Reszta Świata, tom 4: Piekło

Okładka książki Reszta Świata, tom 4: Piekło
Jean-Christophe Chauzy Wydawnictwo: Non Stop Comics Cykl: Reszta świata (tom 4) komiksy
komiksy
Wojciech Birek
dramat postapokalipsa

Okładka książki Darling in the FranXX tom 2 CODE:003, Kentaro Yabuki
Ocena 6,6
Darling in the... CODE:003, Kentaro Y...
Okładka książki Porcelana - 3. Wieża z kości słoniowej Benjamin Read, Chris Wildgoose
Ocena 7,2
Porcelana - 3.... Benjamin Read, Chri...

Komiks jest narysowany rewelacyjnie. Piekne duze kadry, na ktorych duzo sie dzieje. Uczta dla oczu.
Historia w dalszym ciagu brutalna. Dowadujemy sie co u matki, co u ojca i chlopakow.
Moim zdaniem jest to rewelacyjne postapo, przy lekturze ktorego bawilam sie swietnie.
Bardzo polecam.

Bardzo polecam.

Po raz ostatni powracamy również do wyniszczonego katastrofą świata, w którym pewna rodzina walczy o przetrwanie. Nadszedł czas na poznanie finałowego tomu ich zmagań i przekonanie się jak zakończy się ich wędrówka – przedstawiamy czwarty tom serii ,,Reszta świata’’ – ,,Piekło’’.

Maria dalej pozostaje w niewoli, zaś jej synowie Hugo i Jules błąkają się z grupą rówieśników. I choć wygląda na to, że chwilowo udało im się znaleźć bezpieczną kryjówkę, wszystko wskazuje na to, że będą mogli w niej zbyt długo pozostać. Żadna z trójki bohaterów nie jest również świadoma, że ich tropem podąża osoba, której nie sądzili już zobaczyć. Osoba, która toczy własną, desperacką walkę o przetrwanie. Nikt też, nie jest świadomy, że za chwile ludzkość dotknie kolejna klęska, która choć zdawałaby się nieunikniona przy obecnym stanie rzeczy, przyjdzie niespodziewana przez nikogo, by zebrać swe krwawe żniwo.

,,Piekło’’ to kolejny emocjonujący tom historii, w którym dostajemy wszystkie elementy, którymi powinna cechować się dobra historia katastroficzna. Zdewastowane oblicze świata, stanowiące tło dla desperackich zmagań bohaterów. A jeżeli mieliście już okazję zapoznać się z poprzednimi tomami ,,Reszty świata’’, wiecie, że będzie to tło nad wyraz malownicze. A zagrożeń w tym tomie nie brakuje i choć wydawałoby się, że bohaterowie przeszli do tej pory już tyle, że nic nas nie zaskoczy – autor wyciąg jeszcze jednego, morderczego asa z rękawa.

Jednocześnie muszę przyznać, że zakończenie ,,Reszty świata’’ nieco mnie rozczarowało. Przede wszystkim dlatego, że nie czuć żeby to było koniec całej historii. By nie psuć nikomu lektury, powiem jedynie, że wraz z bohaterami dochodzimy do pewnego momentu, który tak naprawdę mógłby być początkiem kolejnego etapu walki o przetrwanie. Pozostawia to pewien niedosyt, w szczególności, że człowieka aż zżera ciekawość co by było dalej.

Patrząc zbiorczo na wszystkie cztery tomy ,,Reszty świata’’, nie mogę zaprzeczyć, że czytelnik otrzymał kawał dobrej historii katastroficznej, w której autor nie tylko pokazuje przerażające i niszczycielskie oblicze natury, ale przede wszystkim wyciąga na wierzch wszystkie najgorsze instynkty człowieka, gotowego zrobić niemalże wszystko. I to nie tylko w imię przetrwania czy zaspokojenia swoich potrzeb. Jean-Christophe Chauza pokazuje człowieka obdartego z wszelkich zahamowań, nieograniczonego nakazami prawa i pozbawionego sumienia – będącego najgorszym zagrożeniem na jakie natknąć się może drugi człowiek. A wszystko to zamknięte zostało w fenomenalnej oprawie. Bo prace Chauzy robią niesamowite wrażenie i niektóre plansze komiksów wprawiają w takich zachwyt, że aż chciałoby się je oprawić i powiesić w formie obrazu na ścianie.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

Zaskakująco dobrze czytało mi się "Resztę świata" od pierwszego kontaktu z tą serią. Lubię nazywać tę serię "Walking Dead" bez zombiaków. Chauzy prezentuje tu świat, w którym po serii kataklizmów wszystko się załamało. Ci, którzy przeżyli podzielili się na rywalizujące ze sobą grupki. Komiks jest brutalny, bezkompromisowy i pozostaje na długo w pamięci. Świetnie się go czyta, bo historia wciąga od samego początku i nie pozwala się oderwać chociażby na chwilę. Do tego dochodzą świetne ilustracje Chauzy'ego, a wisienką na torcie są duże plansze przedstawiające lokacje po kataklizmach. Zdecydowanie polecam zwłaszcza wielbicielom post-apokaliptycznych przygód, w których główni bohaterowie muszą nauczyć się przekraczać pewne granice, żeby zawalczyć o przetrwanie w brutalnym świecie.

KONIEC KOŃCA ŚWIATA?

I czuję jak niewidzialna pętla
Zaciska moją szyję
Ledwie trzymam się powierzchni
Ja jestem tylko pyłem
- Pidżama Porno

Kolejna seria od Non Stop Comics dobiega właśnie końca. W kwietniu pożegnaliśmy tak znakomite tytuły, jak „The Goon” i „Odyseja Hakima”, teraz zakończyła się „Death or Glory”, a także „Porcelana”. I finał swój spotkała też bardzo dobra „Reszta świata”, która od początku do końca zachowała naprawdę świetny poziom i co więcej urzekała wyśmienitymi ilustracjami.

W świecie po końcu świata nadchodzi czas ostatecznego testu. Testu na przetrwanie, na człowieczeństwo i na znalezienie swojego miejsca. Czy to w ogóle jest możliwe? Czy zagrożenia uda się przezwyciężyć? I czy w takiej rzeczywistości, jaka obecnie panuje, w ogóle warto jeszcze o cokolwiek walczyć?

KONIEC KOŃCA ŚWIATA?

I czuję jak niewidzialna pętla
Zaciska moją szyję
Ledwie trzymam się powierzchni
Ja jestem tylko pyłem
- Pidżama Porno

Te plansze są cudowne! CUDOWNE! Wręcz oszałamiająca dbałość o szczegóły.
Historia lekko zabarwia się nadzieją. Lekko. Nadal jest pełna najgorszych ludzkich zachowań.

Te plansze są cudowne! CUDOWNE! Wręcz oszałamiająca dbałość o szczegóły.

Dodaj cytat z książki Reszta Świata, tom 4: Piekło