Dociekanie psa

POTOP
2021-03-23
2021-03-23

Okładka książki Proces Franz Kafka, David Zane Mairowitz, Chantal Montellier
Proces Franz Kafka, David ...
Okładka książki Franz Kafka. Rysunki Judith Butler, Franz Kafka, Andreas Kilcher, Pavel Schmidt
Franz Kafka. R... Judith Butler, Fran...

Opowiadanie dość przytłaczające i sprawiające wrażenie, że jest o sprawach nieważnych, mało istotnych, jakichś psich przemyśleniach.
Jest to jednak rodzaj filozoficznej gawędy o młodości i starości, rozwoju nauki, własnych talentach i predyspozycjach.

A gdzieś w głębokim cieniu i w tle tych dociekań czai się jak zawsze świadomość niskiego poczucia własnej wartości.

Nowelka. Poprzez pryzmat quasi-psiego postrzegania rzeczywistości, autor redukuje narzut cywilizacyjny i obserwuje człowieka, ludzkość może. Czymże jest człowiek bez owej nadbudowy? Śmiesznie podrygującym zwierzakiem. "Dociekania psa" to dość abstrakcyjny egzystencjalizm, pytania o cel, sens, tożsamość, itp.

Wysłuchałem w bardzo dobrej interpretacji Wojciecha Masiaka.
8/10

Wysłuchałem w bardzo dobrej interpretacji Wojciecha...

Filozoficzne i błyskotliwe spojrzenie na życie, społeczeństwo i wiarę.

Filozoficzne i błyskotliwe spojrzenie na życie, społeczeństwo i wiarę.

Całkiem naukowa rozkminka ;-) przeprowadzona przez psa. Jakoś klimatem, przyjętą perspektywą, przymrużeniem oka, ale też trafnością spostrzeżeń skojarzyło mi się z ostatnio przeczytanymi "Pamiętnikami Adama i Ewy" Twaina. Tu mniej humorystycznie, za to bardziej wnikliwie.

My to się zbytnio od takiego przeciętnego psa byśmy nie różnili, gdyby nie ten mus i mus... a nie, czekaj...

Naprawdę ciężko ocenić... Jednakże opowiadanie nie skłoniło mnie do głębszych przemyśleń, zatem wolę się powstrzymać niż dać za mało. Zapewne byłoby to niesprawiedliwe, gdyż nie wina dzieła iż nie trafiło na podatny grunt ;)

Świat oczami psa.
Autor z dociekliwością godną mistrza zagłębił się w psi umysł i przedstawił jak nasi ulubieńcy postrzegają nas, jak i całe otoczenie.
Dopiero dziś zapoznałem się ciutkę z twórczością Kafki i gość miał niezwykły umysł i nietuzinkowe spojrzenie na świat. Jest to literatura na niesamowitym poziomie. Poprostu KOSMOS! Jak najbardziej polecam ♥️👏!!!

Świat oczami psa.

Mamy tu historię psa, który spotyka grupkę psów zachowujących się dla niego dziwnie. Ta oto scena owocuje początkiem jego rozważań na różne tematy. Mamy tu groteskowo pokazaną metodę naukową, gdzie indukcyjnie dochodzi do nieprawdziwych wniosków, poszukuje odpowiedzi na pytania, które nikogo innego nie obchodzą i zostaje przy tym sam. Poszukiwanie odpowiedzi powoduje, że zahacza nawet o problematykę wiary. Stając się odrzutkiem próbuje empirycznie zmierzyć się z głodem.
Ciekawa była to podróż. Bardzo ciekawa. Słuchałem książki na Audiotece i już wiem, że potrzebuję tę książkę dosłownie przestudiować w piśmie. Strumień świadomości wypływający z pióra autora i zalewający mój umysł wręcz tańczy tango z moim strumieniem świadomości pozwalając na budzenie bardzo nowych dla mnie przemyśleń. Swojego czasu czytałem dość uważnie logikę pragmatyczną K. Ajdukiewicza, a więc coś co traktowało o nauce o naukach - tamta książka była zwykłym podręcznikiem logiki pisanym przez filozofa i logika - tu zaś mam przykład nietuzinkowego rozumowania na temat samego dociekania i tego, jak bardzo ograniczeni jesteśmy przez samych siebie w odnajdywaniu odpowiedzi poprzez możliwości naszego poznania.
Doceniam tę pracę - myślę, że Kafka staje się w tym roku autorem, który rozbudzi we mnie nową ciekawość filozoficznymi przemyśleniami, ale też rozbudzi wyobraźnie w sposób niezwykle lekki i przyswajalny.

Powieść, która sprawiła, że bez pamięci zakochałam się w literaturze. Kafka nijako wprowadził mnie w świat pisany groteską, budowany na kanwie parabolicznych obrazów pełnych niedopowiedzeń.
„Dociekania psa” nader często określam jako jeden z moich ulubionych tekstów, bowiem jest tu absurd i filozoficzne rozważania egzystencjalistyczne. No i są to dociekania psa.

Pierwszy raz z Kafką był jak najbardziej udanym razem. Dość unikalnym. Nie wiem na ile jego styl pisania we wszystkich książkach wygląda w ten sposób, ale jeśli rzeczywiście można go uznać za powtarzalny, to dajcie mi więcej Kafki

• Audiobooki