Leksykon żywej śmierci. Tom I. 1932 — 2000

film, kino, telewizja
Wydawnictwo IX
2021-06-10
2021-06-10
horror zombie horrory filmowe żywe trupy voodou wudu leksykon filmów

Okładka książki Gruzy. Antologia postapo Aleksandra Bednarska, Jarosław Dobrowolski, Feranos, Agata Francik, Lidia Gręda, Roland Hensoldt, Natalia Klimaszewska, Paulina Klimentowska, Jarosław Klimentowski, Michał Korzun, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Wiktor Matyszkiewicz, Kornel Mikołajczyk, Artur Olchowy, Radek Puchała, Łukasz Rzadkowski, Magdalena Anna Sakowska, Edward Strun, Agata Suchocka, Magdalena Świerczek-Gryboś, Dominika Vicente
Gruzy. Antolog... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Magazyn Histeria XLIII Paweł Dybała, Camille Gale, Adrian Iwaniak, Daniel Kurowski, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Tadeusz Oszubski, Jarosław Adam Pankowski, Łukasz Rzadkowski
Magazyn Hister... Paweł Dybała, Camil...

Leksykon żywej śmierci to pigułka wiedzy dla kinomaniaków, którzy uwielbiają zombie. Jest to tom pierwszy który zawiera okres od 1932 do 2000 roku. Podzielony jest na 2 fale. Pierwsza do roku 1967, gdzie przedstawia taką naprawdę pierwotną wizje zombie, w większości na czarno białym ekranie. Druga fala zaczyna się od Nocy żywych trupów i rozpoczyna się jazda bez trzymanki. Coraz więcej, coraz bardziej kolorowo, pełno flaków, mózgów, krwi i czerwieni. Większość filmów już jest kolorowych co zwiększa doznania.

Przy każdym omawianym filmie jest tytuł oryginalny i polski, kraj i rok oraz kategoria. Podział jest na:

elementy komediowe
biegające zombie
vodoo zombie
nagość
wyjątkowa brutalność
artystyczny charakter
elementy science-fiction
obraz czarno-biały

Myślę, że jeżeli lubicie tę tematykę to każdy znajdzie coś dla siebie. Z ciekawostek powiem wam, że jest nawet film o zombie o tytule - Scooby Doo na Wyspie Zombie. Zaznaczam sobie markerem co już obejrzałam. Serdecznie wam polecam.

To uporządkowany zbiór opisujący pełnometrażowe filmy, które poruszają tematykę żywych trupów.
Zbiór ten podzielony jest na dwie części: I falę i II falę. Pierwsza fala dotyczy filmów wyprodukowanych w latach od 1932 do 1967, dowiemy się, kto był prekursorem zombie w kinematografii oraz jak początkowo ich postać była przedstawiana. Druga fala, czyli lata od 1968 do 2000, gdy motyw zombie stał się popularny i wizje przedstawiania ich uległy metamorfozie.

Możemy tu prześledzić proces ewolucji zombie, który zmieniał się w zależności od oczekiwań społecznych.
Każdy film przedstawiony jest krótkim opisem fabuły, subiektywnymi odczuciami autora, co do gry aktorskiej oraz sposobu wizualizacji zombie w danym filmie. Wariantów wykreowanych żywych trupów i genezy ich powstania jest ogrom.
Znajdziemy tu ciekawostki dotyczące produkcji filmów. Autor zwraca uwagę, że zombie w danym filmie pojawia się tylko przez chwilę. Bywa tak, że pomimo tytułu zawierającego w nazwie "zombie", to ich w filmie nie ma.
Przedstawione w sposób chronologiczny, znajdziemy tu indeks tytułów filmów i nazwisk.
Czy czegoś mi tu zabrakło? Chciałabym więcej zdjęć i to kolorowych.
Czekam na drugi tom, w którym będą filmy wyprodukowane po 2001 roku, tu myślę, że więcej ich będę mogła sobie odhaczyć, jako obejrzanych. Marzy mi się taki leksykon, ale dotyczący książek 🙂
Traktuję ten leksykon, jako ciekawostkę 🙂

• Kino
  • Popkultura, popularnonaukowe