When We Cease to Understand the World

Data 1. wydania:
2020-09-02
angielski
Inne

kolejny kandydat do Międzynarodowej Nagrody Bookera.
Od pierwszej do ostatniej strony Labatut uwodzi. Snując historie stojące za wielkimi odkryciami naukowymi XX wieku akcentuje pasje i namiętności (nie tylko te naukowe), ambicje, nadludzkie wręcz siły twórcze, ale i ograniczenia, zwątpienie, porażkę. Rozmywa granicę między geniuszem i zwykłym kuglarstwem. Między odkryciem jako prawdziwym poznaniem rzeczy, a mrzonką, pseudo-intelektualną chimerą, czystą iluzją.

Podążając za losami Fritza Habera, Erwina Schroedingera, Wernera Heisenberga, Karla Schwarzchilda i innych wielkich naukowców XIX i XX w. - których losy są ze sobą splątane przez większość powieści - podążamy tymi samymi ścieżkami ludzkiej ciekawości, która stoi na progu wszelkich odkryć naukowych. Nie ma tu podziału na dobro i zło. Odkrycie naukowe może równie służyć społeczeństwu, co być siłą destrukcyjną. Nawet jeśli brzmi to jak truizm, refleksja ta widoczna jest dopiero z perspektywy czasu. Jak patrzeć na żydowskiego chemika Fritza Habera, którego odkrycia z jednego strony doprowadziły do zastosowania gazu w Ypres podczas Wielkiej Wojny, a z drugiej strony badania którego nad związkami azotu doprowadziły do wytworzenia nawozu,zwiększając produkcję żywności? Nie jest to przecież odosobniony przypadek.

Wielkim pięknem powieści (przełamującej zresztą klasyczną formę powieści) jest poetycki, czarujący język, którym Labatut przedstawia odkrycia naukowe, od fizyki kwantowej, po sprzeczności w teorii względności. 5 Konferencja Solvay w Brukseli w 1927 r., jedno z najważniejszych wydarzeń dla teoretycznej fizyki w historii nauki, opisane jest z taką emocjonalną plastycznością, jakbyśmy sami byli uczestnikami.Bardzo ważny i bardzo ludzki jest też ostatni rozdział, stawiający pytanie – otwarte – po co to wszystko? Czy naprawdę musimy wiedzieć, czy musimy znać przyczynę rzeczy, czy najważniejsze jest to, co możemy osiągnąć i pozostawić?

„I asked him how long my own citrus had to live. He told me that there was no way to know, at least not without cutting it down and looking inside the trunk. But, really, who would want to do that"

kolejny kandydat do Międzynarodowej Nagrody Bookera.

Dodaj cytat z książki When We Cease to Understand the World