A Christmas Carol

Okładka książki A Christmas Carol Charles Dickens
Okładka książki A Christmas Carol
Charles Dickens Wydawnictwo: Puffin Books Ekranizacje: Opowieść wigilijna (2009) Scrooge: Opowieść wigilijna (2022) klasyka
klasyka
Puffin Books
2016-08-04
2016-08-04
Ekranizacje:
Opowieść wigilijna (2009) Scrooge: Opowieść wigilijna (2022)

Cóż... Lektura to lektura. Z powodu długości książki nie mam za bardzo co oceniać, lecz na pewno plusem tej powieści jest wyraźny przekaz na temat tego, jak należy żyć.

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Bajki, baśnie i legendy sprawiają, że świat nabiera kolorów i innego znaczenia. Że dotychczasowe szarobure życie nie jest już tak szorstkie i tak złe, jak nam się wydawało. Po baśnie sięgamy z nadzieją na odkrycie w nich piękna i mądrości, tej uniwersalnej, zawsze aktualnej mimo upływu lat. W nich są pragnienia, wrażliwość, miłość i poszanowanie i wiara w zwycięstwo dobra. W powieściach będących metafizycznym przeniesieniem w krainę baśni każdy wyłapuje coś dla siebie. Dlatego są ciągle aktualne, bo za każdym razem wychwytujesz w nich coś innego, coś innego cię frapuje i przyciąga. Może się to wydawać absurdem, ale czyż każdy z nas nie nosi w sobie własnej baśni? Baśni, która pewnie co kilka lat zmienia się, ale mimo to jest wyjątkowa, bo nasza.
Dodajmy do tego pióro Charlesa Dickensa i rysunki Lisy Aisato i mamy najpiękniejsze wydanie powieści, jakiej świat jeszcze nie widział. Oto „Opowieść wigilijna”.

Pierwsze, co mi się ciśnie na usta, to wielki żal, że tak szybko się skończyła. Zanurzyłam się w niej, dałam się porwać Trzem Duchom Wszystkich Świąt i wraz z nimi i Scrooge`m przelatywałam pomiędzy latami, które minęły i które nadejdą. Dostałam nauczkę jakby nie było, ostrzeżenie. To samo stało się ze Scrooge`m, który tego wstrząsu chyba potrzebował. Potrzebował tego ciosu prosto w podbrzusze, bo nieczuły na słowa, ludzi i gesty zamarz całkowicie. Był diabłem w ludzkiej skórze z pogardą w oczach.
Ale po kolei.
Oto poznajemy sknerę, dusigrosza, zrzędliwca, do szpiku złego i wiecznie niezadowolonego Ebenezera Scrooga. Nie da grosza kolędnikom, nie da na fundację by pomogła biednym i głodnym, nie da świątecznego centa swojemu kanceliście – nie wspominając już o zimnych kaloryferach w samym środku zatrważającej zimy, bo ciepłe grzejniki to trwonienie pieniędzy, to zbytek niepotrzebny. Szybka praca rozgrzewa, choć o czym innym świadczą skostniałe i sztywne z zimna palce oraz liczne szaliki okręcone wokół szyi. I ten stary ramol wracając do domu dostał objawienie stojąc przed kołatką wiszącą u drzwi jego domu. Objawił mu się jego były wspólnik, martwy już ale jakże żywy...
I to od niego wszystko się zaczyna - od jego widma, jego złych oczu i zgrzytu łańcuchów, a także … wiecznie opadającej szczęki, którą mu podwiązano przy pochówku, bo się ciągle otwierała. Jak teraz, gdy prawi Scroogowi, że jest jeszcze szansa... na co?
Zjawia się pierwszy Duch Świąt - tych, co były. Wracają obrazy samotnego dorastania, utraconej miłości i przemiany w bezdusznego wyznawcę pieniędzy. Są łzy i jest żałość... Potem zjawia się kolejny Duch – Duch Świąt obecnych, a po nim ten ostatni, milczący, który pokazuje co się stanie, gdy będzie jak jest. „Cóż za dostojna sprawa tak sunąć w samotności przez mrok ponad nieznaną otchłanią, której głębiny były tajemnicą równie donośną jak śmierć”. Bo to ona zbierze swoje żniwo i zostawi po sobie samotność i tęsknotę. W domach wszyscy zamilkną, bo z czego się cieszyć, z czego radować? Jest cisza i głód i beznadzieja.
Scrooge w pewnym momencie doznaje paraliżu, jakiegoś nieznanego mu szoku i wreszcie otwierają mu się oczy. Wreszcie rozumie i widzi i pojmuje siebie i ludzi i świat. Pojmuje co stracił, ale i to co jeszcze zostało. Pojął, że jeszcze nie jest za późno. Przecież tym, co dotąd wyprawiał, sam siebie karał. Kto cierpiał przez jego kaprysy? Wiecznie tylko on. Tracił wiele rzeczy, dobrych i smacznych, tracił bliskość, miłe słowa, towarzystwo. Aż zatracił sam siebie...

A teraz, gdy rano stawia stopy na podłodze, cieszy się, a szlafmyca podskakuje wraz z nim, teraz... „Jestem lekki jak piórko, szczęśliwy jak anioł, radosny jak uczniak. Jestem wesolutki jak pijak. Wesołych Świąt wszystkim”

I tak, jak na początku nie cierpiałam go, tak przy końcu, gdy widzę go pełnego życia z uśmiechem na twarzy i słońcem we włosach to chciałabym go przytulić i powiedzieć mu, że ... chciałabym mieć takiego dziadusia, jak on.
To tylko zarys fabuły „Opowieści wigilijnej” autorstwa klasyka Charlesa Dickensa, która mnie urzekła swym pięknem i treścią. Jestem pod jej wielkim wrażeniem, dzień po dniu wracają do mnie rysunki Lisy Aisato oraz sens i wydźwięk owej historii. Sprawia, że z zapomnianego kufra pamięci wysypują się skrywane od lat emocje. Otwierają się wspomnienia tych, co byli, wracają radości sprzed lat. Pojawia się uśmiech i wdzięczność. Myślisz o czasie, jaki był i który nie wróci, ale jakże on był piękny... I patrzysz na to, co jest, ale co będzie? Lepiej nie wiedzieć, a starać się już dziś malować wesołymi kolorami każdy dzień.
Ta książka rzuca urok dobra.
Daje wiarę w ten czas dany tu i teraz, bo przecież życie trwa. Patrz – szepcze Dickens – patrz i żyj.

Tej książki nie można przegapić. Ona domaga się wyróżnienia, specjalnego traktowania i delikatności. To perełka każdego księgozbioru. To niewyobrażalne piękno skryte w twardych okładkach. To magia słów i rysunków. To cudowny lek na wszystko. Przez cały rok i na każde święta.
I mogłabym o niej pisać i marzyć, marzyć i pisać... bez końca...

„Jest coś dobrego, sprawiedliwego, szlachetnego w takim porządku rzeczy, że wprawdzie doskwierają nam choroby i smutki, jednak nie ma w świecie niczego tak nieodparcie zaraźliwego jak śmiech i dobry humor”.

#agaKUSIczyta

ulubiona lektura <3

ulubiona lektura <3

Książka jest bardzo dobra. Wbrew pozorom daje dużo do myślenia i uczy tego, że mimo wszystko powinno się być dobrym człowiekiem, by u progu śmierci nie żałować swojego życia.

Bardzo dobry przekład Jacka Dehnela. Bardzo podobało mi się przesłanie i nastrój tej książki. Do tego piękne ilustracje Lisy Aisato umilały lekturę, przez którą się płynęło. Chyba książki o przemianie bohatera nigdy mnie nie nudzą.

Przepiękne ilustracje w tym wydaniu historia chwyta za serce i poucza myślę że każdy ja zna i bardzo dobrze do powinna iść dalej

"Opowieść Wigilijna" Charlesa Dickensa to niezapomniana klasyka literatury, która przekazuje uniwersalne wartości miłosierdzia, empatii i przebaczenia. Główny bohater, skąpy i chciwy Ebenezer Scrooge, przechodzi transformację ducha podczas magicznej nocnej podróży, podczas której odwiedzają go trzy duchy – Przeszłości, Terażniejszości i Przyszłości. Dickens mistrzowsko ukazuje konsekwencje egoizmu i samotności, a także siłę ludzkiego serca w zdolności do zmiany i nawrócenia. Książka nie tylko przypomina nam o istotnych wartościach, ale też inspiruje do refleksji nad własnym życiem i relacjami z innymi, czyniąc ją nieodłączną częścią kultury świątecznej na całym świecie.

Moja pierwsza tak długa książeczka. Bardzo pouczająca i wciągająca.

Moja pierwsza tak długa książeczka. Bardzo pouczająca i wciągająca.

Czytane lata temu, ale jest to po prostu świetna klasyka.

Czytane lata temu, ale jest to po prostu świetna klasyka.

Któż z nas nie zna historii Ebenezera Scrooge’a? Została ona przedstawiona niejednokrotnie w książkach czy filmach.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego jakimi jesteśmy ludźmi.
Często nie doceniamy tego co mamy obok siebie, bo tego po prostu nie widzimy, a może warto otworzyć swoje serce?

Osobiście, staram się cieszyć z każdej minuty, która dostaje od życia. Wam też to polecam.
Cieszmy się z tego co mamy i nie żałujmy tego, czego nie otrzymaliśmy.
Życie, jest krótkie, korzystajcie z tego co macie.

"Opowieść Wigilijna" to historia, do której powrócę nie raz.
Uważam, że jest to historia, którą powinien poznać każdy.
Historia odtwarzana przez lata....

Czytajcie!

Scrooge'a po kolei nawiedzają duchy... przyszłości, teraźniejszości i przyszłości. Pokazują mu one jak wyglądało, jak wygląd i jak będzie wyglądało jego życie. Czy pieniądze i niechęć do ludzi zostanie nim na zawsze, czy duchy przemówią mu do jego rozsądku?...

• Lektury
  • Lektury szkolne