Stefan Błogosławiony Wyszyński

religia
Fronda
2021-04-15
2021-04-15
Stefan Wyszyński kardynał wyszyński Wincenty Łaszewski Maryja Wydawnictwo Fronda

W tym roku, dokładnie 28 maja, minęła 40 rocznica śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Gdyby nie pandemia koronawirusa, od 7 czerwca 2020 roku, byłby już zaliczany do grona błogosławionych. Jednak stało się inaczej i Jego beatyfikacja ma odbyć się 12 września, wraz z Prymasem Tysiąclecia, na ołtarze zostanie wyniesiona również matka Elżbieta Czacka.

Kardynał Stefan Wyszyński był człowiekiem sumienia i wiary, w czasach, gdy usiłowano zniszczyć wszelkie wartości i wprowadzić nowy, komunistycznych ład, gdzie dla Boga miało nie być miejsca.

W swojej książce, pan Wincenty Łaszewski nakreślił portret Prymasa Wyszyńskiego skupiając się na aspektach duchowych Jego działalności. Pragnął podkreślić, jak ważną rolę, w całym życiu kardynała, odgrywała Maryja, straciwszy we wczesnym dzieciństwie ziemską Matkę, oddał się w opiece Matce Bożej i to Jej powierzał wszystkie swoje sprawy.

Życie Prymasa ściśle wiąże się z wiarą. Jego postać jest też trwale wpisana w historię naszego kraju i Kościoła. Tak też została ukazany w tej książce, jako pasterz, któremu nie były obojętne losy Polaków, jako przywódca duchowy, ten, który wlewał w naród nadzieję. Pragnął dla rodaków odnowy duchowej i społecznej. Był wizjonerem i prorokiem.

Muszę też podzielić się tym, że czytając o kardynale Stefanie Wyszyńskim, zawsze podziwiam to, jak bardzo był zorganizowany. Nawet podczas niewoli przestrzegał ściśle ułożonego planu dnia. Modlitwa, praca i nauka wyznaczały Jego codzienny rytm.

Myślę, że w tym roku, gdy zbliża się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego, warto dowiedzieć się o Nim czegoś więcej.

Dodam, że publikacja została wzbogacona o liczne zdjęcia z życia Prymasa. Z takich czysto technicznych aspektów, warto zauważyć, że zastosowana w książce czcionka jest duża i wyraźna, co z pewnością ułatwi czytanie.

Wartościowa lektura!

Kardynał Stefan...

Przed lekturą tej książki wiedziałam o Nim niewiele. Głównie to, co zostało w mojej pamięci z lektury, czytanych jeszcze w liceum, "Zapisków więziennych".

"Stefan błogosławiony Wyszyński" Wincentego Łaszewskiego to "duchowa biografia Prymasa Tysiąclecia". Biografia przesiąknięta, co autor mocno podkreśla, "radykalną, szaloną i zmieniającą życie maryjnością".

Bo Prymas Wyszyński ponad wszystko umiłował Maryję, w Niej pokładał nadzieję na odnowę moralną narodu polskiego w czasach komunizmu, głęboko wierzył i proroczo przepowiadał, że "zwycięstwo przyjdzie przez Nią". Powtarzał nieustannie: "Wszystko postawiłem na Maryję. Wszystkie nadzieje to Matka Najświętsza. I jeżeli jaki program to Ona".

Wielu zarzucało Prymasowi promowanie niezdrowej pobożności maryjnej, ale On niezmiennie tłumaczył, że Maryja jest drogą do Jezusa, a nie w opozycji do Niego. Ona daje przykład, powtarzając "uczyńcie wszystko, cokolwiek wam powie". Mamy więc być tacy jak Ona. Wsłuchani i wpatrzeni w Niego, za Nim podążający i "zachowujący wszystko w swoim sercu".

Tak jak czynił to On, Prymas Tysiąclecia.

A Wincenty Łaszewski zaprasza nas w swojej książce do wyruszenia Maryjnymi drogami Prymasa, przedstawiając Jego dzieła z Maryją związane od 1948 do 1981 roku. Z wielką dbałością o prawdę historyczną i głębię teologiczną opisuje między innymi przygotowania do Jasnogórskich Ślubów Narodu i ich przebieg w 1956 r., dziewięcioletnią Wielką Nowennę czy peregrynację ikony Matki Boskiej Częstochowskiej po polskich parafiach.

Wszystkie te heroiczne dzieła dokonywały się z pomocą Nieba w mrocznych czasach komunizmu, kiedy władze partyjne toczyły wojnę z Kościołem, a sam Prymas był przez lata więziony.

My dzisiaj wiemy już, że zwycięstwo wtedy, jak sam zapowiadał, "przyszło przez Maryję", ale wojna o ludzkie serca się nie skończyła. Dlatego dzisiaj, przygotowując się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, powinniśmy zgłębiać i odkrywać na nowo Jego duchowy testament. Bo "stary Wyszyński może być dla nas nowym światłem i nową mocą"!

Z całego serca polecam lekturę tej książki! Odsłoni ona przed Wami całe bogactwo duchowej biografii Prymasa, Jego bezgraniczne zawierzenie Maryi i, w co głęboko wierzę, pomoże kroczyć Jego drogami.

Bo Prymas...

💙 Stefan błogosławiony Wyszyński
12 znaków Maryi 💙

Kilka dni temu miałam przyjemność przeczytać duchową biografię Prymasa 1000-lecia autorstwa Wincentego Łaszewskiego.

Prymas Wyszyński - teolog, naukowiec, duszpasterz, który wierzył, że do nieba idzie się "przez Maryję".
Jako przywódca Kościoła miał jedną misję: być przewodnikiem na drodze do Maryi Jasnogórskiej, która sama tę drogę wskazuje (z grec. "Hodegetria"- "pokazująca drogę"). Marzył, by taki też był Kościół - aby wskazywał drogę prowadzącą do pełni szczęścia.

Kardynał, który mówił o naszej wierze, że nie jest ekskluzywna, ale inkluzywna - włącza, a nie wyklucza. Według Wyszyńskiego włączoną w dzieła Boże jest właśnie Maryja.

Życie Wielkiego Polaka nie było usłane różami. Musiał ukrywać się podczas wojny, był więźniem politycznym, doświadczył ciężkiej choroby. Polski kardynał całe swoje życie postawił na Maryję, zawierzając jej wszystko w akcie osobistego oddania się w jej ręce. Jak sam mówił: "Gdzie jest Maryja, tam jest prawdziwa wiara".

Cieszę się, że zgłębiłam życiorys naszego wspaniałego rodaka.
Świetna lektura, zwłaszcza na teraz, kilka miesięcy przed beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego zapowiedzianą przez Ojca Świętego na dzień 12 września 2021 roku w Warszawie.

💙 Stefan błogosławiony Wyszyński
12 znaków Maryi 💙