Moje skarby w kosmosie, czyli powieść pozornie fantastyczna

Okładka książki Moje skarby w kosmosie, czyli powieść pozornie fantastyczna Marian Bielicki
Okładka książki Moje skarby w kosmosie, czyli powieść pozornie fantastyczna
Marian Bielicki Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Nasza Księgarnia
1961-01-01
1961-01-01

Bielicki napisał tę książkę w 1959 roku, na dwa lata przed pierwszym lotem człowieka w Kosmos. Nic więc dziwnego, że większość faktów nie trzyma się tam kupy. Ludzie nie mieli wówczas pojęcia o tym, jak zachowa się ich organizm poza Ziemią. Mamy więc trochę abstrakcyjną, momentami płytką i powierzchowną opowieść o trzynastoletniej Bożence, zwanej Bochenkiem, jej o rok starszej siostrze Stefanii, ich ojcu, psie Kubusiu i jeżu Tuptusiu. Żyją sobie jak normalna, polska rodzina w mieszkaniu w bloku, aż nagle... porywają ich kosmici. Statek, którym wyruszyli w przestrzeń, jest szklanym prostopadłościanem. Zawozi rodzinę na Merkurego, a później - poza Układ Słoneczny.
W czasie podróży ojciec stara się tłumaczyć dziewczynkom pewne zjawiska fizyczne, które dotyczą podróży kosmicznych. Jest to akcent edukacyjny książki, jakaś próba wplecenia motywu popularnonaukowego. Wyszło jak wyszło. Momentami było zabawnie, ale jednak przez większą część książki wiało nudą i oklepanymi sformułowaniami.
Ogromny plus za wybitne ilustracje i komentarze Bohdana Butenki!

• Przeczytane w 2021

Dodaj cytat z książki Moje skarby w kosmosie, czyli powieść pozornie fantastyczna