Odnowa

Rozpisani.pl
2021-05-10
2021-05-10
XX wiek historia konstruktorzy

Bogna dowiaduje się, że jej brat, który zaginął wraz ze swoją znajomą - dziennikarką, pracował przy pewnej tajemniczej sprawie. Zwraca się z prośbą o pomoc w poszukiwaniach do pewnego dziennikarza i od tamtej chwili razem próbują rozwikłać zagadkę zaginięcia. Dowiadują się nie tylko tego, że świat biznesu jest pozbawiony wszelkich skrupułów, ale również, że chwilę przed zniknięciem Karol i Nina poznali tajemne plany dotyczące skonstruowania pewnej maszyny, która ma zmienić cały świat.

Książka jest nie tylko opowieścią o pogoni za sławą za wszelką cenę, lecz także o miłości rodzinnej i tym, co jesteśmy w stanie zrobić, by uratować bliską nam osobę. Brzmi nieźle, prawda? Niestety nie do końca tak było i muszę przyznać, że mimo szczerych chęci powieść niezbyt mi się podobała. Owszem, pomysł na książkę był bardzo ciekawy i oryginalny, lecz poprowadzenie tej historii miało w sobie kilka niejasności, zbędnych opisów oraz słabych w mojej ocenie rozwojów sytuacji. Akcja nie jest dynamiczna, a napięcie odczuwalne jest tylko czasami. Żaden z bohaterów - mimo tego, że ich charaktery zostały dobrze przedstawione - nie wzbudził mojej sympatii: ich rozmowy oraz zachowania często trącą lekkomyślnością, brakiem logiki i niepotrzebnym chaosem. Lekturę czyta się szybko i byłam ciekawa tego, co nastąpi potem, ponieważ sam pomysł rzeczywiście miał duży potencjał na to, by stworzyć z niego bardzo dobry thriller, niestety sporo elementów było zniechęcających. Styl pisania autora nie trafił w mój gust, a redakcja tekstu pozostawia sporo do życzenia. Powieść nazwałabym obyczajówką z elementami kryminalnymi. Jedyne, co wywołuje jakieś większe emocje to zakończenie, w którym pojawia się małe zaskoczenie. Akcja dzieje się w Bydgoszczy i autor postarał się, aby pokazać czytelnikowi zalety tego miasta - ten zabieg z pewnością mu się udał. Niestety nie mogę polecić tej książki z czystym sumieniem.

Krzysztof Gawkowski ma za sobą już kilka publikacji, a tematy w jakich się porusza świadczą o jego wszechstronnych zainteresowaniach nie tylko kryminalistyką, naukami społecznymi, politycznymi, ale również matematyką i informatyką. „Odnowa” to moja pierwsza styczność z twórczością autora mająca wiele cech sensacji i thrillera, w którą autor umiejętnie wplata informacje z wyżej wymienionych dziedzin. Prócz więc zaginięcia brata głównej bohaterki i bydgoskiej dziennikarki, które jest motorem napędowym powieści, zajrzymy do świata biznesu kierującego się swoimi prawami, fanatyków gotowych na wszystko dla swojej idei i pójdziemy tropem tajemniczych wynalazków Leonarda da Vinci.

Dopracowana, intrygująca fabuła jest z pewnością atutem tej powieści. Widać, że autor miał znakomity pomysł i poprowadził go spójnie i zajmująco do samego końca nie tracąc nic z logiki, mimo zawiłości akcji. Nieco trudniej było mi utożsamić się z bohaterami – studentką Bogną, za wszelką cenę próbującą odszukać brata i wspierającym ją dziennikarzem z lokalnej gazety. Są poprawnie skonstruowani, ich dialogom również niczego nie mogę zarzucić, jednak nie wzbudzili we mnie równie silnych emocji, jak sama zagadka, z którą mamy tu do czynienia. Zagadka, która zaczyna się dość niepozornie, by rozwinąć się wręcz w gigantyczną intrygę z szerokim polem rażenia i zakończyć z przytupem.

Jeśli lubicie powieści akcji czerpiące z tajemnic historii i intrygujące zagadkowością, to przyłączcie się do pary bohaterów poszukujących odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Może znajdziecie odpowiedzi i na własne? A nawet jeśli nie, to lektura „Odnowy” będzie dla Was znakomitą rozrywką.

Spokój Bogny burzy niespodziewana wiadomość o zaginięciu brata i Jego znajomej. Sprawą zajmuje się Adam- redakcyjny kolega zaginionej Niny oraz Bogna, która za wszelką cenę chce odnaleźć brata. Kobieta nie ma jednak pojęcia jakie tajemnice odkryją, a co najgorsze, nie wie nawet czy jej brat jeszcze żyje. Chcąc poznać prawdę, wspólnie z Adamem będzie musiała zmierzyć się z przeszłością, która może mieć związek z zaginięciem ich bliskich. Czy i w jaki sposób dwa znane naziwska Leonardo da Vinci i Nikola Tesla są powiązane z bieżącymi wydarzeniami?

Jeśli chodzi o samą fabułę i skonstruowanie tak dopracowanej intrygi to tutaj na pewno należą się dla autora brawa- stworzył książkę, która na pewno wyróżnia się na tle innych dość schematycznych thrillerów. Może nie ma tutaj akcji mrożącej krew w żyłach, ale w zamian za to dostajemy tajemnicze, niepokojące zagadki do rozwiązania, które do samego końca mieszają nam w głowie. Powieść więc określiłabym bardziej jako sensacje i mimo, że to nigdy nie był mój ulubiony gatunek to tutaj zupełnie mi to nie przeszkadzało. Dodatkowo jeśli lubicie w książkach przywoływanie do historii to ten tytuł na pewno Was zainteresuje. Ja uparcie kibicowałam głównym bohaterom i z olbrzymim zaciekawieniem śledziłam ich ruchy. Może nie jest to książka bez wad, momentami akcja się dłuży i zakończenie mogło jeszcze bardziej zaskoczyć, a jednak potarfi zaintrygować i co najważniejsze zostać w głowie czytelnika jeszcze na długo po lekturze. Zdecydowanie jest to tytuł, który się wyróżnia. Polecam! 🖤

Jeśli lubicie historię, przygodę i zagadki to będzie idealna powieść dla Was. Pewnego dnia znika Karol i Nina; on pracownik i inżynier w dużej korporacji, a ona dziennikarka znanej gazety. Nikt nie wie co się stało i gdzie są, a nawet czy jeszcze żyją! Sprawą zajmuje się Adam - redakcyjny kolega zaginionej, oraz Bogna - młodsza siostra Karola. Historia od początku jest tajemnicza, sz
efostwo firmy bagatelizuje sprawę i zbywa rodzinę, a policja nie może znaleźć najmniejszego tropu. Wychodzi na to, że wszystko w rękach naszej dwójki bohaterów! Będą musieli rozwikłać niełatwą zagadkę z Leonardem da Vinci i Nilolą Teslą w tle. Co te dwa nazwiska mogą mieć wspólnego z teraźniejszością? Czy coś zagraża społeczeństwu? ❗️
Nie będzie to mrożący krew w żyłach thriller, lecz mimo to wciąga i zaskakuje swoim biegiem…

Blonderka.pl

"Kiedy przeszłość wyprzedza przyszłość, jedynym ratunkiem jest odnowa"

Jakież zdziwienie moje było gdy odezwał się do mnie nie tylko jako Polityk, ale również i autor książki "ODNOWA" @kgawkowski z propozycją przeczytania książki jego autorstwa i napisania opinii.
Jak tu się nie zgodzić 😁

Przeczytałam i bardzo mi się podobała.
Może nie ma tu zbrodni, gonitwy za przestępcami, ale jest historia z Leonardem da Vinci w tle i dziennikarze, którzy za wszelką cenę chcą rozwikłać tajemnicę z przeszlosci,
której nigdy nie powinni odkryć. A która stała się zapalnikiem do próby stworzenia wynalazku, który bez względu na cenę miał się udać.

Thriller od samego początku wciąga w wir wydarzeń i bohaterów, którzy wyruszają w świat w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytania. W świat gdzie kasa ma większą wartość niż ludzkie życie.

Autor ma świetne pióro i książkę czyta się znakomicie. Zagadki, intrygi, emocje i napięcie, które trzyma do samego końca.
Ne sposób się oderwać od lektury, zanim nie poznamy zakończenia, które poniekąd zaskakuje.

Książkę polecam każdemu. Cieszę się, że miałam możliwość przeczytania jej i życzyłbym sobie takich lektur jak najwięcej.
Dziękuję autorowi za zaufanie.

"Kiedy przeszłość wyprzedza przyszłość, jedynym ratunkiem jest odnowa"

Jak tu się nie zgodzić 😁

Przeczytałam i bardzo mi się podobała.
Może nie ma tu zbrodni, gonitwy za...

Dodaj cytat z książki Odnowa