Biblioteka o Północy

Biblioteka porzuconych marzeń

Link do recenzji

841 1 254

Lekka, przyjemna książka.
Idealna na urlop lub na zimowy wieczór spędzony pod kocem.

Przemyślenia po przeczytaniu: Czyta się ją przyjemnie, a przy okazji można sobie uzmysłowić, że nie warto żałować podjętych decyzji, bo nigdy nie jest tak źle jak myślimy, a inne wybory mogą nie być lepsze.
Czasami warto sięgnąć po taką książkę.

Lekka, przyjemna książka.
Idealna na urlop lub na zimowy wieczór spędzony pod kocem.

Czasami warto sięgnąć po taką książkę.

Biblioteka o północy jest najlepszą powieścią fantasy z filozoficznymi przemyśleniami dotyczącymi spełnienia, żalu i szczęścia, jaką spotkasz!

Pokaż mimo to video - opinia

Ciężko sklasyfikować tą książkę, nieszablonowa. Poszukiwanie własnej drogi nie zawsze okazuje się tak oczywiste, podążanie różnymi ścieżkami życia daje nie zawsze takie refleksje jakby się mogło wydawać

Myślę, że każdy z nas ma za sobą decyzje, których podjęcia żałuje. Często zastanawiamy się jak teraz wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy w pewnych momentach poszli zupełnie inną drogą. Czasem aż chciałoby się móc cofnąć w czasie i zrobić coś inaczej. Życie to splot dużych i małych decyzji, które w przeróżny sposób wpływają na naszą ziemską wędrówkę. Czy gdybyście mieli możliwość odwiedzić bibliotekę pełną książek, które opowiadają o zupełnie innych wariantach Waszego życia, zrobilibyście to?

Nora Seed dostaje taką szansę. Kobieta jest bardzo nieszczęśliwa, nie widzi już sensu w swoim życiu i postanawia się z nim rozstać. Właśnie wtedy trafia do Biblioteki o Północy. Ma możliwość odkrycia jak potoczyłyby się jej losy gdyby nie porzuciła pływania, gdyby śpiewała w zespole, gdyby nie rozstała się z narzeczonym, gdyby została glacjolożką... Wizyta w Bibliotece o Północy zabierze Norę w życiową podróż, podczas której odkryje ona, po co tak właściwie żyć.

Wszystko, co chcę napisać o tej książce, wydaje mi się zbyt osobiste. Chcę jednak jak najlepiej przybliżyć Wam tę historię i jak najlepiej oddać to, jakie wrażenie na mnie wywarła.

Z wielu względów bardzo utożsamiam się z Norą. Ja też często czuję, że moje życie zmierza donikąd. Że czegoś w nim brakuje. Że nie jest takie, jakie chciałabym, żeby było. Że może gdybym kiedyś podjęła inne decyzje, teraz byłoby lepiej. Czasem to wszystko mnie przytłacza i już sama nie wiem, jak sobie radzić. Szczerze powiem, że chciałabym dostać taką szansę, jaką dostała Nora.

Niestety, jest to niemożliwe. Dobrze chociaż, że miałam możliwość przeczytać tę książkę. Zasiała we mnie malutkie ziarnko nadziei. Skłoniła do refleksji. Cichutko wyszeptała, że jeszcze może być dobrze. Że jeszcze może się coś zmienić.

Ta cudowna baśń skradła moje serce.
Jeśli macie przeczytać tylko jedną książkę z mojego polecenia, niech to będzie właśnie ta.

Jak dla mnie średniak. Nie porwała mnie ta opowieść. Bardzo przewidywalna opowieść z wręcz banalnym zakończeniem.

Z jednej strony w książce pojawia się motyw problemów psychicznych -np. ataków paniki - jako ważkich, wymagających leczenia a nie samego "ogarnięcia się". A z drugiej strony na koniec bohaterka po prostu ..się ogarnia.

Trochę taki poradnik psychologiczny jak kącik porad w babskiej gazecie: gdy Ci smutno i Ci źle doceń to co masz i będzie lepiej.

Trochę taki poradnik psychologiczny jak...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oczekiwałam czegoś zupełnie innego. Baśni, malowniczej, poetyckiej fantasy. Otrzymałam, opartą na fantastycznym rusztowaniu bardzo realistyczną powieść psychologiczno-obyczajową, przekazującą w lekki i przystępny sposób niby oczywiste prawdy życiowe. Niby oczywiste, a w rzeczywistości przez wielu z trudem uświadamiane i przyswajane bo jednak większość z nas, wzorem głównej bohaterki powieści żyje w ciągłym niepogodzeniu z sobą i własnym światem. W przeświadczeniu, że w innym miejscu, w innych warunkach, okolicznościach, w innym otoczeniu wszystko było by inaczej. Lepiej, piękniej, wygodniej i bardziej satysfakcjonująco. Czy rzeczywiście? Odpowiedzi na to pytanie usiłuje nam udzielić Matt Haig poprzez doświadczenia głównej bohaterki Nory, wypływające z kolejnych podróży w alternatywne, równoległe światy i życia. Przypuszczam, że czyta sie szybko i przyjemnie. Ja zdecydowałam się na audiobooka. I niestety znów trafiłam pechowo na Panią Agnieszkę Krzysztoń w roli lektorki i oczywiście na jej, doprowadzające do szału zmarźnięcia, pojedyńcze budyńki i tym podobne kwiatki. I niestety to odebrało mi wiele przyjemności z lektury. Książka nie jest literackim arcydziełem, fabuła nie powala na kolana swą głębią, zwłaszcza dojrzalszych czytelników, teoria światów równoległych i podróży między nimi chyba już dla nikogo nie jest odkrywcza. Ogólnie jest to miła lektura choć niczym nie zaskakuje, a momentami odrobinę nuży. Troszkę za dużo tych testowanych egzystencji, wywołujących zbyt podobne rozczarowania i frustracje. Nie uznałabym "Biblioteki o północy" za najlepszą powieść roku w żadnej kategorii czytelniczej. Lekka, przyjemna powiastka rozrywkowa, napisana piórem średniej jakości. Nic ponad to.

Gdybyście mogli cofnąć czas i zrobić coś inaczej, podjąć inną decyzję, zrobić coś, czego nie zrobiliście albo nie robić czegoś, co zrobiliście… zrobilibyście to?
Kto wie, gdzie teraz byście byli. Jakby potoczyło się wasze życie. Czy w ogóle jeszcze byście żyli?
Nora mogła być pływaczką, mogła śpiewać w zespole, badać lodowce na biegunie albo po prostu być już po ślubie. Nie odważyła się na żadną z tych rzeczy, a życie potoczyło się zupełnie nie tak, jak by tego chciała. Poznajemy ją w najgorszym możliwym momencie. Właśnie straciła pracę, zdechł jej kot, nie ma kontaktu z bratem, a w dodatku jedyny uczeń gry na pianinie zrezygnował z lekcji.
Nora podejmuje drastyczną decyzję opuszczenia świata, w którym sobie nie radzi minutę przed północą, tak by nie zdążyć dożyć kolejnego, smutnego dnia.
A o równej północy pojawia się w dziwnym miejscu, zwanym Biblioteką o Północy. Miejsce jest zapełnione książkami, a każda z nich odpowiada życiu, jakie Nora prowadziłaby, gdyby podjęła inne decyzje. Otwierają się przed nią nowe możliwości. Może sprawdzić każde z tych scenariuszy. Życie w którym jest sławna, w którym jej rodzice żyją, w którym jest (potencjalnie) szczęśliwa. Mało tego, może w każdym z tych żyć zostać już na zawsze.

Czytałam różne opinie na temat tej książki, nie zawsze pochlebne, ale moim zdaniem to piękna historia o szukaniu szczęścia, docenianiu każdej chwili i cieszenia się z małych rzeczy, które budują nasz świat. To książka o akceptacji, która uczy, że nigdy życie nie będzie nas w stu procentach zadowalać. Zawsze będzie jakieś “ale”, jednak żyjemy teraz. Właśnie tym życiem. Czemu więc nie zrobić coś teraz, właśnie z nim, zamiast rozpamiętywać to, co nam się w przeszłości nie udało?

Nigdy nie jest za późno.

Osobiście bardzo polecam książkę i zupełnie nie dziwię się, że została książką roku 2021 wg. lubimyczytac.pl (choć dziwi mnie nieco kategoria wygranej).

Opowieść Nory szybko się czyta, nie jest skomplikowana, przejścia między życiami jest banalnie proste, nie ma tu jakiejś skomplikowanej metody. Powiedziałabym, że jest to historia typu filozoficzno-egzystencjalna. Fabuła nie jest zawrotna, końcówka dość przewidywalna, ale pokrzepiający happy end. No i co jest bym powiedziała cechą, która ta książka zyskuje to to, że kończy się morałem. A jakim? Przekonajcie się sami :)

Nie trybie po raz kolejny. Anomalia będąca przecież fantastyka startuje w kategorii literatura piękna natomiast zwycięzca w kategorii fantasy to literatura młodzieżowa. Bo jakoś naprawdę ciężko mi uwierzyć w to iż ta lektura jest skierowana do dorosłego człowieka.
Znaczy czyta się to dobrze, mozna nawet na to chwilę czasu poświęcić ale litości - ani to oryginalne, ani odkrywcze, a i głębia nie robi wrażenia.... Choć pewnie jak się ma 15 lat można to odbierać inaczej. Albo ale najwidoczniej dorośli też lubią takie banalnie słodkie kluchy ...
I żeby nie było - to nie jest źłe ale żeby od razu książka roku? I to w kategorii Fantasy?

Fajna, wciagajaca lektura. Szybko sie czytalo.
Zakonczenie od samego poczatku bylo do przewidzenia, ale przekaz ksiazki sam w sobie wartosciowy.
Momentami denerwowaly mnie infantylne i malo realistyczne dialogi, zwlaszcza glownej bohaterki.

Fajna, wciagajaca lektura. Szybko sie czytalo.