Elizabeth and Margaret: The Intimate World of the Windsor Sisters

Okładka książki Elizabeth and Margaret: The Intimate World of the Windsor Sisters Andrew Morton
Andrew Morton Wydawnictwo: Grand Central Publishing biografia, autobiografia, pamiętnik
Grand Central Publishing
2021-03-30
2021-03-30
Elżbieta II Windsorowie Rodzina Królewska Królowa Elżbieta II Brytyjska Rodzina Królewska historia kobiet

Nie czytam zazwyczaj biografii, bo mnie nudzą. Ta była napisana naprawdę dobrze. Czytałam z dużą przyjemnością i przede wszystkim chęcią wrócenia. Dowiedziałam się więcej głównie na temat księżniczki Małgorzaty, co uważam za plus, ponieważ nie wydaje mi się by było o niej specjalnie dużo na polskim rynku książkowym. Moim skromnym zdaniem bardzo dobra pozycja, warta przeczytania.

Dobra pozycja na zaznajomienie się z historiami rodziny kroloweskiej. Mimo swojej obszerności czytało się ją szybko.

Brytyjska rodzina królewska od niepamiętnych czasów wzbudza zainteresowanie.
Andrew Morton przedstawia w swojej książce relacje pomiędzy królową Elżbietą II i jej siostrą księżniczką Małgorzatą. Dla mnie bardziej jest to biografia samej Małgorzaty i "kryjącej się w jej cieniu" Elżbiety, choć to ta druga była królową. Małgorzata wzbudzała więcej zainteresowania, byla bardziej żywiołowa
i emocjonalna od swojej powściągliwej i pryncypialnej siostry. Wdawała się w liczne romanse, podróżowała po świecie, spotykała się z artystami i piosenkarzami. Robiła to być może dlatego że chciała zwrócić na siebie uwagę, bo przecież była młodszą córką, która nie miała zbyt dużych szans na to, aby zostać królową po tym jak jej starsza siostra urodziła dzieci.
Z lektury książki wynika jednak, że siostry łączyła silna więź, a Elżbieta tolerowała liczne wyskoki swojej młodszej siostry i ubolewala nad tym że nie była do końca szczęśliwa.
Ciekawe lektura 🤓.

Brytyjska rodzina królewska od niepamiętnych czasów wzbudza zainteresowanie.

Ciekawa pozycji dla miłośników royalsów

Ciekawa pozycji dla miłośników royalsów

Królowa Elżbieta i jej siostra ksieżniczka Małgorzata. Królewskie siostry.

Autor przybliża nam życie obydwóch sióstr, które dzieliło cztery lata różnicy, ale przede wszystkim kwestia wychowania i ogromna rozbieżność charakterów. Elżbieta już od najmłodszych lat była przygotowywana do roli księżniczki i ewentualnej następczyni tronu. Młodszej Małgorzacie zapewniono więcej swobody. Abdykacja ich wuja, Edward VIII oraz koronowanie ich ojca, Jerzego VI na króla sprawiło, że nastąpił większy rozłam w traktowaniu sióstr. Elżbieta musiała przyswajać wiedzę niepotrzebną dziecku jak polityczne zagadnienia czy historia kraju, wymagano od niej uległości i posłuszeństwa. Małgorzata natomiast łaknęła wiedzy, ale jej zapewniono tylko podstawowe nauki dostępne dla ówczesnych młodych dziewczyn. Każda z nich musiała się odnaleźć w swojej roli .
O ile Elżbieta idealnie dopasowała się do roli królowej, która ceniła wartości monarchii i protokołów, jej siostra miała z tym problem. Jej niepokorna dusza się buntowała by zatrzasnąć ją w klatce.

Poruszono tutaj również związki sióstr. Królowa Elżbieta od nastoletnich lat pokochała jednego mężczyznę, księcia Filipa, z którym doczekała się czwórki dzieci oraz pozostali małżeństwem przez 73 lata. Ksieżniczka Małgorzata ulokowała swoje uczucia byłym pilocie RAF, Peterze Towsendzie, był to skomplikowany związek po mężczyzna był rozwodnikiem. Królewskie protokoły małżeństw, parlament, głowa Kościoła Anglikańskiego i Królowa każde z nich miało coś do powiedzenia na temat związku Małgorzaty i Petera. Jakie stanowisko objęła Królowa, a jakie jej siostra? Okazuje sie, że obydwie wersje stanęły murem za siostrą.

Królewskie siostry, różniące się od siebie, ale nie można zaprzeczyć, że były z sobą mocno zżyte.

Królowa Elżbieta i jej siostra ksieżniczka Małgorzata. Królewskie siostry.

1958

Odnoszę wrażenie, że bardziej jest to opowieść o Małgorzacie, ale i o Elżbiecie sporo. Chyba jest to ciekawa książka. Piszę "chyba", ponieważ ja osobiście nie dowiedziałam się niczego nowego. Ale tak to jest, gdy przeczyta się kilka książek na ten sam temat. Czyli lektura ok, a ja robię sobie przerwę od rodziny królewskiej.

💎Na kartach tej książki znajdziemy studium relacji między dwoma kochającymi się siostrami, które pomimo wielu przeciwności, do końca były sobie wierne. Począwszy od dzieciństwa, aż przez wszystkie lata panowania Elżbiety i księżniczki Małgorzaty jako siostry królowej.

👑Dwie kobiety tak od siebie różne. Jedna jest statyczna i opanowana, druga jest otwarta i pełna pasji. Jedna jest królową, a druga…zawsze tą d r u g ą…

💎W opisie książki znajdziemy „Idealna dla fanów The Crown” i muszę przyznać, że zgadzam się z tym w 100%. Czytając tę biografię czułam się jakbym płynęła przez serial, a niekiedy miałam przed oczami wybrane sceny z The Crown

Andrew Morton to nazwisko, które z pewnością kojarzy każdy, kto interesuje się brytyjską rodziną królewską. Dziennikarz i biograf, który nie tylko ma na swoim koncie publikacje poświęcone rodzinie królewskiej, ale również bezpośredni kontakt z niektórymi z nich. Pisał głównie o księżnej Dianie, ale teraz chciałabym skupić się na „Elżbiecie i Małgorzacie. Prywatnym świecie sióstr Windsor”. Powieści, która wydana została w 2022 roku i jest pozycją, nad którą warto się pochylić.

Omawiana książka to biografia, która napisana została niejako w formie opowiadania. Mamy tu zatem do czynienia z czymś więcej, niż suche fakty. Ukazanie ich w formie przytaczanych anegdotek pozwala na znacznie łatwiejsze ich przyswojenie. Milsze dla czytelnika. Gdyby tak pisane były podręczniki do historii, jestem pewna, że jej nauka byłaby znacznie przyjemniejsza, a wręcz ciekawsza. Owszem, można by wówczas poddawać pod wątpliwość przekazywaną nam treść, ale znacznie lepiej brzmi opis spotkania Elżbiety z Małgorzatą, gdzie poznajemy ich emocje, niż gdyby ktoś napisał, że tego i tego dnia spotkały się, by omówić to i tamto. Ale wracając…

Czytałam niejedną książkę, której bohaterami byli członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, a jednak ciągle dowiaduję się czegoś nowego. To między innymi w zasadzie nic nieznaczące fakty, które tworzą człowieka. Jeśli ktoś zasiada na tronie, będąc odseparowanym od reszty, atrakcyjność takiej osoby bardzo wzrasta. Widzimy tę osobę w sytuacjach bardzo oficjalnych, ale bardzo mało wiemy o jej życiu prywatnym. Elżbieta znana była z ogromnej powściągliwości. Nic więc dziwnego, że wielu interesowało, co jadała na śniadanie, o której chodziła spać, co lubiła robić, jakie tematy poruszała, lub wreszcie, jakie relacje łączyły ją z siostrą. Na to ostatnie pytanie, odpowiedź poznajemy, sięgając po omawianą książkę. Ale wszystko zaczyna się od narodzin Elżbiety. To ten moment jest punktem, od którego startujemy. Następnie na świat przychodzi Małgorzata. Co ważne, od początku widać między nimi liczne różnice. Choćby w okolicznościach narodzin. Jeśli w tamtym czasie ktoś wierzył w symbolikę, z pewnością doszukiwał się w tym czegoś więcej. I słusznie!

„Te skomplikowane relacje, po raz pierwszy ustanowione w pokoju dziecinnym i pokoju do nauki, utrzymywały się przez całe ich dorosłe życie”.

Jak już wspomniałam, opowieść zaczyna się od narodzin Elżbiety i trwa aż do śmierci Małgorzaty. Przez cały ten czas towarzyszymy siostrom, poznając ich relację krok po kroku. Pojawia się wiele cytatów, a także relacje najbliższych współpracowników, biografów, urzędników, czy przyjaciół rodziny. Przez cały czas czułam pewnego rodzaju ekscytację, bo nie spodziewałam się, że kiedykolwiek dane mi będzie poznać życie królowej aż tak bardzo. Nie spodziewałam się, że będę mogła niejako „stanąć” tak blisko niej. Moja ciekawość została zaspokojona. Mało tego, wszystko podane zostało przy użyciu bardzo przystępnego słownictwa i w ciekawy sposób. I jeszcze fotografie! Bardzo lubię stare zdjęcia, bo uważam je za wyjątkowe. Gdy patrzyłam na każdą jedną, próbowałam sobie wyobrazić, co mogły czuć osoby, które się na niej znalazły. Zwłaszcza, że fotografie te były niejako uzupełnieniem poszczególnych anegdot. Znałam okoliczności ich powstania. Nie zawsze było kolorowo.

„Przechowywano tam także jej własną korespondencję z Peterem Townsendem, opatrzoną instrukcjami głoszącymi, że w żadnym razie nie wolno jej oglądać aż do 2030 roku, kiedy to minie sto lat od narodzin księżniczki i osiemdziesiąt od momentu upublicznienia romansu”

Podczas lektury, w mojej głowie kłębiło się wiele pytań. Najważniejsze traktowało o prawdopodobieństwie prawdziwości poznawanych faktów. Zastanawiałam się również, jak czuły się obie siostry, a także co ja bym czuła, gdybym znalazła się na miejscu którejś z nich. Czy potrafiłabym oswoić się z nową rolą? Czy miałabym żal do świata, że żyję w złotej klatce? A może zrzekłabym się tronu, by nie musieć mieszkać w Pałacu Buckingham, w którym jest prawie 800 pokoi? Biografia sióstr Windsor zmusza do tych i wielu innych pytań, które wymieniać tutaj mogłabym bardzo długo.

Choć w tytule książki – jak i na okładce – widnieją obie siostry, Andrew Morton bardziej skupił się na Małgorzacie, która od narodzin aż do śmierci zawsze była tą drugą. Szczerze? Nie polubiłabym jej. Nie miała łatwo, z czym nie każdy by sobie poradził, ale jej zmienność i hipokryzja, byłyby dla mnie nie do zaakceptowania. Nie, nie i jeszcze raz nie. Ale polecam tę książkę każdemu, kto choć trochę interesuje się światem, do którego należały obie panie, ponieważ zdradza ona wiele szczegółów, opierając się na licznych relacjach oraz cytatach. Ponadto Andrew Morton pozwala nam zajrzeć do prywatnych pomieszczeń rodziny królewskiej, nie szczędząc również co pikantniejszych szczegółów. Dla kogoś, kto nie podlega królowej, każda wyczytana informacja była czymś interesującym, a nierzadko nowym. Polecam, polecam, polecam!

Róże Windsoru
Rzadko sięgam po tytuły związane ze współczesnymi monarchiami, chociaż sam ich temat jest dla mnie niezwykle ciekawy i lubię śledzić ewolucję tego ustroju politycznego. W moje ręce trafiła jednak podwójna biografia autorstwa Andrew Mortona, której postanowiłam dać szansę, zwłaszcza że od dawna chciałam bliżej poznać losy księżniczki Małgorzaty.

Zacznę od tego, że w tego typu biografiach bardzo cenię możliwość ujrzenia ludzkiej, prywatnej twarzy bohaterów (nie mam na myśli wywlekania brudów). Andrew Morton postarał się przedstawić rodzinę królewską jako tą, która w miarę możliwości stara się żyć normalnie, podtrzymując bliskie więzi rodzinne. Autor wielokrotnie podkreślał, jak ważna dla króla Jerzego VI i jego żony była ich czteroosobowa rodzina i wychowanie dwóch córek. Wiele mówi się o zimnym chowie dzieci królów i królowych, podczas gdy ta para była tego całkowitym zaprzeczeniem.

Morton opisuje dzieciństwo obu sióstr, edukację, życie w czasie drugiej wojny światowej, a także – co najważniejsze – ewolucję siostrzanych relacji. Warto mieć jednak na uwadze, że w pewnym momencie drogi obu sióstr się rozchodzą, a sam autor przechodzi z opowieści o siostrach, do opowieści przede wszystkim o Małgorzacie. Dla mnie nie była to żadna wada, ponieważ na rynku dostępne są dziesiątki biografii Elżbiety II, ale już nie tak łatwo jest znaleźć tytuł poświęcony jej siostrze.

Przy okazji całkiem przyjemnej w lekturze biografii Mortonowi udało obalić się kilka mitów wielokrotnie powielanych i utrwalonych przez chociażby serial "The Crown". "Elżbieta i Małgorzata" to idealna pozycja dla osób, które chciałyby przeczytać coś lekkiego w tym temacie i nie mają ochoty sięgać po rozbudowane opracowania o dynastii Windsor, a przede wszystkim dla takich, które są zainteresowane tylko relacją obu sióstr (z naciskiem na Małgorzatę).

Róże Windsoru

Zacznę od...

Kiedy zobaczyłam, że powstała książka, która opisuje życie samej Księżniczki, ale też jej relacje z siostrą, wiedziałam, że to idealna pozycja dla mnie. Chodź nie ukrywam, że miałam obawy, że będzie tu więcej o Elżbiecie, niż o Małgorzacie, jednak moje obawy okazały się mylne. Nie zawiodłam się.

Mamy tutaj obszerny opis życia sióstr od ‘początku’, aż do śmierci Małgorzaty w 2002 roku. Jako osoba, która się interesuje rodziną królewską wiele rzeczy było dla mnie nowych, co tylko jest na plus. Stare ilustracje w książce tylko dopełniają klimat książki i nam go urealniają. Moim zdaniem jest też zachowany obiektywizm w opowiadanych historiach, bo jak można się domyślić wiele historii jest kontrowersyjnych. Nie czułam, żeby zachowania Rodziny Królewskiej były krytykowane, czy też wybielane. Tylko opis sytuacji powiązany z faktami.

Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych reportaży, które kiedykolwiek przeczytałam. Zachęcam do przeczytania i zagłębienia się w relację Królowej Elżbiety i Księżniczki Małgorzaty i ich życia.

• Biografie

Andrew Morton Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor Zobacz więcej