Smoki

2021-03-24
Katarzyna Kmieć-Krzewniak
smoki mitologia legendy

Okładka książki Strażniczka Słońca Lisa Aisato, Maja Lunde
Strażniczka Sł... Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Ivar buduje dom dla pteranodona Lisa Bjärbo, Emma Göthner
Ivar buduje do... Lisa Bjärbo, Emma G...
Okładka książki Książka o bąkach. Leksykon pierdów. Hannah Dreyer, Stine Dreyer
Książka o bąka... Hannah Dreyer, Stin...
Okładka książki Amadeusz Foczka (ale z głową bobra) Justyna Sokołowska, Maria Sternicka-Urbanke
Amadeusz Foczk... Justyna Sokołowska,...

Najbardziej znanym smokiem na świecie jest chyba smok chiński. Przyznam, że nie znałam legendy jego pochodzenia, ale dzięki tej książce już to nadrobiłam. Drugim znanym dla nas smokiem jest ten wawelski, trochę szkoda, że nie został ujęty w tej książce przez autorkę. Za to mamy tutaj sporo innych smoków z różnych kontynentów m.in. z Azji, Europy czy Afryki. Poznamy ich wygląd i charakterystykę, a do niektórych jest też dołączona legenda z nim związana. Ciekawe jest pochodzenie smoka Aido-Hwedo z Afryki, które miałoby tłumaczyć dlaczego Ziemia się kręci i występowanie trzęsień oraz tsunami.

W książce poznamy też smocze klejnoty, a także żyjące wśród nas zwierzęta, które ze względu na swój wygląd czy umiejętności przypominają te stworzenia, a na koniec jest zachęta do wymyślenia swojego smoka oraz nauczymy się rysować jednego z nich. Na zdj. Muszę przyznać, że wyszło to odwzorowanie mojemu synowi bardzo dobrze 🐲🤗

Smoki pojawiają się w bajkach, filmach, książkach i w naszej wyobraźni. Teraz, dzięki Wydawnictwu Dragon możemy poznać je lepiej i dowiedzieć się kilku ciekawostek na ich temat.

Książka „Smoki” Tamary Macfarlane to zbiór informacji o smokach wzbogacony pięknymi ilustracjami Alessandry Fusi. Książka podzielona jest na rozdziały, dzięki którym możemy poznać smoki azjatyckie, europejskie, smoki świata oraz smocze odkrycia. Książka pełna jest wiadomości o różnorodnych smokach, ich historii, cech charakterystycznych i wyglądzie. Dodatkowo znajdziemy tu sporo ciekawostek, które dla mnie niejednokrotnie były zaskakujące. Na uwagę zasługuje również wydanie, które jest piękne, kolorowe i pozwala jeszcze lepiej zagłębić się w smoczy świat. Na końcu książki znajdziemy instrukcję rysowania smoka, wskazówki do zaprojektowania własnego smoka oraz słowniczek, który na pewno przyda się młodym czytelnikom.

Ta książka to idealna pozycja dla młodocianych miłośników smoków, ale nie tylko, bo i dorośli mogą znaleźć tu coś dla siebie.

Książka przenosi nas do magicznego świata smoków, pozwala je poznać, dowiedzieć się gdzie „żyją”, jakie są ich cechy charakterystyczne i wiele więcej. Jednak to nie wszystko. Wraz z książką poznamy wiele ciekawych legend, a także nauczymy się smoki rysować.

Wizualnie książka nas zachwyciła. Piękne, duże ilustracje w żywych kolorach zdecydowanie przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

Okładka jest twarda i solidna, dzięki niej książka posłuży długi czas.

Jeśli mamy w domu fana smoków, niezależnie ile ma lat, ta książka będzie wspaniałym pomysłem na prezent dla niego. My polecamy.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/05/dragon-ksiazka-pt-smoki-recenzja.html

Moim zdaniem książka jest tak wydana, aby zainteresować małego czytelnika do pogłębienia wiedzy o tych wyjątkowych stworzeniach.  Bo oprócz, opowiadań napisanych na podstawie mitów, zawarte są krótkie charakterystyki różnorodnych smoków z całego świata. Informacje te skupiają się na wyglądzie, miejscu występowania oraz mocach i cechach.

Dodatkowo bardzo mi się podoba to, że na końcu jest krótka instrukcja jak samemu narysować smoka! Ja nie próbowałam tego robić, ale dzieci są bardziej otwarte na takie propozycję 🤭

Uważam, że to książka idealna dla małych odkrywców, którzy chcą od książek coś więcej niż bajkę i lubią zdobywać nowe informację związanych ze swoimi zainteresowaniami.

Do tego “Smoki” wydane są bardzo pięknie. Kolorowe ilustracje zachęcają do ciągłego przeglądania książki. A okładka obłędnie się prezentuje. Gorąco polecam każdemu dzieciakowi, ale i też rodzicom.

Dodatkowo bardzo mi się podoba to,...

W tym bogato ilustrowanym, encyklopedycznym wręcz opracowaniu, znajdziecie ogrom ciekawostek, mitów i legend ale także kilka prawdziwych smoków! Zaciekawieni?

W pierwszej części tego albumu, autorka skupia się na mitologicznej stronie smoków w podziale na kontynenty. Mamy tutaj smoki azjatyckie, europejskie i z te z reszty świata. Znajdziemy tutaj nie tylko opis i ilustracje, ale również kilka opowieści na postawie mitów.

Druga część tego leksykonu garść ciekawostek. Opis smoczych jaj, instrukcja rysowania smoka czy kilka prawdziwych osobników, które występują na naszej planecie.

Całość dopełniają piękne ilustracje, nie tylko samych smoków ale także całego „tła”. Ja jestem zachwycona. Książka poczeka spokojnie na półce, aż mój syn do niej dorośnie.

Jeśli macie na pokładzie starszaka, którego pasjonuje ta tematyka, to koniecznie zaopatrzcie się w „Smoki”

Smoki - mityczne stworzenia, które rozpalają wyobraźnię mniejszych i większych czytelników. Nie inaczej jest w przypadku mojego Skrzata, który jest wręcz zafascynowany tymi stworami i chciałby wiedzieć o nich jak najwięcej.

Tu z pomocą przychodzi ta księga, wystarczy otworzyć jej karty, aby tajemniczy świat smoków stanął przed nami otworem. Poznajemy najpilniej strzeżone sekrety tych legendarnych istot. A nawet możemy stworzyć lub narysować własną bestię.

I chociaż wydaje się, że smoki zostały tu ujarzmione i w pewnym stopniu uporządkowane, to niech Was nie zwiedzie ten porządek - strzeżcie się smoczego oddechu 😉.Poszczególne gatunki zostały zaprezentowane z podziałem na 3 główne atrybuty charakterystyczne: występowanie, wygląd oraz moce i cechy.
Dodatkowo smoki zostały podzielone według geograficznego występowania. I tak mamy kolejno: smoki azjatyckie, europejskie oraz wybrane inne smoki świata np. afrykański Aido-Hwedo, australijski Torbacz czy południowo amerykański Amaru. Ogromnie podoba mi się pomysł z umiejscowieniem tych stworzeń na mapie.

Mały czytelnik poznaje tu Smoki przeróżnej maści: dobre i złe, ogromne jak np Smok Chiński czy całkiem maleńkie jak Smocza Wróżka wielkości Koliberka. Łagodne oraz groźne i niebezpieczne potwory.Smoki zakorzenione w tradycji i kulturze Azji to głównie istoty mądre i dobre, które dzięki swoim zdolnościom niosły pomoc zwykłym śmiertelnikom, chociaż zdarzały się wyjątki. Natomiast Smoki Europejskie to ich przeciwieństwo dzikie i groźne bestie. Wszystkie jednak coś łączy - posiadają magiczne, nadprzyrodzone moce.

Dziecko odkrywa fascynujący świat Smoków również dzięki baśniom, podaniom i legendom - mnie osobiście urzekła historia o Smoku Chińskim. Do tego wszystkiego pokazane są smocze jaja, ulubione smocze klejnoty czy smocze inspiracje w realnym świecie. Mój Skrzat powiedział, szkoda, że Smoki nie żyją naprawdę, po czym dodał "a może żyją w zaczarowanej krainie"?

I spójrzcie sami - ilustracje faktycznie są jakby z innego świata, magicznej krainy. Trochę baśniowe, trochę tajemnicze i po prostu przepiękne.

Ta wspaniale wydana publikacja w twardej oprawie, ze złoconymi literami będzie prawdziwą ozdobą biblioteczki. Wydawnictwo Dragon doskonała robota - ta ksiązka to bilet do świata tych niezwykłych stworzeń.

"Smoki" to rewelacyjna publikacja dla dzieci, młodzieży, ale i dla dorosłych. Jest to zbiór legend, ciekawostek i baśni na temat tych tajemniczych stworów jakimi są smoki. Książka oprócz świetnej treści zawiera w sobie rewelacyjne ilustracje, które idealnie oddają treść książki.
Zapraszam na całą recenzję pod adresem:

Zapraszam na całą recenzję pod...

Dla wielu dzieci smoki są niezwykle fascynujące. Ich potężna budowa, magiczne zdolności i umiejętność latania bez wątpienia mają w tym spory udział. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zwykle zieją one ogniem! To wszystko sprawia, że smoki często pojawiają się tak w książkach, jak i filmach animowanych, skierowanych do młodych odbiorców. Warto zaznaczyć, że książka Tamary Macfarlane w niczym nie przypomina innych tytułów o tych potężnych stworzeniach, z którymi do tej pory mieliśmy okazję się zetknąć. Nie jest to fabularna opowieść, nie jest to także encyklopedia czy leksykon. „Smoki” to książka z pogranicza wielu gatunków. Znajdziecie tu najpiękniejsze baśnie i legendy, ale także zebrane w ciekawiej formie ciekawostki o najsłynniejszych bohaterach podań ludowych z wielu zakątków globu.

Autorka postanowiła przedstawić sylwetki blisko trzydziestu smoków, obecnych w kulturach czy tradycjach różnych narodów. Każdy z opisywanych stworów scharakteryzowany zostanie w trzech kategoriach – wygląd, występowanie oraz cechy i moce. Nie są to długie opisy, jednak dzięki towarzyszącym im przepięknym, bardzo okazałym i niezwykle klimatycznym ilustracjom będą one zupełnie wystarczające, by w wyobraźni stworzyć sobie niezwykle dokładny obraz każdego ze smoczych bohaterów. By ułatwić czytelnikom podróż przez karty książki, Tamara Macfarlane podzieliła swoją opowieść na trzy regiony geograficzne. W pierwszej części przeczytacie o smokach azjatyckich. Jak się zapewne domyślacie, będzie to najdłuższy rozdział, gdyż to właśnie tam najbardziej zauważymy obecność tych stworzeń w tradycjach i ludowych podaniach. Będziecie mieli okazję przyjrzeć się niezwykłej budowie Smoka Chińskiego oraz przeczytać piękną baśń, mówiącą o jego powstaniu. Znajdziecie tam także ciekawą japońską bajkę, która w bardzo osobliwy sposób tłumaczy pochodzenie… meduzy! Co jednak ciekawe, zobaczycie, że większość azjatyckich smoków jest uosobieniem mądrości i dobra, czego zupełnym przeciwieństwem będą smoki europejskie, o których przeczytacie w kolejnej części.

Trzecia część książki „Smoki” jest poniekąd uzupełnieniem dwóch poprzednich. Znajdziecie tam opisy smoków z innych regionów świata niż te, o których wcześniej była mowa. To właśnie w tym rozdziale znajduje się moja ulubiona opowieść o smoku Aido-Hwedo, która inspirowana jest zachodnioafrykańskim mitem o stworzeniu świata. Nigdy wcześniej nie słyszałam tej historii i przyznam, że jest to najbardziej oryginalna opowieść o historii powstania Ziemi spośród wszystkich, które do tej pory czytałam. Cieszę się, że autorka sięgnęła także po te mniej popularne podania, o których wielu z nas nie ma okazji usłyszeć! Czyni to tę książkę niezwykle wartościową.

W ostatniej części znajdziecie wiele dodatków, w ciekawy sposób uzupełniających dotychczasowe ciekawostki, zebrane w książce. Dowiecie się w jaki sposób smoki chronią swoje jaja. Przeczytacie także o różnych kamieniach szlachetnych, które ze względu na swoją ogromną wartość mogłyby zainteresować smoki (w końcu w wielu baśniach były one oskarżane o okradanie ludzi z drogocennych kruszców). Jednak naszego Kubę zaskoczyło coś zupełnie innego. Czy wiedzieliście, że w świecie zwierząt jest wiele stworzeń, które mają wiele wspólnego z mitycznymi smokami? O nich także będziecie mieli okazję przeczytać na kartach tej książki! Mało tego, na samym końcu autorka i ilustratorka przygotowały dla Was kilka wskazówek, które pomogą Wam zaprojektować własnego smoka! Taki dodatek jest nie do przecenienia.

Książka „Smoki” to naprawdę wyjątkowa pozycja wśród literatury dziecięcej. Połączenie fenomenalnych, niezwykle barwnych i bardzo dopracowanych ilustracji oraz najpiękniejszych legend i opowieści o smokach sprawiają, że książkę czyta się z wielką przyjemnością. Co jednak najważniejsze, jest to publikacja, która budzi w dzieciach ciekawość świata poprzez poszukiwanie tak lubianych bohaterów w kulturach różnych krajów, nierzadko oddalonych od Polski o tysiące kilometrów. Jestem pewna, że każdy młody czytelnik będzie tą lekturą urzeczony. Nie sposób jej nie pokochać.
Czytelnicze Podwórko

Książka dla miłośników legend, mitów, smoczych historii. Pięknie oprawiona, gruba okładka ze złotym mieniącym się napisem Smoki. Książkę podzielono na cztery rozdziały . W pierwszych trzech znajdziemy opis smoków. Każdy smok umiejscowiony jest na mapie świata. Dowiemy się jaką ma historie, jego cechy charakterystyczne, moce i informacje czy obecnie gdzieś pojawia się jego wizerunek. W ostatnim rozdziale możemy sami nauczyć się jak narysować smoka, stworzyć smoka z różnych zwierząt lub poznać obecnie żyjące zwierzęta przypominające smoki :) Na pewno ta pozycja jest godna polecenia miłośnikom gier komputerowych i fantasy. Na pełną recenzje zapraszam na mój kanał Szumi mama na You Tubie https://youtu.be/MSqiJFR9N3w

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Całość na feminadomi.pl
Twarda, przyciągając wzrok okładka ze złotym tytułem w połączeniu z ilustracjami Alessandry Fusi daje książkę, która cieszy oko małego i dużego czytelnika. Książka podzielona jest na rozdziały, które później ułatwią dzieciom wyszukanie wybranych treści. Mamy w "Smokach" także indeks oraz bardzo przydatny słowniczek trudniejszych wyrazów. Bez niego treść w niektórych miejscach byłaby zbyt trudna dla dzieci w zrozumieniu.

Całość na feminadomi.pl

• Gdów Łukasz