The Third Revolution: Xi Jinping and the New Chinese State

Okładka książki The Third Revolution: Xi Jinping and the New Chinese State Elizabeth C. Economy
Okładka książki The Third Revolution: Xi Jinping and the New Chinese State
Elizabeth C. Economy Wydawnictwo: Oxford University Press nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Oxford University Press
2018-06-28
2018-06-28
9780190866075
Chiny Xi Jinping

Po "Chiny 5.0" było to moje drugie podejście do tematu chińskiej polityki i kierunków, w których Państwo Środka chce się rozwijać. Tym razem wybór padł na książkę autorstwa Elizabeth C. Economy - wykładowczyni Stanford University i specjalistki w zakresie chińskich stosunków międzynarodowych oraz spraw wewnętrznych.

Autorka w swojej książce porusza kwestie związane z szeroko pojętą polityką Chin - analizuje między innymi takie płaszczyzny jak internet, środowisko czy ekonomia, nakreślając dla każdego z zagadnień tło polityczne i historyczne. Dowiemy się przykładowo nieco o klimacie politycznym, jaki panował w chwili objęcia władzy przez Xi Jinpinga, z jakimi trudnościami w dostępie do informacji muszą się mierzyć Chińczycy oraz dlaczego jeszcze trochę czasu minie, zanim chińskie samochody elektryczne przyjmą się na nie-azjatyckich rynkach. Każdy z rozdziałów stanowi dogłębną analizę danego problemu, a co za tym idzie, nie wszystkie fragmenty będzie czytało się z identycznym zaangażowaniem - nie potrafiłem na przykład skupić się wystarczająco przy rozdziale o finansach i ekonomii ze względu na niewielkie zainteresowanie tematem.

Książka jest dostępna obecnie wyłącznie w języku angielskim i była dla mnie pierwszym podejściem do dłuższego tekstu anglojęzycznego - obawiałem się zbyt specjalistycznego i skomplikowanego języka, aczkolwiek nie okazało się to być aż tak dużą trudnością. Aby przeczytać ją ze zrozumieniem i bez obaw o utratę istoty tekstu wystarczy nam znajomość języka angielskiego na poziomie B2. Jak przystało na czysto akademicki esej, w tekście znajdziemy wiele statystyk, kontekstów oraz odniesień do różnorakich artykułów naukowych. Osobiście mogę zasugerować, że przed sięgnięciem po The Third Revolution, warto spojrzeć na "Chiny 5.0" Kai Strittmattera, gdyż książka Elizabeth C. Economy stanowi jej znakomite uzupełnienie.

Czy polecam? Ze względu na to, jak tajemniczym krajem dla nas są Chiny, zdecydowanie warto poznać kształt i charakter rodzącego się na naszych oczach międzynarodowego mocarstwa. The Third Revolution będzie stanowić odpowiednie źródło wiedzy na ten temat.

Autorka w swojej książce porusza kwestie związane z...

Dodaj cytat z książki The Third Revolution: Xi Jinping and the New Chinese State