AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny

Okładka książki AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny Luigi Garlando, Arrigo Sacchi
Okładka książki AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny
Luigi GarlandoArrigo Sacchi Wydawnictwo: Sine Qua Non sport
sport
La coppa degli immortali. Milan 1989: la leggenda della squadra più forte di tutti i tempi raccontata da chi la inventò
Sine Qua Non
2021-04-06
2021-04-06
9788382102079
Barbara Bardadyn
sport piłka nożna AC Milan

Okładka książki Adrenalina. Moje nieznane historie Luigi Garlando, Zlatan Ibrahimović
Adrenalina. Mo... Luigi Garlando, Zla...

Okładka książki Listek. Najciekawiej jest po końcowym gwizdku Michał Listkiewicz, Łukasz Olkowicz, Piotr Wołosik
Listek. Najcie... Michał Listkiewicz,...
Okładka książki Basta. Moje życie, moja prawda Edwin Schoon, Marco Van Basten
Basta. Moje ży... Edwin Schoon, Marco...
Okładka książki Franek. Prawdziwa historia łowcy bramek Tomasz Frankowski, Piotr Wołosik
Franek. Prawdz... Tomasz Frankowski, ...

Pozycja obowiązkowa dla każdego kibica Milanu, ale także dla każdego przeciętnego zjadacza futbolu.

Bez dwóch zdań najlepsza książka stricte o piłce jaką dane było mi przeczytać.

Szaleństwo Sacchiego, dzięki któremu Milan znów stał się wielki, podane jak na tacy. Nic tylko czerpać pełnymi garściami.

Bez dwóch zdań najlepsza książka stricte o piłce jaką dane było mi przeczytać.

Bardzo dobra, lecz za krótka...

Bardzo dobra, lecz za krótka...

Książka opisuje tylko jeden sezon w wykonaniu drużyny AC Milan pod wodzą Arrigo Sacchiego. Nie był to byle jaki sezon, bo wtedy właśnie Rossoneri wygrali Puchar Europy. Trofeum to wygrali w wielkim stylu, ogrywając po drodze Real Madryt 5:0 czy w finale mocną wtedy drużynę Steauy 4:0.
Sacchi stworzył ultraofensywną maszynkę do zwyciężania, w której główne skrzypce grało holenderskie trio w osobach Franka Rijkarda, Ruda Gullita, oraz Marco Van Bastena. Holendrzy byli świeżo po wygraniu Mistrzostw Europy w 1988 roku (po pamiętnej bramce spod linii końcowej Van Bastena).
Dzięki autorowi wchodzimy za kulisy tego sukcesu, poznajemy szczegóły współpracy Sacchiego z Silvio Berlusconim, mnóstwo ciekawych informacji. Książka zdecydowanie warta polecenia.

Trener Milanu Arrigo Sacchi snuje opowieść o tym, jak udało mu się stworzyć drużynę, która najpierw zdobyła mistrzostwo Włoch (1988),a następnie w wielkim stylu wygrała Puchar Europy w 1989, pokonując m.in. Real Madryt 5:0 i Steauę Bukareszt 4:0.

Przeczytamy tu wiele o zawiłościach taktyki i strategii, o metodach pracy trenera, o cechach charakteru poszczególnych piłkarzy i o trudnościach, z jakimi Milan musiał się mierzyć w drodze po triumf.

Przyjemna do czytania i poszerzająca wiedzę o włoskim futbolu lektura.

Dobra pozycja, fajnie się czyta. I ten Arrigo Sacchi!

Dobra pozycja, fajnie się czyta. I ten Arrigo Sacchi!

W sumie, jak na piłkarskie pozycje, to całkiem niezła książka. W 1989 roku Milan wygrał Puchar Europy, za pośrednictwem Arrigo Sacchiego możemy prześledzić jak wyglądał ten sezon. Mamy tutaj ciekawe spojrzenie na plany trenera, jak wyglądały sparingi przedsezonowe, transfery, plany treningowe. Ważnym źródłem w tym aspekcie jest dziennik trenera w którym zapisywał on swoje obserwacje po każdym meczu. Jest to całkiem ciekawe spojrzenie na futbol, pełne ciekawych spostrzeżeń odnośnie gry i zawodników. Poza tym, autorzy skupiają się w dużej mierze na drodze do finału Pucharze Europy, widzimy jak wyglądały mecze w poszczególnych rundach, co działo się między spotkaniami, jak układały się relacje z Silvio Berlusconim. Nie jest to może najciekawsza piłkarska pozycja jaką czytałem, ale spojrzenie trenera Sacchiego na futbol jest na pewno interesujące.

Każdy Milanista musi ją przeczytać! Cudowny sezon cudownej drużyny!!! FORZA MILAN!!!

Dla fanów piłki nożnej i Milanu. Powrót do starych dobrych czasów :-) holenderskiego trio.

Taktyka to znalezienie słabości przeciwnika, a strategia to umiejętność jej wykorzystania.
Wreszcie opis sportu, który jest również filozofią, a potrafi być też sztuką. Sztuką gry pressingiem, krycia strefą. A drużyna wtedy jest silna, kiedy najjaśniejsze nawet gwiazdy, jak Marco van Basten, przemieniają się w zwykłe trybiki wielkiej machiny.
Arrigo Sacchi przedstawia kulisy swojego trenerskiego warsztatu, jak również podaje uniwersalne składowe sukcesu - do wykorzystania w każdej dziedzinie. Dlatego książka jest i dobra i pożyteczna.

PS. dobrze się wspomina tamte nazwiska, zespoły, czasy.

Arrigo Sacchi przedstawia...

Mój avatar pokazuje, której drużyny sportowej jestem kibicem, więc dla mnie była to pozycja obowiązkowa :)
Książka opisuje rozwój klubu pod wodzą Arrigo Sacchciego - taktyka, opisy rozmów z zawodnikami, relacje z Berlusconim i to dzięki czemu ta drużyna osiągnęła sukces. Bardzo podoba mi się ostatni rozdział, które wyraża opinię Sacchiego na temat rozwoju/ bądź nie włoskiego futbolu.
Warto przeczytać chociażby ze względu, żeby przynajmniej częściowo dowiedzieć się, dlaczego AC Milan stał się uznaną marką w świecie piłki nożnej i nie tylko.

• Sport
  • Piłka nożna
  • Reportaż

Luigi Garlando AC Milan. Nieśmiertelni. Historia legendarnej drużyny Zobacz więcej