Tyrania merytokracji. Co się stało z dobrem wspólnym?

Okładka książki Tyrania merytokracji. Co się stało z dobrem wspólnym?
Michael Sandel Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Tyranny of Merit: What's Become of the Common Good?
Wydawnictwo Naukowe PWN
2020-09-25
2020-09-25
Bartosz Sałbut
dobro wspólne globalizacja merytokracja demokracja

Merytokracja w swoich założeniach wydaje się teorią bez skazy, rozsądną i sprawiedliwą. To tyle w teorii, jak zwykle praktyka już nieco kuleje ale hardcore zaczyna się dopiero w prawdziwym życiu. Już nie wystarczy ciężka i sumienna praca, żeby wspiąć się po szczeblach kariery w dowolnej dziedzinie, wszystko zależy od punktu startu oraz wsparcia i odpowiedniego zaplecza w procesie kształcenia. A to, jak wiadomo, kosztuje i tu jest też pies pogrzebany.
Ta książka to bezkompromisowe rozliczenie z podwalinami amerykańskiego stylu życia i pracy, z mitem od pucybuta do milionera, z Ameryką pełną nieograniczonych możliwości - sky is the limit - z całym anglosaskim stylem życia, który z zapałem implementujemy na naszym gruncie. Wszystko jest dla ludzi, choć doprawdy jesteśmy zdolni wypaczyć i spie...ć absolutnie każdą ideę. Taki gatunek. Warto przeczytać, żeby zrozumieć jakie mechanizmy rządzą światem.

Bardzo ważna książka. Szczególy w filmie.

Bardzo ważna książka. Szczególy w filmie.

Pokaż mimo to video - opinia

Książka niechcący sprawiła, że ​​doceniłem i przypomniałem sobie debatę mutazylitów na temat wolnej woli i debaty o determinizmie, którzy w tym czasie zasiali grunt pod powstanie filozofii arabskiej w Bagdadzie 8-10 n.e. teraz rozumiem praktyczność tej debaty!
"Nie ma ani determinizmu, ani wolnej woli, ale raczej porządek między dwiema rzeczami"
Uważam to za bardzo podobne do Mediocracy Alaina Deneaulta, ale tym razem w kontekście amerykańskim. rosnąca krytyka niebezpieczeństw neoliberalizmu w kręgu zachodnim powinna skłonić do zwrócenia uwagi na jego przenikanie do trzeciego świata albo przez przymus (nowy sposób kolonializmu za pomocą środków finansowych), albo przez wyobrażenie sobie jego modelu zapoczątkowanego przez McKinsey & Company, Boston Consulting Group i wielu innych, a następnie przyjęty przez niektórych lekkomyślnych urzędników z trzeciego świata. Wraz z ciągłym wdrażaniem tych programów czeka nas niepokojąca przyszłość!
Książkę można by przeczytać bardziej jako długi esej w NYT lub Washington post, podstawowa teza tego długiego eseju została w pełni rozwinięta w rozdziale drugim, reszta to tautologia.

Uważam to za bardzo podobne...

Książka ważna i potrzebna, ale zdecydowanie za długo, na 200 stronach wybrzmiałoby to wszystko równie dobrze, bez zbędnego przeciągania.

Dodaj cytat z książki Tyrania merytokracji. Co się stało z dobrem wspólnym?