Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939

2021-01-01
9788311162013
Eugeniusz Cezary Król
Goebbels Trzecia Rzesza faszyzm

Czytając dzienniki Goebbelsa można dowiedzieć jak przestrzegał świat, ale należy czytać między wierszami. Sam przyznaje się, że pisze dzienniki aby je wydać i czuć to.

Sumarycznie chyba jestem zawiedziony ta książka. Spodziewałem się większych „smaczków” z życia Goebbelsa i działania Trzeciej Rzeszy. Ogólnie czuć w tej książce ze Goebbels planował wydanie tych dzienników, bo nie są one napisane szczerze tylko z lekka propaganda. Istnieje pewien bufor między nami a Josephem, jak mniemam celowo wprowadzony przez autora. Dzienniki trzeba czytać bardzo uważnie żeby nie nabrać się na jego sugestie.
Natomiast pod względem historycznym jak najbardziej wartościowa lektura, dużo informacji z gałęzi dyplomacji plus ciekawe i jak mniemam szczere opisy konkretnych osób z zagranicy (z perspektywy niemieckiej).

Warto przeczytać. Tom I według mnie jest najlepszy z całego "polskiego" wydania trylogii dzienników ministra propagandy III Rzeczy. Goeebbles, gdy sam pisał dzienniki, był bardziej ludzki i naturalny, co jest pokazane w I tomie. Kolejne dwa tomy, choć wartościowe historycznie, były dla mnie trudną do przełknięcia propagandową papką. Wynika to z faktu, że w okresie II wojny światowej Goebbels, zatrudnił osobę, której dyktował swoje monologi i mógł pozwolić sobie zdecydowanie na bardziej obszerniejsze wywody. Polskie wydanie jest bardzo dobrze opracowane przez pana profesora Eugeniusza Króla. Nie jest tanim frazesem na okładce książki, że w polskim wydaniu jest szczególne skupienie na wątkach polskich. Tak jest faktycznie. Gdy Goebbels wspomina o Polsce, odpowiednia ilość fragmentów jest prezentowana jak najbardziej obszernie. Choć zabrzmi to paradoksalnie, na swoim fachu Goebbels znał się doskonale i do dzisiejszego dnia, wszelcy specjaliści od wszelkiego rodzaju reklamy, mogą wykorzystywać jego wzorce, Dla ciekawych, polskie wydanie to raptem 5 % całości dzienników Goebbelsa, o czym jesteśmy uczciwie informowani przez profesora Króla w obszernym wstępie. Polecam, ku przestrodze.

Przerażająca i zarazem fascynująca lektura... brak słów by opisać co czułam czytając dzienniki.... człowiek wielki, inteligentny i żyjący w złych czasach i źle wykorzystywany... chyba każdy rząd w każdym kraju chciałby takiego piewcę....

Trzy tomy dzienników Ministra Propagandy III Rzeszy wybrałem sobie jako lekturę na wczasy. Wtedy jest spokój i nastaje klimat do pochłaniania opasłych tomisk.
Mamy doczynienia z wyborem tekstów zawartych w dziennikach. Tutaj po raz pierwszy się lekko poruszyłem. Jestem bowiem z natury człowiekiem niezależnym i nie cierpię jak mi się coś wybiera. Wolałbym całość... nawet jeśli przerasta ona możliwości polskiego wydawcy.
Druga wada to przypisy na końcu książki. Niestety wymusza to przekładanie bloku kartek co chwila, bowiem same przypisy są niezwykle ciekawe i istotne dla treści. Sama lektura opasłego tomiska staje się skomplikowaną i niezbyt przyjemną operacją. Krzyczę: PRZYPISY POD TEKSTEM !!!.
Wydanie to twarda oprawa, wartościowy wstęp i biały papier. Brawo.
Teraz treść...
Tutaj przestrzegam przed czytaniem dzienników, przez osoby nieobeznane z tematem. Autor jest bowiem, bardzo zręcznym pisarzem i potrafi zatruć czytelnika jadem nienawiści. Czyni to z taką gracją, że trudno od tego jadu się oderwać.
Mistrzostwo w propagandowym stylu.
Dla mnie dzienniki były uzupełnieniem wiedzy, którą już posiadłem. Dowodem na to, że zbrodni dokonywali ludzie z krwi i kości (nie żadni nadprzyrodzeni naziści). I jak pięknie można uzasadnić zza biurka konieczność wymordowania całych narodów.
Czytać warto, ale ze zrozumieniem...

"Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939" to pozycja kontrowersyjna i nietuzinkowa. Pokazująca życie człowieka chorego psychicznie i niestabilnego emocjonalnie. Lektura nie należy do łatwych i przyjemnych, dlatego na pewno przeznaczona jest dla starszego czytelnika. Joseph Goebbels obszernie i szczegółowo opisuje Polskę i Polaków, niejednokrotnie trafnie. Miejscami nie łatwa lektura potrafi co wytrwalszym czytelnikom dać ogromną frajdę z lektury i wzbogacić ich o kolejna porcję wiedzy.

Dzienniki spisywane przez okrutnego ministra propagandy III Rzeszy, pokazują, że osoby będące w ścisłym otoczeniu Hitlera były postaciami tak inteligentnymi jak szalonymi. Goebbels na kartach dziennika pokazuje, że dobrze znał i rozumiał poczynania Józefa Piłsudskiego, co czyniło go jeszcze groźniejszym wrogiem Polski. Pierwszy tom zapisków nazisty nie raz potrafi porządnie zszokować i stać się prawdziwą kopalnią wiedzy dla osób pasjonujących się tamtym okresem historycznym. Osobnik pełen sprzeczności i skrajnych zachowań miał ogromny wpływ na losy wielu ludzi. Ze spisanych przez niego 29 tomów dzienników profesor Eugeniusz Cezary Król wybrał te najciekawsze i najbardziej dotyczące spraw polskich. Nie raz podczas czytania, aż można złapać się za głowę jak ktoś taki mógł dojść tak daleko na szczeblach kariery. Widocznie Hitler lubił i potrzebował otaczać się ludźmi swojego pokroju.

Pozycja ta dostarcza ogromnej porcji wiedzy z zakresu kształtowania się polityki nazistów. Jak i postaci samego autora kontrowersyjnych dzienników. Zakulisowe poczynania jednego z najbardziej znanych nazistów zostały opisane ciekawie i z dbałością o najmniejsze detale. Goebbels był człowiekiem ambitnym i nie przyjmującym od nikogo krytyki. Posiadał sporą rodzinę, żonę i kilkoro dzieci, dla których był surowym lecz dbającym ojcem. Dla wrogów politycznych był bezlitosny i nie miał żadnych skrupułów w dochodzeniu do upragnionych celów. Miejscami ciężki język, sprawia, że książkę czyta się trudno. Nadrabiając ciekawymi informacjami i licznymi ciekawostkami z życia Goebbelsa i jego najbliższego otoczenia. Z pewnością sięgnę po kolejny tom, gdyż moja ciekawość została dopiero rozbudzona.

"Goebbels. Dzienniki. Tom 1: 1923-1939" to dzienniki wilka w owczej skórze, publicznie był okrutnym katem, aby w domu rodzinnym grać kochającego męża i ojca. Dzięki lekturze dowiemy się choćby dlaczego Goebbels był tak mocno zafascynowany postacią Hitlera oraz przeczytamy o mobilizacji wojennej Niemców przed atakiem na Polskę. Nie łatwa lektura potrafi dać sporą satysfakcję i choć w pewnym stopniu przybliżyć do zrozumienia jak to było możliwe, że w człowieku może pomieścić się taka ilość nienawiści i okrucieństwa. Po kolejne tomy również z chęcią sięgnę, aby oddać się ponownie lekturze kontrowersyjnych dzienników. Polecam.

Dzienniki J. Goebbels zostały fatalnie przetłumaczone na język polski. Przede wszystkim brakuje bardzo wielu dat z oryginalnych Dzienników. Polska wersja skupia się jedynie na kwestiach politycnych, często też bardzo skróconych. Życie prywatne Goebbelsa i innych czołowych nazistów zostało zupełnie pominięte, nie wiem z czego to wynika i dlaczego postanowiono przetłumaczyć tylko połownicznie Dzienniki. Brak profesjonalizmu.
Jesli chodzi o samą treść Dzienników jest to wartościowa baza źródłowa dla pasjonatów historii Trzeciej Rzeszy.

Tom pierwszy. Obszerny wstęp tłumacza daje ogląd z jak wielkiego materiału zostały wybrane fragmenty zamieszczone w tym wydaniu. Aparat krytyczny, który niestety znajduje się na końcu, a nie pod tekstem, wyposaża czytelnika w niezbędną mu wiedzę. Dzienniki są genialnym źródłem do historii Trzeciej Rzeszy, ale i do historii międzywojnia w ogóle. Może też być dobrym uzupełnieniem i usystematyzowaniem wiedzy o latach 1923-1939. Smaczki z życia prywatnego Goebbelsa czyta się z wypiekami na twarzy.

„Magda woła »Aniele!«, a zza rogu ukazuje się czarny diabeł we własnej osobie, nie brakuje nawet koziego kopyta”
Ernst "Putzi" Hanfstaengl

Ernst "Putzi" Hanfstaengl