Przewodnik kotki po nocnym niebie

Okładka książki Przewodnik kotki po nocnym niebie Stuart Atkinson
Okładka książki Przewodnik kotki po nocnym niebie
Stuart Atkinson Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
A Cat's Guide to the Night Sky
Nasza Księgarnia
2021-05-19
2021-05-19
Joanna Wajs

Okładka książki Jak to działa? Sport Joanna Kończak, Nikola Kucharska, Katarzyna Piętka
Jak to działa?... Joanna Kończak, Nik...
Okładka książki Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach Jola Richter-Magnuszewska, Joanna Wajs
Dzicy przewodn... Jola Richter-Magnus...
Okładka książki Co zrobić z tą chmurą smogu? Małgorzata Ogonowska, Artur Rogoś
Co zrobić z tą... Małgorzata Ogonowsk...

Niech żyje #kosmicznylipiec4 🥳!!!! Juhu!!
Pierwszą kosmiczną książką w lipcu na mojej przeczytanej liście jest "Przewodnik kotki po nocnym niebie" Stuarta Atkinsona.
Książka jest świetna. Taka w sam raz na rozpoczęcie przygody z nauką i wszechświatem 😊 na zaszczepienie ciekawości do świata u młodego czytelnika, ale absolutnie jej nie dyskredytuje w oczach starszego czytelnika, który znajdzie wiele i dla siebie. Książka dokładnie wyjaśnia przystępnym językiem, jakie obiekty można zobaczyć na nocnym niebie o każdej porze roku.
Należy jeszcze wspomnieć, że jest przepięknie i bogato ilustrowana 😊, a my bawiłyśmy się świetnie podczas czytania 😊

Po więcej recenzji zapraszam na moje konto na instagramie pod tym samym nickiem:

Niech żyje #kosmicznylipiec4 🥳!!!! Juhu!!

Gdyby zapytać przechodniów, jakie zwierzę zostało wysłane w przestrzeń kosmiczną, zdecydowana większość wybrałaby zapewne suczkę Łajkę. W latach szcześćdziesiątych XX wieku wysyłano wiele różnych zwierząt, w tym jednego kota, a dokładnie kotkę Felicette, która powróciła na ziemię.

Przewodnik kotki po nocnym niebie został zainspirowany między innymi historią właśnie Felicette, której wybudowano pomnik w Strasbourgu. Jeśli będziecie kiedyś w tym mieście, odnajdzie go i zerknijcie w rozgwieżdżone niebo.

Fot. Przewodnik kotki po nocnym niebie

Przewodnik kotki po nocnym niebie to popularno-naukowa pozycja dla starszych przedszkolaków oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym. To swoista przygoda po nocnym niebie, którą warto pokazać dzieciom i razem z nimi spędzić ciepłe letnie noce.

Książka na początku wyjaśnia w przystępny sposób, dlaczego na obserwacje nocnego nieba powinniśmy wybrać się poza miasto, co zabrać ze sobą, a także krok po kroku omówi co możemy zobaczyć nad swoimi głowami. Na kolejnych stronach opisane są różne rodzaje gwiazd z podaniem ich charakterystycznych cech. Znajdziemy ciekawostki dotyczące planet naszego układu słonecznego oraz dowiemy się, jak najprawdopodobniej powstał nasz Księżyc.

Fot. Przewodnik kotki po nocnym niebie

Dużym plusem tego przewodnika jest przedstawienie gwiazdozbiorów charakterystycznych dla danej pory roku. Ponadto autor wskazuje młodemu czytelnikowi gdzie szukać danej konstelacji oraz wyjaśnia, skąd wzięły się ich nazwy. Z tej książki dzieci dowiedzą się między innymi, co to są fazy księżyca, odkryją, czym jest zorza polarna i kiedy można ją zauważyć.

Niecałe 70 stron książki dla dzieci (bogato ilustrowanych) sprawiło, że chce mi się częściej patrzeć w niebo nocą.
To nie tylko opis konstelacji, które możemy zobaczyć latem, zimą, jesienią czy wiosną. To również skarbnica najważniejszych informacji o naszym nocnym niebie.
Mamy tu fazy księżyca, układ słoneczny, odróżnianie planet od gwiazd czy satelitów oraz podpowiedzi co zabrać na oglądanie gwiazd by było wygodnie i efektownie :)
Piękne ilustracje i przewodniczka - kotka (której pierwowzorem była pierwsza kotka wysłana w kosmos - Felicity) dodają uroku i lekkości książce.
Praktyczna i idealna dla dzieci encyklopedia wiedzy młodego obserwatora nieba.
Starego też! ;) Polecam Waszej uwadze 💛

Nocne niebo jest tym, co fascynowało ludzkość od wieków. Tajemnicze migoczące światełka przykuwały wzrok, zachęcały do obserwowania i snucia opowieści. Poszukiwanie zależności, stałych punktów sprawiło, że szybko rozwinęła się nauka o gwiazdach. Oczywiście nie zabrakło tu czynnika religijnego i wiele opowieści obrosło w historie o bogach oraz herosach. Wiedza o ułożeniu gwiazd i Księżyca szybko stała się tą, która pozwoliła zapanować nad niewykształconym ludem. Do dziś nocne niebo to pretekst do snucia niezwykłych opowieści o pozaziemskim życiu, a wszystko przez to, że patrząc na nie przypominamy sobie, że istnieje coś poza tym, co mamy codziennie w zasięgu wzroku i to coś pobudza naszą wyobraźnię, bo jest odległe, tajemnicze i nadal niezbadane. Są jednak obszary naszego nieboskłonu, który już znamy i rozumiemy bardzo dobrze. Dzięki usystematyzowanej wiedzy możemy przekazywać ją kolejnym pokoleniom, aby rozbudzić ciekawość i wprowadzić w obszar „wtajemniczenia”, czyli umiejętności dostrzegania i rozróżniania różnorodnych obiektów.
W książce „Przewodnik kotki po nocnym niebie” na spacer po tajnikach układu gwiazd zabiera nas kotka Felicity, która uwielbia wpatrywać się w gwiazdy. Przygodę zaczynamy od właściwych przygotowań, czyli wyboru stroju oraz odpowiedniego miejsca wolnego od blasku miejskich latarń, jak robić to bezpiecznie. Czytelnicy z książki dowiedzą się czym jest zanieczyszczenie świetlne, jak odróżnić planety od gwiazd i satelit. Do tego nie zabraknie historii początków badania nocnego nieba, odkrywania ważnych zjawisk, wyciągania wniosków. Dalej dowiemy się, czym są gwiazdy i jak bardzo różnią się między sobą. Przyjrzymy się konstelacjom, ruchomym i nieruchomym obiektom, dwóm najważniejszym gwiazdom na niebie, zmianom pór roku i zależności wyglądu nieba od tego oraz najlepiej widziane gwiazdozbiory. Znajdziemy też informacje o Drodze Mlecznej, przyjrzymy się fazom Księżyca, Układowi Słonecznemu, wyglądowi planet, bolidom i meteorytom, zorzy polarnej, sztucznym satelitom. Młodzi czytelnicy dowiedzą się też, gdzie szukać informacji o mapie nieba. Odkryją, że telefon może być też przydatny do nauki. Na końcu książki znajdziemy słownik najważniejszych pojęć. Każdy z poruszonych tematów to osobna opowieść o zjawiskach.
„Przewodnik kotki po nocnym niebie” pomaga stopniowo zainteresować dzieci astronomią, rozbudzić miłość do zjawisk na niebie, wprowadzić w najważniejsze informacje, które powinien posiadać uczeń szkoły podstawowej, a całość napisana w taki sposób, że śmiało można sięgnąć po lekturę z przedszkolakami i zachęcić do obserwacji. Książka będzie dobrym wprowadzeniem przed wyprawą do obserwatorium czy zwyczajnym podziwianiem nocnego nieba.
Sporym plusem tej publikacji jest to, że zawiera naprawdę szeroki wachlarz wiadomości, ciekawostek, pozwala na proste wyjaśnienie wielu zjawisk, zobrazowanie zachodzących zmian, uświadomienie dziecka naszego położenia w kosmosie. Młody czytelnik wchodzi tu w świat pojęć specjalistycznych, ale przybliżonych w bardzo prosty sposób, dzięki czemu są zrozumiałe.
Dzięki pięknym ilustracjom, dobrze dobranej kolorystyce, stonowanym kolorom wprowadzającym w klimat nieba i ziemi dzieci chętnie sięgają po książkę. Solidna oprawa i dobrze zszyte kartki sprawiają, że książka jest trwała i estetyczna.

• Dla dzieci
  • Książki dla dzieci
  • Nie ma na kundelku
  • Popularnonaukowe
  • COŚ 2
  • (2) - Do kupienia
  • Insta polecajki

Dodaj cytat z książki Przewodnik kotki po nocnym niebie