Szczęśliwa hańba. Wybór wierszy/Lieto disonore. Poesie scelte

Okładka książki Szczęśliwa hańba. Wybór wierszy/Lieto disonore. Poesie scelte Sandro Penna
Okładka książki Szczęśliwa hańba. Wybór wierszy/Lieto disonore. Poesie scelte
Sandro Penna Wydawnictwo: Austeria Seria: Zeszyty z ulicy Grodzkiej/I quaderni di Grodzka poezja
poezja
Zeszyty z ulicy Grodzkiej/I quaderni di Grodzka
Austeria
2021-06-01
2021-06-01
Jarosław Mikołajewski
poezja włoska dwujęzyczne

Okładka książki Literatura na świecie nr 11/1987 (196) Paolo Barbaro, Georges Dumézil, Eugeniusz Kabatc, Halina Kralowa, Jarosław Mikołajewski, Eugenio Montale, Sandro Penna, Salvatore Quasimodo, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Umberto Saba, Maria Składanowska, Italo Svevo, Joanna Szymanowska, Giuseppe Ungaretti
Literatura na ... Paolo Barbaro, Geor...

Człowiek, który nigdy nie związał się z żadnym ugrupowaniem ani z żadnym pismem. Który pokochał Rzym na tyle, że po przeprowadzce do niego, został w nim już do końca. Który nigdy nie podjął długotrwałej pracy. Który został odrzucony przez społeczeństwo, tylko dlatego że otwarcie przyznawał się do swojej orientacji. Który zmarł przez to w samotności i biedzie.

O życiu Sandro Penny wiemy niewiele, a najbardziej wymownie o nim traktuje jego własna poezja. Jest prosta i szczera. Silnie osiada na duszy i mocno oddziałuje na emocje. Jest w niej szczęście, ale przede wszystkim pokłady bólu, które łamały moje serce. Pod słowami czułam wiele duszących emocji, jakie intensywnie na mnie wpływały i sprawiały, że postać poety stawała się mi bliższa. Że jego przeżycia zamieszkały we mnie i już na zawsze mają mi towarzyszyć. Uczucie wspaniałe.

Wydawnictwo Austeria mocno zapunktowało u mnie sposobem, w jaki tomik został skonstruowany. Obok tłumaczenia Jarosława Mikołajewskiego możemy przeczytać oryginale utwory Penny, przez co pierwszy raz żałowałam, że nigdy nie uczyłam się włoskiego. Wiersze ułożone zostały według tomików w jakich wcześniej można było je znaleźć (choć mamy tutaj również kilka nie publikowanych utworów) z zaznaczeniem przedziału lat ich powstawania. Dla zachowania estetyki nie brakuje pustych stron, a papier na jakim całość została wydrukowana... Ach! Mogłabym go dotykać i dotykać! Mamy tutaj trzy rodzaje materiału (matowa okładka, gruba wklejka i gładkie kartki),a każdy sprawia, że wzięcie tomiku do rąk dostarcza również fizycznej przyjemności. W ten sposób Austeria nakarmiła estetyką ciało i duszę, za co jestem naprawdę wdzięczna.

Normalnie nie daję poezji ocen, ale ten jeden raz robię wyjątek, bo wydanie i słowa autora to przepiękny (choć bolesny) świat.

O życiu...

• Liryka, liryka, tkliwa dynamika
  • My Precious!
  • Poezja

Dodaj cytat z książki Szczęśliwa hańba. Wybór wierszy/Lieto disonore. Poesie scelte