Kara i nagroda

Okładka książki Kara i nagroda
Anna Zonová Wydawnictwo: Amaltea literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Za trest a za odměnu
Wydawnictwo:
Amaltea
Data wydania:
2021-05-13
Data 1. wyd. pol.:
2021-05-13
Język:
polski
ISBN:
9788365989086
Tłumacz:
Anna Maślanka
Tagi:
literatura czeska powieść historyczna pogranicze czesko-niemieckie Rusini komunizm II wojna światowa stosunki czesko-niemieckie
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Reklama
Reklama

Podobne książki

Reklama
Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
64
32

Na półkach: , , ,

Ciekawa książka, dobrze napisana. Chociaż fabuła jest fajnie pomyślana i można w niej i w języku znaleźć kilka smaczków, to jakoś ciężko uznać mi tę książkę za ważną opowieść i chyba szybko o niej zapomnę.

Ciekawa książka, dobrze napisana. Chociaż fabuła jest fajnie pomyślana i można w niej i w języku znaleźć kilka smaczków, to jakoś ciężko uznać mi tę książkę za ważną opowieść i chyba szybko o niej zapomnę.

Pokaż mimo to

avatar
113
113

Na półkach:

Interesujące, nawet bardzo.

Interesujące, nawet bardzo.

Pokaż mimo to video - opinia

avatar
207
22

Na półkach:

To na pewno było niecodzienne doświadczenie. Nigdy nie miałam styczności z czeską literaturą, a na Karę i Nagrodę skusiłam się przeglądając nowości w bibliotece. Ogółem, sama fabuła jest ciekawa i faktycznie chcę wiedzieć co będzie dalej. Czasem opisane sytuacje są do bólu wulgarne i bezpośrednie, a czasem wymagane jest od czytelnika połączenia faktów.
Zabrakło mi w tej książce porządku, mieszana narracja pierwszoosobowa z trzecią, częste retrospekcje i przeplatanie się postaci potrafiły sprawić, że nie wiedziałam gdzie teraz jestem. A szkoda, bo myślę, że gdybym dokładnie znała czas akcji danych wydarzeń to Kara i Nagroda miałaby dla mnie większy aspekt edukacyjny.

To na pewno było niecodzienne doświadczenie. Nigdy nie miałam styczności z czeską literaturą, a na Karę i Nagrodę skusiłam się przeglądając nowości w bibliotece. Ogółem, sama fabuła jest ciekawa i faktycznie chcę wiedzieć co będzie dalej. Czasem opisane sytuacje są do bólu wulgarne i bezpośrednie, a czasem wymagane jest od czytelnika połączenia faktów.
Zabrakło mi w tej...

więcej Pokaż mimo to

Reklama
avatar
822
675

Na półkach: ,

Kara i nagroda to historia rozpościerająca się na przełomie kilkudziesięciu lat. Swój bieg bierze w czasach drugiej wojny światowej, by ukazać dramat wojennej zawieruchy wraz z procesem wysiedlania Niemców na czeskich ziemiach. Obejmuje lata normalizacji lat pięćdziesiątych oraz rodzącego się w Czechach kapitalizmu we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Rozmach tła historycznego jest imponujący, tak jak i sam zamysł Anny Zonovej, by przedstawić narrację z perspektywy różniących się wiekiem, pochodzeniem oraz statusem społecznym postaci.

Bohaterów powieści różni bowiem wiele. Rodzeństwo rusińskiej rodziny: Jozef i Tereza to sudeccy przesiedleńcy, Lise i jej dzieci zaś to najbliższa rodzina komunistycznego dysydenta, którego rząd postanawia zamordować za współpracę z faszystami. Wszyscy trafiają do małej, położonej w górach miejscowości, wcześniej będącej miejscem zamieszkujących tam, jednakże już wysiedlonych czeskich Niemców. Różnice społeczne, z jakimi zmierzyć zmuszeni zostają bohaterowie nie przeszkadzają im w budowaniu relacji między sobą. Historyczna zawierucha oraz niepewność jutra zmuszają bohaterów do podjęcia próby odbudowania życia w nowych warunkach i na nowych zasadach.

Anna Zonová nie boi się podejmowania trudnych tematów zarówno w makro jak i mikro skali. Nie stroni od przedstawiania śliskich, komunistycznych pobudek, ale i śmiało ukazuje dramaty rodzin, w które wkrada się marazm, obłuda oraz problem przemocy rodzinnej czy alkoholizmu. Czeska prozaiczka zaś stawia sobie trudne zadanie ukazania relacji czesko-niemieckich zarówno na różnych poziomach poznawczych jak i w szerokiej rozpiętości czasowo-przestrzennej. Bohaterowie dojrzewają do kolejnych wyborów, a ich wspólna historia ukazana zostaje oczyma większości z nich. To postaci dorastający oczach czytelnika, jak chociażby Tereza, dla której cielesność wraz z upływem czasu oraz pojawieniem się kochanka zdaje się odgrywać kluczową rolę czy też Jozef, dla którego alkohol staje się środkiem do uśmierzenia bólu egzystencjalnego oraz poczucia zagubienia na obcej ziemi. Ból ów zdaje się towarzyszyć każdej z postaci, a traumy nadają rytm ich wyborom.

Solenny pokład dramaturgii Kary i nagrody rodzi nadzieję na obcowanie z książką emocjonalnie niełatwą i wymagającą. W praktyce jednakże otrzymujemy książkę, która powstała bez uwzględnienia jakiejkolwiek chronologii. Autorka szatkuje bowiem porządek akcji, zaburzając naturalny rytm czasu. Poszczególne narracje następują po sobie bezplanowo, powodując u czytelnika dezorientację. Niełatwo połączyć ze sobą historie poszczególnych bohaterów, jeszcze trudniej uporządkować je na osi czasu. Problemem może być również zbytnia bezpośredniość, z jaką skreślono chociażby narrację Terezy. Bywa nadto śmiała, dla wrażliwego czytelnika nadto obcesowa i jednotorowa. Kwestie te wybijają się na pierwszy plan, odstawiając na boczny tor samą esencję powieści.

Problematyczne staje się również samo, jakże bogate i wielowarstwowe tło historyczne dzieła Zonovej. Ginie ono pod warstwą splątanych narracji, za którymi próżno nadążyć. Tym samym niełatwo w pełni zrozumieć czy też emocjonalnie poczuć intencje oraz okoliczności życia bohaterów powieści. Kara i nagroda to potencjał, który zaginął pod warstwą potencjalnego rozmachu, za którym próbowała nadążyć autorka, a którą pokonała przekombinowana forma powieści.

Kara i nagroda to historia rozpościerająca się na przełomie kilkudziesięciu lat. Swój bieg bierze w czasach drugiej wojny światowej, by ukazać dramat wojennej zawieruchy wraz z procesem wysiedlania Niemców na czeskich ziemiach. Obejmuje lata normalizacji lat pięćdziesiątych oraz rodzącego się w Czechach kapitalizmu we wczesnych latach dziewięćdziesiątych. Rozmach tła...

więcej Pokaż mimo to


Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kara i nagroda


Reklama
zgłoś błąd