Kapuś w kapuście

Lucky
2021-04-26
2021-04-26
literatura polska

Porcja dobrej rozrywki. Na chandrę lub zmęczony umysł. Nie wiem jednak czy pozwoli na oderwanie myśli od aktualnej rzeczywistości. Przeczytałam ją przed 24.02...

Lubię książki Małgorzaty Kursy, ta jednak jest niestety najsłabsza. Zagadka kryminalna 3/10, humor 5/10, wtrącenie fragmentów słabego romansu historycznego, aby czymś zapełnić książkę... 1/10. Liczę, że z nową powieścią z cyklu o Wiedźmach i Teściowych będzie lepiej.

Pamiętałam, że zazwyczaj lekkie komedyjki kryminalne Pani Kursy bawiły mnie i dawały chwile wytchnienia. Sięgnęłam więc po „Kapusia w kapuście”, licząc na wspomnianą zabawę i chwileczkę zapomnienia. Niestety, tym razem nie wyszło, czego ogromnie żałuję.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego autorka postanowiła zrobić z tej książki misz masz komedii kryminalnej i romansu historycznego. To naprawdę się nie klei. Jedna z bohaterek postanawia zostać poczytną autorką romansów. Ok, niech sobie postanawia, niech sobie coś tam pisze, ale po co treść tworzonej przez nią książki cytować w całości? To zajmuje około połowę treści „Kapusia…” i nie wnosi absolutnie niczego do fabuły. Tak sobie myślę, że jeśli Pani Kursa chciała się sprawdzić w roli autorki romansów historycznych, to trzeba było po prostu wydać oddzielną książkę. Na pewno znalazłaby swoich odbiorców, bo ta próbka wpleciona w „Kapusia” wcale taka zła nie była, nie powinna się była jednak pojawić jako część komedii kryminalnej.

Aż mi się odechciało pisać o treści „Kapusia”, tak się nakręciłam tym romansem 😊 Ale też i pisać za wiele nie ma o czym. Ot ginie sobie Pati Kapuś, nielubiana pracownica urzędu z politycznymi aspiracjami, policja prowadzi śledztwo, lokalna gazeta również. I tyle zapamiętałam, bo w głowie wciąż mam ten przeklęty romans historyczny 😊

Już sam tytuł może sugerować, że będzie zabawnie. Poza tym Pani Małgorzata Kursa już na początku opisuje morderstwo i okoliczności, w jakich do niego doszło. Trzeba więc czytać dalej, by dowiedzieć się, czym Autorka zamierza nas jeszcze zaskoczyć. I nie jest to stracony czas. Akcja jest dynamiczna. Nie brakuje humoru. A zatem można się całkiem dobrze zrelaksować.

Dla mnie książka bardzo kiepska.Nie ma w sobie nic z komedii kryminalnej.Jeden wielki bałagan.Zero uśmiechu,chyba,że przez łzy za mój stracony czas.A najgorsze w tym wszystkim jest to,że autorka pisząc komedię kryminalną(!!!) wpłata wątek romansu historycznego.Zajmuje to prawie 1/4 całości książki.Może chciała uzyskać efekt "2w1"? Nie wyszło...Ani komedia kryminalna Ani romans historyczny....w ogóle nic....A szkoda

127/2021 (A)

127/2021 (A)

Dziwię się, że przez te kilka miesięcy książka ma tak mało czytelników, być może wpłynął na to brak ebooka. Za to ci nieliczni, którzy przeczytali, wystawili wysokie oceny. I słusznie, bo jest to jedna z lepszych (jeżeli nie najlepsza) książka Malgorzaty Kursy. Dlaczego? Bo autorce udał się karkołomny zabieg: już na początku dowiadujemy się, jak doszło do śmierci ofiary, w chwilę potem - kto ukrył materiał świadczący o motywie, czyli znam zakończenie, a mimo to z ciekawością czytałam dalej! Dlaczego? Bo jest dowcipnie napisana, postacie sympatyczne i niektóre już znane z wcześniejszych książek, jest nowy element – „książka w książce” (jedna z bohaterek pisze powieść, której treść jest ujawniona). Dobra, relaksująca rozrywka, przypominająca dawne książki Chmielewskiej. Chętnie przeczytam następny tom z tego cyklu. Polecam!

Muszę przyznać, że ta książka pani Kursy nie przypadła mi zbytnio do gustu. Owszem jest zabawnie, ale jakoś nie wzbudziła we mnie większych emocji. Śledztwo toczy się jakoś powoli i właściwie samo, a rozwiązanie nie jest zaskoczeniem.
Jako plus mogę zaznaczyć, że mamy tu powieść w powieści, gdyż autorka uczyniła jedną z bohaterek początkującą pisarką romansów historycznych. Tak więc główną historię w pewnym momencie zaczyna przeplatać romans między szlachcianką Amelią i hrabią Ksawerym.
Podsumowując źle nie jest, ale czegoś mi zabrakło. Jednak polecam, tak dla rozrywki.

Całkiem nieźle się czyta, jest dość zabawnie lecz wolałabym nie poznać zakończenia na samym początku ;P
Za to lubię,a wręcz uwielbiam zabieg z zastosowaniem lokacji :)

Za to lubię,a wręcz uwielbiam zabieg z zastosowaniem lokacji :)

Pierwsza książka tej autorki i no cóż ( chyba słabo wybrałam) humoru brak, wątek kryminalny niby jest - jednym słowem przeczytane zapomniane.Coś lekkiego na jeden wieczór może być

Dodaj cytat z książki Kapuś w kapuście