Robinson Kruzoe

1995-01-01
8386012013

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Literatura na Świecie nr 11-12/2021 (604-605) Daniel Defoe, Arthur Machen, Redakcja pisma Literatura na Świecie, William Butler Yeats
Literatura na ... Daniel Defoe, Arthu...
Okładka książki The Daniel Defoe BBC Radio Drama Collection. Robinson Crusoe, Moll Flanders & A Journal of the Plague Year Daniel Defoe, Philip Palmer
The Daniel Def... Daniel Defoe, Phili...

Kolejna książka z cyklu "fajna historia źle opowiedziana".
Książkę tę dostałem jako dzieciak w podstawówce. Wówczas dobrnąłem tylko do momentu wydostania się Robinsona z wyspy.
Po 20 latach wróciłem do książki, i rzeczywiście, tylko tyle mi się podobało: jak Kruzoe trafił na wyspę, jak się osiedlił, jak sobie radził z nową rzeczywistością. To było fascynujące! Natomiast potem wiało nudą.
Druga część przygód Robinsona to już nieporozumienie, nuda, nuda i jeszcze raz nuda. I to wiecznie przewijające się chrześcijaństwo, Bóg, któremu Robinson się poddawał. Cały mit o pragmatycznym rozbitku poszedł... A już rozdział, w którym Kruzoe niszczy posąg pogańskiego bożka i toczy walkę z jego wyznawcami, uważam za literacką zbrodnię. Nie chciałem czytać Biblii, ale książkę przygodową.
I ten nieznośny język, bardzo męczyłem tę książkę. Nigdy więcej.

Kolejna książka z cyklu "fajna historia źle opowiedziana".

Robinson nie przypadł mi do gustu, głównie jako bohater, bo go nie polubiłam. Z książką już lepiej pomysł bardzo dobry i czyta się przyjemnie.

Dla dzieci.

Dla dzieci.

Lipiec to dobry czas na czytanie przygodowej książki w tropikalnej scenerii słonecznych plaż, zielonych dżungli i kolorowych papug, więc odkurzyłam kolejną lekturę szkolną 🙂
Język tej niemłodej powieści został całkiem nieźle dostosowany przez tłumacza dla współczesnego młodego czytelnika, toteż nie sprawiał mi problemu ani w czasach szkolnych, ani teraz.
Co innego treść ;) Trafnym przypadkiem się stało, że sięgnęłam po Robinsona niedługo po przeczytaniu "W pustyni i w puszczy", bo obie te przygodowe powieści (obie szkolne lektury do tego) można pod pewnymi względami ze sobą zestawić. Jeśli "W pustyni i w puszczy" zrodziło dyskusję, czy tego rodzaju przestarzałe treści powinny wciąż znajdować się w kanonie lektur, to - ŁO, PANIE, zapraszam dyskutantów do odświeżenia sobie TEGO! No cóż, Defoe żył ok. dwa wieki przed Sienkiewiczem, więc jak ktoś ma ochotę zobaczyć przestarzałe treści, to proszę bardzo. Koleś założył plantację w Brazylii, ale nie chciał kupować Murzynów od pośrednika i przepłacać, więc popłynął w podróż, żeby samemu ich sobie nałapać do roboty - takie czasy, co nie? :P A jeśli chodzi o chrześcijańsko-centryzm, to Sienkiewicz może się przy tym schować!! Wszystko, co nie jest chrześcijaństwem, to bałwochwalstwo, czczenie szatana, tkwienie w grzechu i tyle, ogólnie autor ignorancko i lekceważąco podchodzi do wszelkich innych kultur poza kulturą europejską.
Z jednej strony autor pod postacią narratora powieści pochwala pewne postawy moralne, z którymi możemy się po części utożsamiać - jest przeciwnikiem niepotrzebnego rozlewu krwi, potępia w czambuł hiszpańskie podboje Ameryki Południowej, które polegały na wyrzynaniu w pień miejscowej ludności. Nie można mu odmówić pewnego kompasu moralnego, jak na swoje czasy. Kiedy w powieści pojawiają się dzicy ludożercy, narrator jest do granic możliwości obrzydzony i zgorszony zwyczajem zjadania ludzkiego mięsa. Pewną ironią jest, że z kolei ja, jako XXI-wieczna czytelniczka, jestem w tym samym dokładnie stopniu zgorszona faktem, że dla narratora nie ma nic złego w łapaniu niewinnych ludzi i zmuszaniu ich do niewolniczej pracy oraz handlowaniu nimi jak bydłem.
Z dzieciństwa najbardziej utkwiła mi w pamięci historia pobytu Robinsona na bezludnej wyspie, na której po pewnym czasie dołączył do niego Piętaszek. Swoją drogą, Piętaszek przy Robinsonie to taki Kali przy Stasiu - dokładnie ten sam, niezmieniony archetyp i schemat. Zdziwiło mnie podczas tego czytania natomiast, że Robinson ratuje się ze swojego odosobnienia na wyspie już w połowie książki - kiedy doszłam do tego momentu, zachodziłam w głowę, co tam się jeszcze będzie dziać w drugiej połowie, bo jakoś wydawało mi się, że to powinno być pod koniec. Otrzymujemy potem relację z życia po powrocie, a także sentymentalny powrót na wyspę i historię, która rozegrała się tam już pod nieobecność Robinsona. Wreszcie ostatnia część przygód stanowi zapis ostatniej wielkiej podróży po świecie, którą Robinson odbył w wieku sześćdziesięciu kilku lat i która zupełnie nie ma nic wspólnego z poprzednimi wydarzeniami. Ta część szczególnie mnie zdziwiła, bo zupełnie się jej nie spodziewałam. A dodatkowo to w niej znalazłam największe chyba nagromadzenie dziwnych i strasznych treści, o których można by sporo jeszcze napisać, ale nie chcę już popłynąć w jakiś referat ;)
Przyznam, że warto było tę książkę odświeżyć - z dzieciństwa zapamiętałam ją jako jedynie wartką przygodówkę, teraz dostrzegłam ogrom treści dyskusyjnych, kontrowersyjnych i powodujących uniesienie brwi podczas czytania.
Zdecydowanie lektura NIE dla podstawówki!!

************************
"2023: Powroty do młodości na 40. " - książki z tym oznaczeniem w moim profilu to książki, które czytałam w czasach szkoły podstawowej, średniej i w czasie studiów. W roku 2023, w którym kończę 40 lat, postanowiłam wrócić do lektur z tamtych lat i skonfrontować się z nimi na nowo :)

Co innego treść...

• Lektury