The Uncensored Picture of Dorian Gray

Okładka książki The Uncensored Picture of Dorian Gray Oscar Wilde
Okładka książki The Uncensored Picture of Dorian Gray
Oscar Wilde Wydawnictwo: The Belknap Press of Harvard University Press Cambridge klasyka
klasyka
The Belknap Press of Harvard University Press Cambridge
2012-01-01
2012-01-01
Uncensored Klasyk Homo Oscar Wilde Dorian Gray Lgbt Gay Bisexual

"Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego."

"Portret Doriana Graya" pierwszy raz przeczytałem kilka lat temu. Od tego momentu treść tej książki jest zawsze ze mną. Wspaniała powieść poruszająca wiele aspektów życia, jak i najciemniejsze rejony ludzkiej psychiki.

Ubóstwiam tłumaczenie Pani Marii Feldmanowej, która mimo cenzury przekazała znaczenie słów w sposób tak poetycki i piękny, że zdania wypowiedziane przez bohaterów zachowują charakter pierwowzoru.

Tłumaczenie Pana Jerzego Łozińskiego, - które jest pierwszym nieocenzurowanym tłumaczeniem na język polski - w dialogach wprost pokazuje uczucia bohaterów.

Jednak najbardziej cierpi wersja angielska, która przeszła cenzurę. W porównaniu z polskimi tłumaczeniami, dialogi, które mają tyle uczuć, są pozbawione przez cenzorów duszy i głębi.

W angielskiej ocenzurowanej wersji mamy słowo "ekspresja", u Feldmanowej "artystyczne ubóstwienie", natomiast w polskiej wersji bez cenzury w przekładzie Łozińskiego otrzymujemy jednoznacznie słowo "romans"

W przyszłości koniecznie sięgnę po nieocenzurowaną, angielską wersję.

"Ludzie znają dziś cenę wszystkiego, nie znając wartości niczego."

Tak bardzo się cieszę, że nareszcie mam tę książkę. Żadne tłumaczenie nigdy nie jest równe oryginałowi. Nic nie odda czulszej wrażliwości niż sam Oscar Wilde, który urzekająco wplata piękno w brud straconej duszy.
Tu jest magia.

Czytając w oryginale znalazłam nowe lądy literatury. To coś, co trzeba poczuć gdy w mózgu się kruszy i wali.
To coś, co sprawia, że czułam się myślą, a nie człowiekiem. Wolną, wszechobecną myślą poza ograniczającym, nieudolnym ludzkim ciałem...

I wtedy przychodziły do mnie pytania. Wątpliwości. Przypuszczenia.
A jeśli to się dzieje z czytelnikiem, to co się działo z autorem? Czy jest miara wrażliwości? Czy jest miara mierząca myśl?

Dałam sobie czas i spokój na czytanie. Podziwiam styl, bo tak nikt nie pisze. Podziwiam budowę całości zaczynając od opisów otoczenia do głębi postaci. Wszystko tu podziwiam.

Tu jest magia.

To coś, co sprawia, że czułam się...

• Angielskie

Dodaj cytat z książki The Uncensored Picture of Dorian Gray