Rewolucja

poezja
Moc Media
2021-03-23
2021-03-23
poezja poezja egzystencjalna liryka psychologia

Lubię poezje. Najpewniejszym stwierdzeniem będzie tu: lubię poezję pasjami. Czekam chwili gdy tomik wierszy tak mną sponiewiera, że wpadnę w ciąg i tylko tę będę sczytywać. Magdalena choć podejmuje ważny temat emocji w depresji, nie trafiła do mnie. We mnie się nic nie zadziało, poza tym, że w jakiś sposób współodczuwałam znając emocje osób mi bliskich w których zamieszkała depresja. Brak mi było poetyki i czytania między wierszami, zastanowienia i odniesienia do mnie samej, co mnie najbardziej kręci w poezji. Nie było braku wytchnienia, zagłębiania się w przeszłość i zachłannego sczytywania. Poezja dla mnie prozą była, rozrzucone zdania, myśli słowa. Dwie trzecie przeczytałam i powiedziałam dość, bo w tym co za mną, tylko jeden wiersz mi się podobał, chociaż też nie dla samej siebie, ale chętnie bym go ludziom pokazała.

Lubicie poezję? Czujecie ją?

Ja mam do niej słabość od zawsze, dlatego z wielką radością przyjęłam propozycję zrecenzowania tomiku "Rewolucja" Magdaleny Bukowiec. Wiersze zostały w nim pogrupowane w czterech rozdziałach, które obrazują proces przezwyciężenia kryzysu egzystencjalnego i dojrzewania podmiotu lirycznego do pełnego i świadomego życia.

Na początku więc poruszyło mnie "Bycie w niebycie", z którego wyczytałam obezwładniający ból istnienia, poczucie osamotnienia i lęku. Wrażliwa dusza czuje się niewidzialna i pusta. Choruje bowiem "na tragedie wszystkie", "boli ją brzydota", kłamstwa i życie na pokaz. Trafnie diagnozuje współczesność, dostrzegając w niej materializm i pogoń za chwilowymi przyjemnościami:

"W trosce o rzeczy tracisz serce,
człowieczeństwo,
bo stłuczony wazon,
bo rozbity samochód
bo szalik rzucony naprędce.
Najważniejszość".

W części drugiej i trzeciej śledziłam z kolei żmudne poszukiwania drogi do harmonii i pokoju ducha, do dobra i piękna. Współodczuwałam z "ja" lirycznym, które próbowało "przebić się przez mur własnych obaw i lęków" i zaufać światu, sobie samemu i ludziom.

Czwarta zaś część przyniosła "odrodzenie", które zapoczątkowało spotkanie
"człowieka, który znał ból,
taki jak mój, lecz lepiej niż ja".
To w nim można było przejrzeć się jak w lustrze. To dzięki niemu można było "niepewnie i ostrożnie wychylić się z siebie", uwierzyć w Miłość, która "zawsze piękno rodzi".

Wzruszyła mnie prawdziwie ta ujęta w metafor wersy "rewolucja", a właściwie "ewolucja"!
Jestem pewna, że każdy wrażliwy człowiek może się w niej odnaleźć. Nie tylko jednak ujrzeć swoje kryzysy, lęki i zwątpienia, ale przede wszystkim odkryć siłę, która pomoże je przezwyciężyć! Te słowa mają moc!

A poza tym, co ważne, poezja Magdaleny Bukowiec ujmuje prostotą, nie razi pretensjonalnością i patosem. Jest prawdziwa, płynie prosto z serca, dlatego każdy czytelnik będzie w stanie ją poczuć i zrozumieć.
Każdy z nas przecież nieustannie upada i zmaga się z kryzysami. Każdy potrzebuje poczuć, że nie jest w tym sam.

Jestem wdzięczna za spotkanie z tym co ludzkie w lekturze "Rewolucji"! ❤️

Lubicie poezję? Czujecie ją?

Na początku więc...

„Ubranie jest właściwe człowiekowi, maskuje go i odsłania, zakrywa go i odkrywa, broni i chroni” Yves Saint Laurent

Wyobraźnia, działanie z pasji, kreatywność czy niezwykła intuicja potrafią obnażać człowieka, ale i maskować. Bycie oryginalnym, innym może stać się krokiem do sukcesu albo upadku. Wyjątkowy, niezwykle wrażliwy i zdolny autor cytatu, Yves Saint Laurent, zmagał się za życia z depresją. Piął się po drabinie sławy, odkrywał sztukę pełną seksapilu, zdobył pieniądze i zyskał szacunek wielu. Mimo to sława stała się dla niego ciężarem. Jak często osoby cierpiące na depresję, z wysoką wrażliwością nie są w stanie sobie poradzić z otoczeniem i stają się niewolnikami życia, w izolacji, lęku i niepewności? Często skrywają swoje cierpienie pod płaszczykiem uśmiechu i zewnętrznego zadowolenia. W głębi duszy cierpią.

Skala cierpienia jest ogromna. Na świecie sięga około 320 milionów osób, w tym ponad 50 milionów Europejczyków. Depresja nie wybiera kobiet czy mężczyzn, pielęgniarek czy nauczycieli, dyrektorów czy kierowniczek, przedsiębiorczyń czy projektantek mody. Wyobcowanie, poczucie braku zrozumienia, upadek wartości są obrazem depresji. Wrażliwość osób cierpiących staje się drogą do poszukiwania swojego miejsca na ziemi.
Taką drogę przeszła Autorka tomiku poezji „Rewolucja”, Magdalena Bukowiec.
„Każdy ma prawo do bycia sobą!"

Tomik poezji „Rewolucja” jest okazją do rozmów o depresji. Może też pobudzić nas do przemyśleń, wewnętrznej rozmowy. Jak żyję, czy rozumiem innych, może zbyt szybko oceniam? Czy czuję się wyobcowana, czego się obawiam? A jeśli ktoś z moich bliskich doświadcza choroby, to jestem pełna empatii, czy zamykam się przed tymi, którzy najbardziej mnie potrzebują?
To wyjątkowo wysoko wrażliwa lektura, która może dotknąć najczulszych miejsc, jeśli się na to pozwoli.

Rewolucja w głowie, rewolucja w duszy, rewolucja w życiu. Czy zastanawialiście się, jak wiele czynników na wpływ na Wasze samopoczucie, nastrój? Cytując klasyka, słowem można zranić bardziej niż nożem. Właśnie to pokazuje nam Magdalena Bukowiec w swoim tomiku wierszy, pogrążona w depresji zapisywała swoje myśli, ukazując nam okrutny obraz choroby, ale jednocześnie nadzieję na lepsze jutro.
Poezja została cudownie oprawiona graficzne, dzięki podziałowi na konkretne działy potrafimy zobaczyć, jakie są etapy choroby, a co jest jeszcze piękniejsze: z czarnej beznadziei zaczynamy powoli widzieć kolory. Słowa pokazują nam to światełko w tunelu - to nie zawsze znaczy, że depresja przestanie istnieć. Lubię to jak Magdalena Bukowiec opisuje samotność, zamknięcie się człowieka, te szpony choroby, które zabierają mu dech w piersiach i wszystkie siły do życia. Tu rzeczywistość nie jest okraszona lukrem, tak jak napisał we wstępie profesor Krzystanek, mamy tu do czynienia z prawdziwym, nagim światem przeżyć.
"Bycie w niebycie" to najcięższy dla mnie rozdział, o ile tak mogę nazwać podział. Czuję złamane serce, tak działają na mnie te słowa, które nie są mi obce. Jest mi w tym momencie przykro, jak nikłą mamy wiedzę o depresji, z jaką samotnością musi borykać się cierpiący człowiek. Przekreślamy siebie, wątpimy we własną wartość, bo jakie życie ma sens, gdy wszystko widzimy w ciemnych barwach? Nikt nas nie rozumie, nikt nie potrafi pomóc. Wiersz "Obserwator świata" najbardziej mnie dotknął, tak emocjonalnie, bo nazwałabym go definicją choroby. Nic o nas, nic bez nas... Jak ogarnia nas nicość, jak tracimy sens życia. I choć w najgorszym dole cisza wydaje nas się rozumieć, tak pewnego dnia zrozumiałam, że wcale o nią nie chodzi. Ważny jest stan nicości, bo w ciszy słyszymy własne myśli, te demony szepczą złowrogie rzeczy wprost do ucha. I autorka to cudownie pokazuje, podkreśliła wszystkie odcienie depresji. W tej pustce, milczeniu, jak to opisuje Magdalena Bukowiec, w końcu przychodzi czas na "Poszukiwanie sensu", na dialog z samym sobą. Widzimy pierwsze przebłyski światła, chęci podjęcia walki, ale znowu wykonujemy krok w tył, bo słyszymy te nieustanne szepty. Właśnie wtedy najbardziej przekonałam się, jakie słowo ma moc, jaki ma ciężar, jaki ma wydźwięk. Czy cisza rani tak samo jak brak dialogu z bliskim, ze specjalistą? Kiedy przyjdzie czas na nadzieję, na ozdrowienie? Dotknęło mnie to osobiście, że wolimy czekać na znak z niebios, Anioła, który nam pomoże, bo sami nie mamy siły, sami wciąż wątpimy. W "Półistnieniu" dryfujemy na granicy, raz czujemy wdzięczność, drugi raz walczymy o kolejny oddech. I jedno jest najważniejsze, bo my jako czytelnicy wiemy, że przyjdzie "Odrodzenie", a wraz z nim dostrzeżenie własnej wartości, sensu życia...

"Istnieje.
Spotkałam go.
Człowieka, który znał ból
taki jak mój, lecz lepiej niż ja."
(Fragment: Przebudzenie)

I choć to jest autorki Rewolucja, mam wrażenie, że czytam własne myśli, własną historię. Początkowo otula nas smutek, ale dojrzewamy razem z Magdaleną Bukowiec, tak jak i jej słowa, szukamy ozdrowienia, tej nadziei na lepsze jutro. I najpiękniejsze w tym wszystkim jest to, że ją otrzymujemy. Na ustach pojawia się uśmiech, a my szepczemy sami do siebie: będzie dobrze, nie jesteś sama, jesteś za to dzielna i piękna.

Warto zaznaczyć, że "Rewolucja" to cegiełka dla programu Widzialne Fundacji Moc Kobiet, bo pomoc nie jest tylko w słowach, ale także w drugim człowieku. Jeśli poszukujesz wsparcia, odezwij się do nich.

Zostawię Wam na koniec wiersz pod tytułem "Instrukcja", który mam nadzieję, skłoni Was do przemyśleń.

"Idź.
Idź zawsze do przodu.
Każdego dnia.
Nie ustawa. Nigdy!
W podróży zawsze.
Walkę podejmij,
doceń gesty najmniejsze
i naucz się czerpać z nich radość.
Spójrz na świat i ludzi.
Widzisz okruchy dobra?
Wdzięczność zamiast pretensje.
Nie kop leżącego, ale dłoń podaj,
bo nie ma szczęścia większego
niż ocalenie istoty,
choćby jednej,
choćby najmniejszej."

Szukajcie okruchów dobra..

Lubicie poezję? Ja dawno nie miałam styczności z wierszami, a kiedyś bardzo je lubiłam (np. teksty Rafała Wojaczka 💜) Jest to taki rodzaj przekazu, który trafia do mojej wrażliwości. Dlatego zgodziłam sie objąć patronatem (matronatem? 🤔) tomik wierszy Magdaleny Bukowiec. Tomik szczególny z co najmniej dwóch względów. Pierwszy to tematyka. Książka jest zapisem przeżyć autorki związanych z depresją oraz drogą, którą przeszła w chorobie. Bo depresja to choroba, chociaż nadal słychać krzywdzące głosy, które twierdzą inaczej... Po drugie jest to tomik-cegiełka, który wspiera program Fundacji Moc Kobiet "Widzialne". Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na kontynuację programu, który wspiera kobiety 💜 Wróćmy do samych wierszy. Podzielone są na kilka części, które obrazują obecny stan autorki. Najpierw "Bycie w niebycie", gdzie najwięcej jest cierpienia, wyobcowania, emocji. Potem "Poszukiwanie sensu", w którym poetka stawia liczne pytania np. o zagubione dziecięce marzenia, które nagle tracą znaczenie. "Półistnienie" pełne jest pragnienia, by jednak się nie poddać, zasmakować jeszcze życia i szczęścia. To walka. "Niech spadnie na mnie! Moc, by walczyć o godność, szacunek do siebie, prawo istnienia, pozostania sobą". Na końcu następuje "Odrodzenie", ostrożne odnajdywanie się na nowo, z nadzieją, wdzięcznością i pewną akceptacją. "Jestem chora na bycie sobą i nie chcę wyzdrowieć". Autorka nie posługuje się zawiłymi metaforami, jej język przesiąknięty jest wrażliwością i emocjami. Poetka odsłania przed nami swoją bezbronną stronę, pokazuje to, co trudne i bolesne. Nie sposób tego nie docenić. Myślę, że nie każdy miałby tyle sił i odwagi. "Rewolucja" to zbiór może nieidealny, ale zdecydowanie autentyczny i emocjonalny. A tego właśnie poszukuję w poezji. Pozwolił mi pełniej spojrzeć na problem depresji. Całość jest przemyślana i dojrzała. Polecam Waszej uwadze.

• Niedoczytane
  • .. priorytetowo!