Płacz jest OK

2021-04-28
2021-04-28
32 min.
Katarzyna Biegańska
książka dla dzieci książka dziecko rozwój edukacja emocje nauka wsparcie płacz smutek przedszkole

Okładka książki Co cię martwi? Sarah Jennings, Molly Potter
Co cię martwi? Sarah Jennings, Mol...

Jak każdy z Was doskonale wie emocje są niezbędnym i nieodzownym elementem naszego codziennego życia. Czasem potrafią nam nieźle namieszać - nie mówię tu tylko o dzieciach którym docelowo dedykowana jest ta książka, ale również dorosłym (którzy notabene chyba mają chwilami większe z nimi problemy niż wydawałoby się kierując się całym swoim doświadczeniem życiowym 😉). To one pomagają nam utrzymać zdrową równowagę całego organizmu jak i w sumie najważniejszej w tym wszystkim psychice.

"Płacz jest ok" to kolejna świetna książka od @wydawnictwotadam ❤️. Najważniejsze co ukazuje od samego początku to fakt, że płacz jest w porządku....nie jest oznaką słabości, czy czymkolwiek złym (a jeszcze niedawno popularne były beznajdziejne stwierdzenia głównie do chłopców "nie płacz, nie jesteś babą")! To po prostu upust skumulowanych emocji. Dzieci nie wiedzą jak sobie z nimi najczęściej radzić i robią to co podpowiada im sam organizm...płacz.

Płacz przynosi ulgę, rozładowuje emocjonalne doznania, oczyszczają, koją nerwy....także jest to idealny rodzaj autoterapii.

W książce znajduje się wiele recept na to w jaki sposób dziecko z naszą pomocą będzie mogło stopniowo zrozumieć i nauczyć się jak sobie radzić z tym co nowe i nieznane. Jak pokierować emocjami tak, by utrzymać swoje zdrowie w formie.
Są tam także wskazówki na to jak rozmawiać z dzieckiem, by dowiedzieć się jak najwięcej i jak najlepiej pomóc mu w zrozumieniu i poradzeniu sobie z targającymi go emocjami. Na samym końcu jest lista pytań dla rodziców i opiekunów, w stylu "co Ty byś zrobił(a) na miejscu swojego dziecka?" - świetna sprawa, bo pozwala zmienić punkt widzenia i sposób myślenia a to także bardzo pomaga w pracy z dzieckiem ❤️.

Emocje odczuwa każdy z nas. Nie ma znaczenia czy to dorosły czy dziecko. Jest tylko jedna różnica. Dorosły potrafi nad emocjami zapanować. Dziecko musi się tego nauczyć, a my musimy pomóc im w tym.
Co do pozytywnych emocji raczej nie ma z tym problemu. Dziecko skacze, śmieje się. Po prostu jest łatwiej takie uczucia wyrazić. Inaczej jest z negatywnymi emocjami. Często dziecko nie potrafi ich nazwać i pokazać. To może doprowadzić do frustracji czy nawet agresji. W takich sytuacjach musimy pomoc zrozumieć dziecku jak ma sobie poradzić.
I tutaj możemy skorzystać z książki “Płacz jest OK”. Pozycja ta w łatwy sposób przedstawia różne rodzaje emocji, tych pozytywnych jak i negatywnych. Każde uczucie jest nazwane i w jednym zdaniu wytłumaczone na czym polega.
Książka zwraca także uwagę, że czasami trzeba sobie popłakać, bo to pomaga. I każdy tego potrzebuje, nie ważne czy jest duży czy mały, czy to chłopczyk czy dziewczynka.
Co mi się jeszcze w tej pozycji podoba to to, że zwraca się uwagę, że chłopcy również mogą okazywać swoje emocje. Często można usłyszeć tekst typu: “Nie płacz. Co ty baba jesteś?”. A przecież każdy może mieć gorszy dzień, potrzebuje się wygadać i tutaj nie ma znaczenia płeć. A z drugiej strony, gdy chłopiec często słyszy takie słowa, po prostu zamyka się w sobie. Lub odwrotnie staję się agresywny, aby udowodnić, że nie jest tą przysłowiową babą.
Podsumowując, polecam Wam tę pozycję. Jest ona łatwa w odbiorze a i pokazuję, że trzeba pokazywać co się czuje. Ale też uczy radzić sobie z emocjami, w taki sposób, żeby nie ranić innych. A my dorośli uczmy nasze dzieci, aby rozmawiać o emocjach. Nie utwierdzajmy ich w stereotypach, że płaczą tylko “baby”.

"Płacz jest ok" to książka opowiadająca o emocjach. Dzieci odkrywają całą paletę uczuć zarówno pozytywnych jak i negatywnych.
Całość napisana jest w bardzo przystępny sposób. Dzieci dowiedzą się w jakiej sytuacji mogą poczuć poszczególne emocje i jak sobie z nimi radzić.

W książce zawarte są również wskazówki dla rodziców, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi, zwłaszcza z chłopcami. W końcu nadal można usłyszeć, że "chłopaki nie płaczą" . A przecież chłopcy też mają uczucia i odczuwają emocje. Również potrzebują się wypłakać czy porozmawiać o tym co ich trapi.

"Płacz jest ok" to świetny początek do rozmowy z najmłodszymi o tym ważnym elemencie życia. Dzięki tej książce dzieciom. łatwiej będzie zrozumieć swoje uczucia oraz wyczuć emocje osób z ich otoczenia.
Książkę uzupełniają kolorowe ilustracje, które zachęcają do sięgnięcia po nią.

• Recenenckie
  • Dla dzieci