam się powstrzymać przed tym, aby dowiedzieć się: co dalej. I nie ukrywam, że kończąc tę, najchętniej zabrałabym się za czytanie kontynuacji. Czekam więc na trzecią część z niecierpliwością.
Autorka w bardzo ciekawy sposób zabiera czytelników do starego Gdańska, miejsca, które kiedyś ogrodzone zostało od sąsiadujących z nim terenów murami i bramami. Do dziś wiele z tych bram istnieje będąc zabytkowymi ozdobami miasta, ale wiele z nich niestety uległo zniszczeniu.
Ciekawie tu zostało pokazane życie zarówno chłopstwa, czyli mieszkańców wsi sąsiadujących z bogatym miastem jak i mieszczaństwa oraz ludzi z tak zwanych wyższych sfer.
Moją uwagę przyciągnęły przedstawione w tej powieści uczucia łączące ludzi pochodzących z różnych klas społecznych. Piękna i szczera dziecięca przyjaźń między Florkiem a Ludwiką, chłopcem z dobrego i bogatego mieszczańskiego domu a córką chłopską. Przyjaźń pełna zaufania i odwagi, spontaniczna i piękna, chociaż nie pozbawiona ryzyka. Postać dziewczynki zachwyciła mnie głównie osobowościowo. Cudowne dziecko, odważne i pełne optymizmu. Ciekawe świata, ale również bardzo empatyczne. Polubiłam Ludwikę od pierwszych stron.
Autorka przedstawia również w swojej powieści miłość. Taką trudną, zakazaną i bardzo bolesną, kiedy dwoje ludzi wywodzących się z dwóch skrajnych środowisk, zdaje sobie sprawę z łączących ich uczuć. Tęsknota za normalnym, pełnym romantyzmu i pożądania afektem jest czymś tak trudnym do realizacji, że często
Poruszona zostaje tutaj również kwestia polityczna, kiedy król odwiedza dumny i skonfliktowany Gdańsk, w którym ma pomóc doprowadzić ład. Trudne politycznie decyzje mogą przysporzyć mu wielu wrogów.
Książka jest bardzo ciekawa zarówno pod względem historycznym jak i obyczajowym.
Z całą pewnością jest to cudowna podróż do Gdańska i jego okolic przeniesiona w czasie do XVII wieku, kiedy panował król Jan III Sobieski.
Rozdziały przemiennie przedstawiają raz pobyt zaufanego poddanego króla, chorążego Konrada Jezierskiego, a raz życie Wandy, teraz żony chłopa, a kiedyś łódzkiej mieszczki, której wcześniejsze losy bliżej poznajemy w pierwszej części „Pod złą gwiazdą”.
Myślę, że fabuła tej książki pochłonie wielu czytelników. Mamy w niej bowiem poruszonych sporo ciekawych wątków od wspomnianych wcześniej historycznego i romantycznego, po kryminał i dramaty tamtych czasów.
Polecam tę powieść szczególnie miłośnikom historii, ale takich fabularyzowanych. Nie określę wieku czytelnika, ponieważ uważam, że nie zawiedzie ona ani młodych osób, ani starszych. Mnie przykuła na kilka wieczorów i teraz wypatruję już informacji o ostatniej, trzeciej części.
Duża wiedza autorki pod względem historycznym i ciekawa konstrukcja fabuły są godne pochwały.

KOCHAM! nie mogłam się doczekać tej drugiej części i jak już usiadłam z książką w ręku to zapomniałam jeść i spać :) POLECAM

• Mama
  • Saga rodzinna