Smrt krásných srnců

Sláfka
2004-01-01
2004-01-01
czeski

Najpierw poznałam sylwetkę autora i wydał mi się ciekawą postacią. Sięgnęłam po jego książkę i z pewnością przeczytam następną. Zauważyłam istotną różnicę między opowiadaniem o tym, co się zdarzyło a wymyślaniem historii. Wydaje mi się to ważne i wiele mówiące o autorze. Jego opowiadania są prawdziwe ale także ciekawe, opowiedziane z pewną dozą humoru, dystansu i przede wszystkim spostrzegawczości. Uzmysłowiłam sobie, że niełatwo jest dostrzec w swoim życiu szczegóły i interesująco o nich opowiedzieć, w taki sposób, by dla słuchających czy czytających także stały się istotne.

Nie rozumiem pozytywnych opinii sugerujących, że książka wyraża troskę o przyrodę. Gdzie troska o przyrodę skoro prawie wszystkie opowiadania chwalą bezsensowne mordowanie zwierząt. Ryby to też zwierzęta. One też odczuwają ból i też chcą żyć. O sarnach, królikach nie wspomnę. Arcydzieło dla pozbawionych uczuć. Tym dla których Natura to skarb i piękno - nie polecam.

Widać, jak bardzo autor, jak i jego bracia, stają się podobni do ojca wędkarza, mimo że w dzieciństwie czasem to było przekleństwem. Poza tym w książce można odczytać, że nie trzeba być bogatym i mieć wszystkiego, żeby być szczęśliwym. Szczęścia nie da się kupić.

Piękna książka autora wrażliwego na otaczającą go przyrodę. Czuć w niej wdzięczność za naturę, za wszystkie rzeki i ryby, widać przemyślenia na temat ludzkości ("Skąd bierze się w nas to mordowanie? Skąd bierze się w nas krew kłusowników?", "Im bardziej rzeka będzie się zbliżać do cywilizacji i Pragi, tym częściej będzie płakać brudem, którym skaziliśmy ją my, ludzie.")....

Książkę przeczytałam z polecenia- początek zapowiadał się jeszcze ciekawie (rodzinne historie, wątek wojny/żydowski),niestety w 70 % jest to książka o rybach i ich łowieniu. Szanuje, ale totalnie nie dla mnie. Umęczyłam się żeby przeczytać do końca ciekawa puenty- niestety nie było warto jak dla mnie.

Tytuł opowiadań powinien brzmieć: Śmierć pięknych ryb. Bo opowiadania zdominował jeden temat. Ryby, ryby i jeszcze raz ryby. To, co pomiędzy rybami nawet ujmujące i ciekawe. Historie przed i powojenne z życia rodziny czeskich Żydów. Trochę nostalgii, trochę czeskiego humoru, trochę wzruszeń. Ale przede wszystkim jednak ryby. Dla wędkarzy jak znalazł. Dla reszty, niech każdy sam oceni.

Jakoś za dużo tych ryb. Dla miłośników wędkarstwa. Ogólnie dobrze się słuchało, ciekawe obrazki z życia Czechów przed, w trakcie i po wojnie. Akcent polski nawet bliski faktom.

Całkiem dobra.

Całkiem dobra.

ciężko o lepszą książkę. nauczyłem się literek po to żeby takie czytać. tylko czekam na kajaki

Fantastyczny, ponadczasowy zbiór opowiadań o nostalgii i przemijaniu. Czeska literatura najwyższej klasy.
Ostatnie opowiadanie: 'Złote węgorze' chwyciło mnie za serce najmocniej ❤️
Nie lubię wędkarstwa więc nurt przewodni był mi z początku absolutnie obojętny, nudnawy wręcz. Pod koniec książki rzuciłabym wszystko, by pójść z autorem na ryby.
Poddajcie się tej opowieści, jest przepiękna!

Ostatnie opowiadanie: 'Złote węgorze' chwyciło mnie za serce najmocniej ❤️
Poddajcie się tej opowieści,...

Pierwsza część opowiadań, gdzie między innymi jest tytułowa Śmierć pięknych saren jest dość poruszająca i wciągająca. Ale im dalej w las tym więcej o wędkarstwie no i... serio o wędkarstwie cały czas? Wielki szacun, że można tak dobrze pisać w tej tematyce, ale jakby zbiór opowiadań był dłuższy, to bym chyba sobie odpuścił.

• Literatura czeska

Ota Pavel Śmierć pięknych saren. Jak spotkałem się z rybami Zobacz więcej