Harda

Okładka książki Harda Elżbieta Cherezińska
Okładka książki Harda
Elżbieta Cherezińska Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Harda (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Harda (tom 1)
Zysk i S-ka
2016-06-07
harda cherezinska

Świetna powieść dla miłośników historii, sag, przeszłości Polski. Wciągająca akcja, twardzi bohaterowie i jeszcze twardsze, mądrzejsze, ważniejsze kobiety. Ale ze względu na ilość imion, osób, miejsc wymaga skupienia, więc nie nadaje się do czytania dorywczego, np w komunikacji

Elżbieta Cherezińska w swojej powieści „Harda” zabiera czytelników w podróż do mrocznych czasów końca X wieku, skupiając się na postaci Świętosławy, córki Mieszka I. Autorka nie tylko ożywia mniej znane postacie historyczne, ale również snuje teorie na temat ich życia i decyzji, wprowadzając elementy typowe dla sag i eposów.

„Harda” to opowieść o polityce, intrygach, miłości i wojnie, w której dominują mroczne tło epoki i konflikt między chrześcijaństwem a pogaństwem. Świętosława, ewoluująca z naiwnej dziewczyny w doświadczoną królową, staje się symbolem walki o władzę i przetrwanie. Powieść, zachwyca bogatą narracją i złożonością portretowanych postaci.

Cherezińska proponuje czytelnikom nie tylko literacką podróż w czasie, ale także zachęta do własnych poszukiwań historycznych. „Harda” stanowi fascynującą lekturę dla miłośników powieści historycznych.

„Harda” to opowieść o polityce, intrygach,...

Wreszcie mamy bohaterkę na miarę naszej polskiej historii. Silną, dumną, mocną i... hardą. Pewnie dziś podzielibyśmy, że to kobieta z jajami. Pięknie napisana opowieść o kobiecie sprzed wieków, o polskiej, nie... o europejskiej księżniczce, która miała coś do powiedzenia. Bez lukru.

Wciągająca historia. Bohaterowie są wyraziści i każdy znajdzie sobie takich, którym będzie kibicował. Życie nauczyło główną bohaterkę, że musi być twarda żeby osiągnąć swoje cele wśród świata pełnego przemocy i rządzonego przez mężczyzn. Śmiało walczy o swoje i dziedzictwo swoich dzieci. Rzadko trafiam w literaturze na tak silne kobiece postaci. W książce opisano też dość szczegółowo dawne obrzędy i wierzenia. Lektura książki zachęciła mnie do tego żeby na własną rękę dowiedzieć się czegoś o Piastach a do tej pory bardziej interesowała mnie głównie historia współczesna. Nie jest to też romans historyczny więc jeśli ktoś się obawiał, że historia będzie tutaj tylko marnym tłem to śmiało może po tę książkę sięgnąć.

"Harda" to taka książka, którą chce się czytać. To taka książką, o której bohaterach myśli się w ciągu dnia i zastanawia, co tam u nich słychać. To doskonała powieść historyczna, z której Autorce udało się stworzyć portal, umożliwiający nam przejście do świata Mieszka, Dobrawy, Bolesława, Świętosławy, Ody, Eryka, Svena, Olava i innych, którzy byli, którzy czegoś pragnęli, o coś walczyli, kogoś kochali, czegoś się bali, o czymś marzyli, którzy po prostu, kiedyś, dawno, dawno temu żyli.

To nie jest zła książka, nie jest też dobra. Czuję się rozczarowana, ponieważ nastawiłam się na opowieść podobną do tych wychodzących spod pióra Alison Wier. Cóż, moja wina.

Niewątpliwą zaletą książki jest zawarta w niej wiedza historyczna, opisy obyczajów, obrzędów, pokrótce opisana geopolityka. Przyznam, że o ile większość książki "męczyłam" to końcówki części drugiej oraz trzeciej mnie zainteresowały i czytałam z przyjemnością.

Teraz minusy. Za jeden z największych uważam brak podanego przedziału czasowego i duże przeskoki czasowe między wątkami bohaterów. Sama Hadra mnie irytowała, nie przemawia do mnie konstrukcja jej postaci, przez większość czasu nie mogłam "wejść w jej buty". Mam też wrażenie, że bohaterowie są nieco papierowi i podobni do siebie a to co ich odróżnia to imiona, wygląd i cele kampanii wojennych. Chyba najciekawszą postacią była dla mnie Astryda, niestety jej wątki były krótkie a potem została pominięta. Minusem była również zbyt duża ilość postaci pobocznych pojawiających się wyłącznie jako korowód imion i tytułów - nie wnosiły kompletnie niczego do fabuły, ot zbędne tło. Chwilami odnosiłam wrażenie, że książka ma zmarnowany potencjał, że autorka poświęciła za dużo miejsca lakonicznym opisom wydarzeń a jednocześnie dała zbyt mało uwagi bohaterom, ich psychice, odczuciom, tym jak wpłynęły na nich wydarzenia ecc.

Koniec końców sięgnę po drugą część, bo końcówka "Hardej" mnie zaciekawiła i nie lubię porzucać serii.

Autorce udało się ożywić postacie historyczne i stworzyć przekonujących bohaterów. To taka polska "Gra o tron". Gdyby zekranizować tę książkę, mając odpowiedni budżet, powstałby prawdziwy hit.

Bardzo ciekawe spojrzenie na życie córki Mieszka, oraz na jego czasy. Polecam miłośnikom historii.

Audiobook.
Harda czyli Świętosława to siostra Bolesława Chrobrego która od dziecka była przygotowywana do małżeństwa z jakimś królem lub księciem, oby z korzyścią dla państwa Polskiego...
Niezwykła powieść, była poprostu wręcz doskonała! Czytałem już wcześniej Cherezińską i oceniałem ją wysoko ale ,,Harda" to niewątpliwie najlepsza książka tej autorki.
Polecam! Pozycja jak najbardziej warta przeczytania!

Audiobook.
Polecam! Pozycja jak...

Powieść historyczna o szerokim zasięgu wydarzeń, dynamiczna, napisana w intersujący sposób - dobra rozrywka.

• Historyczne
  • Powieść historyczna