Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat

Okładka książki Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat Anna Benning
Nominacja w plebiscycie 2021
Okładka książki Vortex. Dzień, w którym rozpadł się świat
Anna Benning Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Vortex (tom 1) fantasy, science fiction
Vortex (tom 1)
Vortex. Der Tag, an dem die Welt zerriss
Media Rodzina
2021-06-30
2021-06-30
Miłosz Urban, Anna Urban
fantasy science fiction dystopia mutacja
Inne

Udany debiut

Na półkach: , , , , , , , , , , ,

Vortex to pierwsza książka od dawna, która tak mnie zainteresowała i wciągnęła.

Podobało mi się w niej to, że nie skupiała się za dużo na długich i mało interesujących opisach, a przede wszystkim na wartkiej akcji i ciekawych relacjach między bohaterami. Nie ukrywam, jestem ogromną fanką wątków romantycznych, więc cieszę się, że tego w książce nie zabrakło. Mam lekki niedosyt takich bohaterów jak np. Luka czy Susie i mam nadzieję, że w kolejnych częściach serii są oni bardziej obecni.

Jestem naprawdę ciekawa dalszych losów bohaterów, więc zaraz biorę się za drugi tom, a innym zdecydowanie polecam tę serię!

Vortex to pierwsza książka od dawna, która tak mnie zainteresowała i wciągnęła.

Przyznam, że dość długo się zbierałam, ale było warto.
Specyficznie, ale nowatorsko wykreowany świat, mocno zarysowani główni bohaterowie, wartka akcja i jej częste zwroty. Nie bardzo jest na co narzekać. Mimo młodego wieku bohaterów, ich zachowanie jest dojrzałe i można się z nimi utożsamiać.
Plus za Beliana, Holdena i Lukę. W sumie za większość postaci męskich. Mimo kobiety za piórem, są to postaci męsko wykreowane i wiarygodne.
No i za świat. Naprawdę potrafi zaskoczyć.

Przyznam, że dość długo się zbierałam, ale było warto.
Plus za Beliana, Holdena i Lukę. W sumie za większość postaci męskich. Mimo...

Piękna książka. Wiele rzeczy podobało mi się w tej książce a najbardziej ujęło mnie jak bardzo mogą zmienić się wartości i w to co wierzymy.

Przeczytałam ta książkę głównie ze względu na okładkę i na to, że nie miałam co czytać. Książka opowiada o młodej "charyzmatycznej" Elaine. Charyzmatyczna w cudzysłowie, ponieważ główna postać ma w sobie tyle charyzmy, co nic. To chyba najbardziej ona mnie irytuje w tej książce. Na początku jest taka przeciwko, potem nagle niespodziewanie przemienia się. Nie ma zupełnie charakteru, a jej wartości mogą z sekundę zmienić się bo fajny chłopak. Jej relacja z Balianem opiera się na strasznie słabo przeprowadzony wątku enemies to lovers. Jestem tu i chce Cie zastrzelić, nie lubię Cię, operuje Cię, śpię obok twojej nagiej klaty o Boże kocham Cię. Ten wątek jest tak słaby, że brak mi słów. Świat przedstawiony został strasznie słabo przestawiony, długo nie wiedziałam do końca o co w nim chodzi. Absolutnie nie polecam książki, beznadziejna młodzieżówka. Nie polecam i przepraszam za brak przecinków.

Fabularnie książka wypada naprawdę ciekawie - w tym aspekcie się nie zawiodłem.
Kompletnie zawiodłem się natomiast bohaterami, w szczególności Elaine. Po pierwszym tomie nie da się jej polubić. Arogancka, ślepo podążająca za swoimi przekonaniami. Nie myśli o tym co robi, nie potrafi łączyć kropek. Gdy w końcu następuje w niej pewna przemiana, to dzieje się ona bardzo szybko i płytko, brakuje mi głębszych przemyśleń. Reszta ekipy niewiele lepsza.

Fabularnie książka wypada naprawdę ciekawie - w tym aspekcie się nie zawiodłem.

Naprawdę kocham tę książkę! Opowiada o dziewczynie, która na początek marzy aby zostać łowczynią-osobą, która ma pilnować osób zmutowanych, całkowicie poświęcając swoje całe życie dla wyższego dobra. Z czasem zauważa jednak, że to jak inni postrzegają świat nie koniecznie jest świetne i musi się odnosić także do niej...
Serdecznie polecam tę książkę wszystkim osobą które kochają s-f oraz fantasy:)

Serdecznie polecam tę książkę wszystkim osobą które...

Całkiem niezła młodzieżówka, pojawiły się jedynie lekkie niedociągnięcia w wytłumaczeniu świata przedstawionego.

Miałam bardzo duże wymagania do tej książki, przez to jak była polecana i w ogóle. Świat jest przegenialnie napisany, szczerze pokochałam go całym serduszkiem.

Świat po wielkiej mutacji zmienił się nie do poznania. Istoty zmutowane, które są uzależnione od żywiołów: ognia, wody, ziemi i powietrza. Kuratorium robi wszystko, żeby oddzielić ludzi od zmutowanych. Vortexy, które przenoszą się z jednego miejsca do drugiego w parę sekund.
A po środku dziewczyna Elaine, która chce wygrać wyścig, aby zostać łowczynią do czego przygotowywała się przez lata i spełnić marzenie. Podczas wyścigu coś poszło nie tak i odkryto jej moc, która może ponownie przewrócić świat do góry nogami. Po wielu wydarzeniach jej sprzymierzeńcem ma być chłopak, który nic nie chce mieć z nią wspólnego.

Jak wspomniałam na początku, świat jest genialny, ale główna bohaterka strasznie mnie wkurzała, nie mam pojęcia dlaczego. Niby miała silny charakter i jest niezależna co uwielbiam u postaci, ale czegoś mi zabrakło. Tak samo jak jej związek z Bale zrodził się w sumie z niczego. Holden był strasznym lizusem, a Mia była bardzo wkurzająca. Jak tylko się pojawiało aż rzygać się chciało. Na szczęście nie jest ich nie wiadomo ile w tej książce. Mimo wszystko przyjemnie mi się czytało i gdybym ponownie stanęła przed wyborem znowu sięgnęłabym po tę książkę. Osoby w młodszym wieku bez obawy też mogą brać, bo jest to powieść młodzieżowa.

Z niespotykaną łatwością autorka opisuje świat, ale i niezwykłe emocje, które bezwątpienia występują w tej książce. Wątek romantyczny na plus, ale za to minusem jest dla mnie słaba kreacja bohaterów.

Naprawdę jestem pod dużym wrażeniem tej książki. Pierwszy raz miałam do czynienia z fabułą, której akcja rozgrywana jest w przyszłości. Znajdziecie tutaj motyw podróży w czasie, różne mutacje i ciekawy wątek romantyczny. Historia jest oryginalna i dobrze przemyślana. Bawiłam się przy niej doskonale i nie mogłam się oderwać od czytania. Ta historia ekscytuje i wciąga. Bardzo polubiłam główna bohaterkę jest inteligentna, mądra. Bale'a oraz zmutowani towarzysze także skradli moje serducho. Ciekawe opisany świat i postacie. Lubię zmiane bohaterki która odkrywa, że nie wszystko w co wierzymy musi okazać się prawdą. Nie było ani chwili na nudę, cały czas coś się dzieje. Bardzo podobał mi się ten tom, niedługo sięgnę po kolejne 💫🧭