Konie Mój pierwszy podręcznik

literatura dziecięca
Jedność
2021-03-05
2021-03-05
konie dzieci zabawa nauka przygoda

Konie to majestatyczne zwierzęta, które od jakiegoś czasu towarzyszą naszemu życiu. A wszystko za sprawą hipoterapii. Razem z terapią przyszedł czas na szereg lektur wprowadzających nas w świat tych pomocników. Jedną z takich publikacji jest właśnie książka „Konie. Mój pierwszy podręcznik” autorstwa Gabielli Mitrov. Wydany przez Wydawnictwo Jedność poradnik to pewnego rodzaju kompromis między czytanką, a ćwiczeniami i pamiętnikiem oraz zbiorem podstawowych informacji o zwierzętach. Dzięki pustym miejscom nasze pociechy mogą utrwalać własne wspomnienia, ale nie tylko one mogą sięgnąć po tę książkę. Uważam, że jest to świetny wstęp dla każdego, kto właśnie zaczął swoją przygodę z jeździectwem. Tu znajdzie naprawdę cenne informacje pozwalające lepiej odnaleźć się w stajni.
Na początku poznamy budowę konia. Niby każdy wie jak on wygląda, ale czy potrafimy nazwać poszczególne części jego ciała? To już niekoniecznie. Z pomocą przyjdzie nam książka, w której mamy fachowe słownictwo. Dalej poznamy sprzęt dla konia i jeźdźca. Kiedy już zdobędziemy te podstawowe informacje poznamy role jakie pełnią te zwierzęta w ludzkim życiu, hierarchię obowiązującą w stadzie, typy koni, a także zasady bezpiecznego zachowania, umaszczenie, sposoby nawiązywania więzi. Znajdują się tu też informacje o zmysłach, na których polega koń, ulubionych pokarmach, diecie, smakołykach, którymi można nagradzać swojego zwierzaka oraz cenna wiedza na temat roślin przed którymi należy je chronić. Są tu też ciekawostki o zachowaniach, poruszaniu się, sposobach ochrony kopyt i stawów, pielęgnacji, osobowości oraz rolach, jakie pełnią w ludzkim świecie. Dowiadujemy się, że konie też miewają lepsze i gorsze dni, jednych lubią bardziej innych mnie. Miłośnicy dostaną wskazówki, w jakich popularnych filmach znajdą konie. Do tego są tu też dokładnie opisane ćwiczenia, czyli wszystko to, co robi się w czasie nauki jazdy konnej i hipoterapii. Autorka zachęca do pomagania w stajni. Pokazuje, że jeździectwo to nie tylko ujeżdżanie konia, ale też całokształt zabiegów, nawiązywanie relacji ze zwierzęciem, poszerzanie własnych umiejętności trzymania się w siodle, panowania nad koniem, aby w końcu móc wyruszyć z nim w teren, na zawody lub pokazy. Odkryjemy też, że istnieje coś takiego jak końska i jeździecka moda.
Śliskie strony pełne rysunków i zdjęć doskonale przyciągają dziecięcą uwagę. Do tego dobrze zszyte kartki oprawione w solidną, kartonową okładkę sprawiają, że publikacja jest estetyczna i trwała. Prosty, przystępny i jednocześnie fachowy język sprawi, że każdy czytelnik zdobędzie podstawową wiedzę zawiązaną z końmi. Będzie to też ciekawa zachęta do ćwiczeń. Zdecydowanie polecam.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

KONIE... - piękne, wolne, silne i dumne zwierzęta, które od zawsze fascynowały ludzkość i wspomagały jej codzienność na wielu płaszczyznach życia. Dziś konie służą nam przede wszystkim w rekreacji, sportowych wyczynach, czy też chociażby terapii wielu ważnych schorzeń. Nade wszystko jednak kochamy te zwierzęta za to, że są tak wyjątkowe i niezwykłe. Dlatego też z tym większą przyjemnością przychodzę do was z recenzją wspaniałej książki dla dzieci pt. "Konie. Mój pierwszy podręcznik", która stanowi cenne kompendium wiedzy o tych niezwykłych stworzeniach. Pozycja ta ukazała się nakładem Wydawnictwa Jedność!

Na ponad 100 stronach tej książki znajdziemy moc informacji o koniach, ich życiu, naturze, przyzwyczajeniach i pochodzeniu, które w prosty i przystępny sposób pozwalają nam poznać te pięknie zwierzęta. To także moc wiedzy na temat ich żywienia, opiekowania się nimi w stajni oraz właściwej pielęgnacji, by mogły cieszyć się zdrowiem i szczęśliwym życiem. I gdy już przyswoimy sobie te podstawowe fakty, przychodzi czas na przygodę z jeździectwem i jego rozmaitymi, sportowymi odmianami, które zostały opisane tu krok po kroku od samych podstaw, aż po najbardziej skomplikowane ewolucje. A wszystko to przyjmuje oczywiście piękną, kolorową i fascynującą postać!

Pozycja ta łączy w sobie kilka głównych, literackich cech. Z jednej strony jest to interesujący, świetnie napisany i przystosowany do dziecięcych możliwości podręcznik na temat koni. To za jego sprawą poznamy tu absolutnie wszystkie najważniejsze informacje o koniach, ich życiu oraz wspólnej, sportowej przygodzie. Z drugiej strony książka ta ma w sobie coś z pasjonującego reportażu, który zabiera nas w niezwykłą podróż do świata koni i ludzi, którzy je pokochali, odsłaniając krok po kroku wszystko to, co jest w nim najpiękniejsze. I wreszcie trzeci aspekt tej książki - osobisty pamiętnik i notatnik, w którym każdy dziecięcy czytelnik może zamieszczać własne notatki, spostrzeżenia i zdjęcia koni. Prawda, że to bardzo bogata oferta...?

Nie sposób nie docenić fachowości przekazywania wiedzy o koniach, jaka wypełnia strony tej książki. To wiedza i ciekawostki od ludzi, którzy doskonale znają się na koniach i wiedzą o nich absolutnie wszystko - m.in. to, jak i czym je karmić, w jaki sposób dbać o ich czystość, czy też jak należy je dosiadać. Kolejne informacje odnoszą się już do praktycznej strony jeździectwa, czyli m.in. poprawnego kłusu, pokonywania pierwszych przeszkód, woltyżerki, czy też rzeczy niezwykle ciekawej zwłaszcza dla dziewczynek - końskiej mody (piękne czesanie włosia itd.). To wiedza, ale też i moc humoru, zaskakujących ciekawostek oraz licznych nawiązań do popkultury.

Każdą z przekazanych tu informacji dopełnia przebogaty zestaw fotografii, które obrazują konie, opiekę nad nimi, kolejne czynności związane z jeździectwem, jak i wiele innych faktów. To piękne dla oka, fachowo wykonane i co ważne, obrazujące w głównej mierze dziecięcych bohaterów z końmi u boku, zdjęcia. I jest w tym coś na wzór fascynującej foto opowieści, która z pewnością oczaruje sobą każde dziecko. Tu warto docenić także bardzo efektowne, całościowe wydanie tej pozycji, na które składa się m.in. duży format, twarda oprawa, doskonała jakość papieru i druku, czy też przejrzysty i czytelny układ tekstu.

Każdy rodzic spotkał się lub wkrótce spotka z prośbą dziecka, by mogło dostać własnego konia... Z wiadomych względów nie zawsze jest to możliwym do spełnienia, ale wtedy możemy podarować naszym pociechom właśnie tę wspaniałą książkę, która na pewno je ucieszy, a przy okazji i sprawi, że dziecko pozna związaną z tym faktem odpowiedzialność, jaką to jest opieka nam tym wspaniałym zwierzęciem. A później kto wie..., być może właśnie za kilka lat zapragnie ono zapisać się klubu, bądź też udzielać w roli wolontariusza w pobliskiej stajni, posiadając już do tego niezbędną i cenną wiedzą, jaką przyniósł ten tytuł.

Książka pt. "Konie. Mój pierwszy podręcznik", to wspaniała, znakomicie napisana i niezwykle efektowna pozycja dla wszystkim miłośników tytułowych zwierząt. Znajdą tu oni wszelką możliwą wiedzę na temat koni, ich życia, opieki nad nimi i przygody z jeździectwem, która może okazać się miłością na całe życie. Z tego też względu gorąco zachęcam was drodzy rodzice do podarowania waszym dzieciom tej pięknej książki, która z pewnością je oczarowuje, zachwyci i sprawi, że staną się one lepszymi, kochającymi zwierzęta, ludźmi. Polecam!

Dodaj cytat z książki Konie Mój pierwszy podręcznik