rozwińzwiń

Dziki Zachód - 2 - Dziki Bill

Okładka książki Dziki Zachód - 2 - Dziki Bill Thierry Gloris, Jacques Lamontagne
Okładka książki Dziki Zachód - 2 - Dziki Bill
Thierry GlorisJacques Lamontagne Wydawnictwo: Lost In Time Cykl: Dziki Zachód (tom 2) komiksy
56 str. 56 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Dziki Zachód (tom 2)
Tytuł oryginału:
Wild West, tome 2: Wild Bill
Wydawnictwo:
Lost In Time
Data wydania:
2021-04-20
Data 1. wyd. pol.:
2021-04-20
Liczba stron:
56
Czas czytania
56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395686962
Tłumacz:
Jakub Syty
Tagi:
western bill hickok komiks
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Blue Note. Ostatnie dni prohibicji Mikaël Bourgouin, Mathieu Mariolle
Ocena 7,3
Blue Note. Ost... Mikaël Bourgouin, M...
Okładka książki Walizka Gabriel Amalric, Diane Ranville, Morgane Schmitt Giordano
Ocena 6,9
Walizka Gabriel Amalric, Di...
Okładka książki Republika Czaszki Vincent Brugeas, Ronan Toulhoat
Ocena 7,7
Republika Czaszki Vincent Brugeas, Ro...
Okładka książki Droga miecza. Tom 1: Popioły dzieciństwa Mikaël Bourgouin, Thomas Day, Federico Ferniani, Mathieu Mariolle
Ocena 7,3
Droga miecza. ... Mikaël Bourgouin, T...

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
655
588

Na półkach:

Dziki Bill Hickok i Calamity Jane

Słowem wstępu

Słyszeliście kiedykolwiek o Calamity Jane? Czyli tak naprawdę o Marcie Jane Cannary-Burke? Była hardą babką, która nie dość, że organizowała gry hazardowe, była kucharką, tancerką i prostytutką, to jeszcze świetnie radziła sobie z rewolwerem, nie wylewała za kołnierz i była znajomą słynnego Dzikiego Billa Hickoka! A z niego to w ogóle był ancymon. James Butler Hickok, bo tak się naprawdę nazywał, na początku swojej kariery był woźnicą, ale jego umiejętności strzeleckie szybko pozwoliły mu na zmianę profesji i został egzekutorem prawa – łowcą nagród, szeryfem, hazardzistą i… żywą legendą. Jeszcze za życia Hickoka jego przygody weszły bowiem do kanonu „mitologii” Dzikiego Zachodu. Nie da się ukryć, że głównie za jego sprawą, ponieważ miał skłonność do wyolbrzymiania i ubarwiania swoich wyczynów. Nie da się oczywiście ukryć, że wygrał kilka pojedynków, nie posłał jednak do piachu – tak jak twierdził – setki osób, ale „zaledwie” około dziesięciu. Ponadto to on sam kazał mianować się Dzikim Billem – może po to, by pozbyć się swojego mniej mężnego, wcześniejszego przezwiska „Kaczy Dziób”. Znamiennym jest, że związku z tym, że wciąż ktoś dybał na jego życie, zawsze obawiał się strzału w plecy. Dlatego też starał się siedzieć zazwyczaj tak, by znajdowała się za nim ściana. W dniu, w którym tego nie dopilnował – zginął. Trudno oprzeć się wrażeniu, że los z niego zadrwił… A co łączyło go z naszą Jane? Oprócz tego, że się znali i zostali pochowani obok siebie, to nasza westernowa dama twierdziła, że była żoną Billa – chociaż źródła historyczne tego niestety nie potwierdzają. I to, w ogromnym skrócie, tyle o tej barwnej dwójce. Nie ma się co dziwić, że francuski scenarzysta Gloris, jak wielu przed nim, uległ pokusie opowiedzenia własnej wersji historii Jane i Billa. Życiorysy tych obojga, to wciąż inspirująca mieszanka wybuchowa.

Gorzki Zachód

Ci którzy chcieliby poznać początek drogi Jane jako saloonowej pomocnicy i prostytutki, jej pierwsze spotkanie z Bilem, i moment w którym odkrywa ocalającą moc „instrumentu całkowitej równości”, czyli REWOLWERU, powinni koniecznie sięgnąć po pierwszy tom „Dzikiego Zachodu”. Drugi przybliża nam już bowiem dalsze losy rewolwerowczyni – po tym, gdy postanowiła wstąpić do armii i została pojmana przez Indian – a także pozwala nam lepiej poznać Billa i jego krucjatę. Jako łowca nagród, dla którego dane słowo jest więcej warte niż pieniądze, przemierza miasteczka i dzikie pustkowia, by dopaść bandytów odpowiedzialnych za nieszczęście małej dziewczynki, którą znalazł, wtuloną w rozkładające się już zwłoki brata…

Chociaż druga część zaczyna się klasycznego pojedynku, gdy trzech obskurnych kowbojów czeka na jednego sprawiedliwego przy stacji kolejowej, nie jest typową westernową opowieścią. Jak już się zapewne domyśliliście nie jest także opowieścią tylko o Billu – chociaż podtytuł tomu, mógłby to sugerować. I jemu i Jane, a tym samym wymyślaniu na nowo ich historii, poświęcono bowiem tyle samo miejsca. W tym przypadku jednak, z Jane poszło twórcom o wiele lepiej. Jest ciekawsza, bardziej ludzka, a szorstki Hickok, mimo odbrązowienia, konstrukcyjnie i fabularnie pozostaje w jej cieniu.

Sama historia nie zaskakuje również przesłaniem. Wszystko co najgorsze w ludziach ma się tutaj dobrze. Pośród świszczących kul i ciał nieszczęśników którzy znaleźli się na ich drodze, rozgrywa się bowiem pełna tragicznych wydarzeń i przemocy historia chciwości. Brudna, brutalna i bezrefleksyjna, ekspansyjna i twardo stąpająca po Nowej Ziemi – jak zawsze, gdy człowiek uroi sobie prawo do lepienia świata na swoją modłę. Oczywiście zdarzają się i tutaj przebłyski szczęścia, ale – przewrotnie dosyć – sprawiają, że życie ma jeszcze bardziej gorzki posmak straty i tęsknoty. Bo chociaż może ci się wydawać, że sam sobie jesteś sterem, żaglem i okrętem, to twój los i tak zależy od tych, których spotkasz na swojej drodze.

Sposób podania „Dzikiego Zachodu” nie sprawi, że poczujecie, jak między zębami chrzęści wam piasek. Świat przedstawiony nie lepi się od kurzu i brudu, jest raczej pocztówkowy, starannie wykadrowany – przyjemny dla oka, pomimo tego, co czai się w jego cieniu. Warto zaznaczyć, że historia sprawia wrażenie nieco szczątkowej i fragmentarycznej. Gloris i Lamontange skupili się bowiem głównie na uchwytywaniu „momentów” z życia naszych bohaterów. Zresztą trudno im się dziwić, gdyby chcieli opowiedzieć inaczej, dwie tak wybuchowe osobowości, komiks musiałby być kilkakrotnie grubszy. Zapewne części czytelników, zabieg ten wyda się nietrafiony, nie oddający fenomenu postaci budujących mit Dzikiego Zachodu. Będą też tacy, którym taka, epizodyczna forma będzie w pełni odpowiadać i wyciągną z tej historii sporo dla siebie.

Jak dla mnie to „Dziki Zachód”, to przyjemna ciekawostka i literacka wyprawa do XIX wiecznej codzienności, obrazująca dobitnie ponadczasowe stwierdzenie „człowiek wszystko niszczy”.

Dziki Bill Hickok i Calamity Jane

Słowem wstępu

Słyszeliście kiedykolwiek o Calamity Jane? Czyli tak naprawdę o Marcie Jane Cannary-Burke? Była hardą babką, która nie dość, że organizowała gry hazardowe, była kucharką, tancerką i prostytutką, to jeszcze świetnie radziła sobie z rewolwerem, nie wylewała za kołnierz i była znajomą słynnego Dzikiego Billa Hickoka! A z niego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2170
1994

Na półkach:

PopKulturowy Kociołek:

Podobnie jak początek serii album Dziki Zachód tom 2 zaczyna się od mocnej i wyrazistej treści. Widzimy pewnego rewolwerowca i trzech oponentów, którzy nie docenili jego niezwykłych zdolności w posługiwaniu się bronią. Później jest jeszcze bardziej widowiskowo i ciekawie. Twórca przenosi bowiem czytelnika w sam środek pewnych historycznych wydarzeń, które zmieniły oblicze zachodu kraju. Terenów, które uchodziły za niebezpieczne, gdzie „dzicy” ludzie czyhali na niewinnych białych osadników. Przedstawiona tu historia dzieje się dwutorowo. Z jednej strony obserwujemy losy Dzikiego Billa Hickoka, który poświęca swoje życie na wymierzanie „sprawiedliwości” i działanie zgodnie z własnym honorem. Z drugiej zaś śledzimy dalsze losy Marthy Cannary, która w przebraniu mężczyzny dołącza do jednostki kawalerii i z każdym kolejnym dramatem w swoim życiu powoli staje się ona legendarną Calamity Jane.

Thierry Gloris kolejny raz wykorzystał pewne klasyczne westernowe schematy rodem z dzieł Sergio Leone (brakuje jedynie muzyki Morricone w tle) jako plastyczną masę do stworzenia czegoś niezwykłego. Jego komiks łączy bowiem w sobie widowiskową filmowość z całą masą dramatyzmu, bezpardonowości, brutalności i poruszania wielu trudnych kwestii. Z każdą kolejną przeczytaną stroną czytelnik coraz częściej zadaje sobie między innymi pytanie, kto tak naprawdę jest tutaj tym „dzikim”? Czy są to niedobitki Indian (jakby nie patrzeć broniących swoich terenów),czy może biały człowiek ze swoim dążeniem do bogactwa, nawet kosztem życia innych?

Drugi tom serii jest bardzo bogaty w szczegóły, złożoną historię i całą masę ludzkich horrorów. Na stronach albumu pojawia się fanatyzm, ekstremizm, strach, ignorancja ludzi, znieczulica i cała masa innych wieloznacznych emocji. Decydując się więc sięgnąć po ten tytuł, można być pewnym, że jego treści na długo zostaną zapamiętane.

https://popkulturowykociolek.pl/recenzja-komiksu-dziki-zachod-tom-2/

PopKulturowy Kociołek:

Podobnie jak początek serii album Dziki Zachód tom 2 zaczyna się od mocnej i wyrazistej treści. Widzimy pewnego rewolwerowca i trzech oponentów, którzy nie docenili jego niezwykłych zdolności w posługiwaniu się bronią. Później jest jeszcze bardziej widowiskowo i ciekawie. Twórca przenosi bowiem czytelnika w sam środek pewnych historycznych wydarzeń,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
100
45

Na półkach: , , ,

Drugi tom Dzikiego Zachodu pod nazwą Dziki Bill jest dobrą kontynuacją, ale zdecydowanie ustępuje Calamity Jane.

Historia w stosunku do pierwszej części dzieje się w kilku miejscach i śledzimy ją w równoległym czasie. Mam wrażenie, że nie jest to najlepszy pomysł. Ilustracje nadal na bardzo wysokim poziomie.

Nadal jest to dobry western, którego kontynuacji wyczekuję z niecierpliwością.

Fabuła: 7/10
Scenariusz: 7/10
Kompozycja: 8/10
Ilustracje: 9/10
Wydanie: 8/10

Drugi tom Dzikiego Zachodu pod nazwą Dziki Bill jest dobrą kontynuacją, ale zdecydowanie ustępuje Calamity Jane.

Historia w stosunku do pierwszej części dzieje się w kilku miejscach i śledzimy ją w równoległym czasie. Mam wrażenie, że nie jest to najlepszy pomysł. Ilustracje nadal na bardzo wysokim poziomie.

Nadal jest to dobry western, którego kontynuacji wyczekuję z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
728
8

Na półkach: ,

Ogólnie nie czytam za dużo westernów, ale akurat Dziki Bill był bardzo przyjemną lekturą, zarówno fabularnie, jak i rysunkowo.

Ogólnie nie czytam za dużo westernów, ale akurat Dziki Bill był bardzo przyjemną lekturą, zarówno fabularnie, jak i rysunkowo.

Pokaż mimo to

avatar
17
0

Na półkach:

Lepszy niż pierwsza część.

Lepszy niż pierwsza część.

Pokaż mimo to

avatar
1500
895

Na półkach: , , ,

Swietna kontynuacja tomu pierwszego.
Komiks czyta sie rewelacyjnie, historia jest wciagajaca i czyta sie z zainteresowaniem do samego konca.
Kreska jest genialna, szczegolowa, patrzy sie na nia z prawdziwa przyjemnoscia.
Nie tylko dla milosnikow dzikiego zachodu i westernow.
Bardzo polecam obydwa tomy.

Swietna kontynuacja tomu pierwszego.
Komiks czyta sie rewelacyjnie, historia jest wciagajaca i czyta sie z zainteresowaniem do samego konca.
Kreska jest genialna, szczegolowa, patrzy sie na nia z prawdziwa przyjemnoscia.
Nie tylko dla milosnikow dzikiego zachodu i westernow.
Bardzo polecam obydwa tomy.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    31
  • Posiadam
    17
  • Chcę przeczytać
    17
  • Komiksy
    8
  • Komiks
    4
  • Chcę przeczytać - DZIECI/KOMIKS/ALBUMY
    1
  • Papierowa
    1
  • Do kupienia
    1
  • 2021 Komiksy
    1
  • Przeczytane 2021 (Komiksy)
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dziki Zachód - 2 - Dziki Bill


Podobne książki

Okładka książki Cyberpunk 2077. Blackout Roberto Ricci, Bartosz Sztybor
Ocena 7,0
Cyberpunk 2077... Roberto Ricci, Bart...
Okładka książki Świat Akwilonu. Orki i gobliny: Griim. Tom 03 Stephane Crety, Nicolas Jarry
Ocena 7,7
Świat Akwilonu... Stephane Crety, Nic...
Okładka książki Idefiks i Nieugięci: Nieugięci robią niezły cyrk. Cédric Bacconnier, Yves Coulon, David Etien, Philippe Fenech, Simon Lecocq
Ocena 8,0
Idefiks i Nieu... Cédric Bacconnier,&...
Okładka książki Walkirie kresu dziejów – Record of Ragnarok #11 Takumi Fukui, Shinya Umemura
Ocena 8,0
Walkirie kresu... Takumi Fukui, Shiny...

Przeczytaj także