Dwa lata wakacji

Agencja Elipsa
1996-01-01
1996-01-01
Izabella Rogozińska

Nie wiem czemu, ale czytając klasyk Verna, cały czas zastanawiałem się jak by to wyglądało w XXI wieku. Zastanówmy się przez chwilę...

Dzisiejsza młodzież ląduje na bezludnej wyspie. Telefony nie działają, internetu nie ma, a biedny Janek, Robercik i Marceli (oraz Amelka, Natalka i Maja bo dziś bez dziewczyn to ani rusz) nie potrafią ani nic upolować, ani zbudować. Najlepsze conversy szlak trafił, koszulka od Dolce cała w strzępach, a raybany nie chronią przez tropikalnym słońcem. Nigdzie w pobliżu ani kropli proseco, ani nawet coca-coli. Całe szczęście chociaż, że na plaży znaleźli skrzyneczkę taniego browarka, to można będzie zrobić melanż. Robercik gdzieś tam znalazł w kieszeni parę blancików. Normalnie impreza na plaży jak w filmach, nie ma co się martwić. Przecież zaraz nas znajdą.

Dwa tygodnie później ekipa ratunkowa znajduje jedynie Janka. Zapłakany chłopak jest w stanie głębokiego szoku. /w pobliżu na plaży ratownicy odnajdują nadgryzione szczątki jego kolegów i koleżanek. Historia obiega świat. Internet huczy od newsów i memów, a rówieśnicy rozbitków na całym świecie mają niezłą bekę...

A czemu nie piszę o samej książce? A co tu pisać, toż to przykład wspaniałej literatury przygodowej, przeżartej trochę molem to prawda, ale wciąż wciągającej i pasjonującej, no bo jak tu się nie pasjonować przygodami zaradnych młodzieńców, którzy walczą z kolejnymi przeciwnościami losu. I tylko tych dziewczyn brak....Ale może to i lepiej

Fajna przygodówka dla młodzieży. Grupka dzieciaków na bezludnej, egzotycznej wyspie. Coś jakby ,,Tajemnicza wyspa" ale z młodszymi bohaterami. Kiedyś, w przerwie między zamordystycznymi, szkolnymi lekturami lubiłem czytać takie rzeczy.

Książka da się lubić. Przyjemnie się ją czytało, acz w trakcie lektury zdarzały ię momenty znudzenia. Jest lekko infantylna, ale to w końcu książka o dzieciach. Z pewnością warto docenić wyobraźnię i wiedzę autora. W końcu książka została napisana prawie 140 lat temu. Ogromny plus za piękne ilustracje.

Lubię Verne'a, ale tu w połowie troszkę przynudna a potem szybko nabrała tempa i akcji , aż nie zauważyłam że to koniec .

"Dwa Lata Wakacji" to taka krótsza wersja "Tajemniczej Wyspy". Mamy grupę rozbitków (tym razem dzieci w wieku 8-14 lat),którzy lądują na nieznanym lądzie i starają się przetrwać, wymyślając z tygodnia na tydzień coraz to sprytniejsze rozwiązania/wynalazki ułatwiające pobyt na wyspie (oczywiście dzieci nawet się nie zbliżyły do innowacyjności Cyrusa),rozbitkom, tak jak w "Tajemniczej Wyspie" towarzyszom wierny pies i Murzyn. Tak, jak poprzednio, pod koniec powieści, mamy też, jakżeby inaczej, obronę obozowiska przed bandytami. Podobieństw jest oczywiście jeszcze więcej.
Sama lektura nie jest zła, ot typowy Verne, którego książki mają nie tyle ciekawą fabułę, ile mają za cel przedstawić młodzieży świat poprzez opis egzotycznej flory i fauny różnych zakątków świata (która XIX wieczna młodzież nie widziała nawet na zdjęciach) oraz rozwinąć wyobraźnię młodych poprzez opisy kreatywnych wynalazków bohaterów.

Jest to typowy Juliusz Verne, akcja dzieję się od pierwszej do ostatniej strony, jest przygoda i zaskakujące zwroty akcji. Książka jest swoistym poradnikiem sztuki przetrwania. Oczywiście trudno uwierzyć w przygody grupy dzieci, nastolatków które ich spotykają. Niektóre książki trzeba czytać w odpowiednim wieku żeby się nimi zachwycić, jest to pozycja dla dzieci i młodzieży.

Książka survivalowo-przygodowa. Bardzo dobrze spędzony czas z lekturą na zakończenie wakacji.

Jedna z wielu książek autora rozgrywająca się na bezludnej wyspie. Tym razem rozbitkami staje się piętnastu chłopców w wieku od ośmiu do piętnastu lat. Kilka tygodni które mieli spędzić płynąc żaglowcem zmienia się w dwa lata, które spędzili na odludnej wyspie. Jesteśmy świadkami walki o przeżycie na dzikiej wyspie, pełnej dzikich zwierząt, klimatem w którym zimy są mroźne, a rozbitkowie są jeszcze bardzo młodzi i próbują przetrwać organizując sobie życie na wyspie.

Przeczytałem tą książkę pierwszy raz w wieku 7 lat. Wtedy, i potem długo jeszcze, z perspektywy lat, było to 10 na 10. Ostatnio przeczytałem ją dzieciom do poduszki..... Kolejny raz stwierdzam że książki pana Verne należy czytać w pewnym, niezbyt wysokim wieku. Ja już jestem definitywnie za stary.

Czytałam dawno temu, ale treść książki pozostała gdzieś we mnie na długo.

Czytałam dawno temu, ale treść książki pozostała gdzieś we mnie na długo.

• Przygodowe
  • Juliusz Verne
  • Dzieciństwo
  • Beletrystyka

Dodaj cytat z książki Dwa lata wakacji