Firekeeper's Daughter

Okładka książki Firekeeper's Daughter Angeline Boulley
Okładka książki Firekeeper's Daughter
Angeline Boulley Wydawnictwo: Henry Holt and Company (BYR) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Henry Holt and Company (BYR)
2021-03-16
2021-03-16
Indianie rdzenni amerykanie plemiona indiańskie

Hejka! Znacie ,,Córkę strażnika ognia" ❤️‍🔥📖?
Czyli historię znajdującą się wśród 100 najlepszych książek młodzieżowych magazynu ,,Time"?

Jeśli nie, to teraz macie idealną okazję, by ją poznać! 😻,,Córka strażnika ognia" to skłaniająca do refleksji książka z genialną i niezwykle ciekawą fabułą! 😻 Daunis Fontaine jest świadkiem zastrzelenia swojej przyjaciółki i trafia w sam środek śledztwa w sprawie śmiertelnego narkotyku 😲 Dodatkowo dowiaduje się, że pewien chłopak ją oszukiwał, grając na jej uczuciach, po to, by zachęcić ją do udawania... tajnej agentki!
Brzmi ciekawie, prawda? 😎

To niesamowita opowieść pełna zwrotów akcji, tajemnic.. porusza również trudne i ważne tematy oraz przybliża czytelnikom kulturę Odżibwejów ✨️👥️

Dla urozmaicenia i ustabilizowania trudnych tematów w książce występuje również wątek miłości- a dokładniej fake dating! 😻

Dodatkowo ważną rolę odgrywa cudowny sport na lodzie- hokej 🏒⛸️

Jak już wspominałam ta opowieść już od pierwszych stron przybliża nam tematy, takie jak śmierć, uzależnienie, żałoba, nowotwór, zdrada 💔
Pięknie przedstawia i opisuje kulturę plemienia Odżibwejów- ich uczucia, myśli i przywiązanie do ojczyzny 🫶🏻 Często byłam wzruszona, a w niektórych momentach bardzo współczułam bohaterom..

Główny wątek- czyli poszukiwania i rola tajnej agentki- został świetnie poprowadzony, widać, że autorka świetnie zaplanowała całą historię, wszystko składa się w logiczną całość 💡🧩

Dreszczyku emocji dodają sekrety, tajne poszukiwania i badania w sprawie śmiertelnego narkotyku.. 🧪🧬

Jednak niestety momentami trudno mi się czytało tą książkę. Pomimo wciagającej fabuły, momentami, ciężko było mi przebrnąć przez tą lekturę. Niestety czasami też byłam znudzona 🙈

Mimo drobnych uwag, bardzo polecam Wam tą historię! ❤️✨️

Hejka! Znacie ,,Córkę strażnika ognia" ❤️‍🔥📖?

Autorka wciąga nas w swój świat. Jest córką tradycyjnego strażnika ognia, który rozpala ceremonialne ognie podczas duchowych wydarzeń w społeczności plemiennej i czuwa nad przestrzeganiem protokołów, jednocześnie przekazując nauki kulturalne poprzez historie opowiadane wokół ogniska. To właśnie ojciec był jednym z jej najwspanialszych nauczycieli i przekazał jej całą wiedzę a na temat plemienia Odżibewjów. Język, tradycje, obyczaje panujące w tej społeczności. Właśnie to wszystko autorka wplotła w fabułę. Co poza tym znajdziecie? Ciekawą historię, kryminalny wątek, i romantyczne uniesienia.

Osiemnastoletnia Daunis Fontaine, pół-Amerykanka, pół-Odżibwejka, jest świadkiem morderstwa. Jej przyjaciółka ginie z rąk byłego chłopaka. Daunis trafia w sam środek śledztwa prowadzonego przez FBI w sprawie nowego śmiertelnego narkotyku, który zalewa okoliczne szkoły i wszelkie skupiska nastolatków. Niechętnie zgadza się na rolę tajnej agentki i wykorzystanie odżibwejskiej medycyny ludowej do wytropienia źródła nieznanej substancji.

Na jaw wychodzą skrywane tajemnice i otwierają się zabliźnione rany, a Daunis przekonuje się, jak być silną Anishinaabe kwe –kobietą odżibwejską – oraz ile jest w stanie poświęcić dla swojej społeczności.

Jakie to było dobre! Z zaciekawieniem czytałam i nie mogłam się oderwać. Bardzo polecam!

Daunis to osiemnastoletnia bohaterka naszej książki. Jest pół Amerykanką i pół Indianką. Ma ukochaną przyjaciółkę, super przyjaciół i brata którego bardzo kocha.
Jej życie jednak szybko się zmienia, bo jest świadkiem zabójstwa swojej przyjaciółki.. i trafia w wir śledztwa prowadzonego przez same FBI. Ponadto zostaje poproszona o pomoc, gdy się godzi, okazuje się, że może przy okazji dowiedzieć się czegoś więcej o śmierci jej ukochanego wujka..

To moje pierwsze spotkanie z Autorką i jestem szalenie pozytywnie zaskoczona. Nie ukrywam, na co dzień nie interesuję się tematyką plemienną.. a tutaj Autorka zrobiła super wprowadzenie, zaczyna się niewinnie, ot grupa przyjaciół i ich życie, aż tu nagle zostajemy wplątani w śledztwo. To takie połączenie książki młodzieżowej i sensacyjnej, czasami nawet thrillera.
Daunis musi rozwikłać zagadkę śmierci, ale jednocześnie poukładać sobie swoje uczucia.. nie jest to łatwe gdy na jaw wychodzą nowe tajemnice i to w stosunku do najbliższych..
Bardzo polubiłam naszą bohaterkę, jest mądra, waleczna i bardzo lojalna, a to dziś bardzo mało spotykane cechy! Ponad to, tutaj akcja nabierała tempa z każdą przeczytaną stroną, choć wszystko jest w odpowiednim tempie!

Aż nabrałam ochoty, na poszukanie więcej książek w takim klimacie ❤️

Gdy zobaczyłam tę książkę od razu wiedziałam że wpisuje się w mój klimat.

Motyw plemion indiańskich i fbi połączonych w jednej książce? Nie spotkałam się jeszcze z takim połączeniem, ale dzięki temu ta książka pozostanie długo w moim serduchu.
Przez pierwsze strony mamy przedstawioną sytuację głównej bohaterki oraz opisany świat w którym żyje. Jest to na plus, ponieważ pomału wciągamy się w ten klimat i bardziej przywiązujemy się do bohaterów.
Razem z Daunis dowiadujemy się nowych rzeczy i przeżywamy śledztwo pełne różnych zwrotów akcji.

Książka jest idealna na wieczory po ciężkim dniu, gdy chcemy odskoczni od normalności.

[współpraca recenzencka z wydawnictwem time4ya]

Gdy zobaczyłam tę książkę od razu wiedziałam że wpisuje się w mój klimat.

"Córka Strażnika Ognia” Angeline Boulley jest właśnie takim tytułem, który łączy współczesny świat z symboliką i wierzeniami rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej, a wszystko to podane w postaci literatury młodzieżowej z motywem sensacyjnym! 🔥

Początek książki jest dość powolny, ale dzięki temu mamy możliwość spokojnie zgłębić plemienne zasady, ustaloną hierarchię w społeczeństwie oraz poznać obowiązujące tam zasady. Wszystko jest świetnie wytłumaczone i wprowadza czytelnika w odpowiedni klimat. Po 100 stronach zaczyna się akcja, kiedy przyjaciółka głównej bohaterki zostaje zastrzelona na jej oczach, a ona sama wciągnięta w śledztwo FBI związane z przemytem i rozprowadzaniem narkotyków w społeczności indiańskiej. Zdecydowanie się dzieje! 😮

W książce ewidentnie widać, że Autorka największy nacisk kładzie na kulturę, a trochę mniej czasu poświęca na fabułę samą w sobie. Akcja jest wartka, nie można jej tego odebrać, nie jest ona natomiast bardzo skomplikowana, a samego rozwiązania zagadki można było się zacząć domyślać już w trakcie. Warto jednak zwrócić uwagę, że chyba nie to jest tu najważniejsze, a właśnie zwrócenie uwagi na nie najlepszą pozycję Indian we współczesnej kulturze Ameryki Północnej.💛

Dla osób chcących zgłębić społeczność rdzennych mieszkańców Ameryki, będzie to mimo wszystko bardzo dobra lektura. Warto też dodać, że premiera drugiej części pt. “Powrót wojowniczki” już 13 marca! 😊

Zacznę od tego, że przed rozpoczęciem czytania tej książki miałam co do niej mieszane uczucia. Nie wiem dlaczego miałam zakodowane w głowie, że jest to książka fantastyczna, a ja nie przepadam za tym gatunkiem. Myślę, że na moim stwierdzeniu zaważyła okładka książki, która przypomina nieznacznie wspomniany gatunek. Natomiast przy pierwszych stronach lektury, gdy zostałam wprowadzona w historię Daunis zostałam wyprowadzona z błędu. Dowiedziałam się, że to co jest zawarte w książce to prawdziwe życie, nie ma tutaj niczego fantastycznego. Przechodząc do meritum, książka okazała się bardzo przyjemną lekturą. Gdy zaczęłam ją czytać, nie mogłam się od niej oderwać. Gdyby nie obowiązki, które musiałam wykonać, myślę, że przeczytałabym ją tylko na kilka podejść. Mimo, że na początku wszystko było dla mnie nowe, przez włączenie do historii Indian i ich zwyczajów to szybko się w tym zatraciłam. Książkę czyta się bardzo szybko, mimo że ma małe literki i dość dużą ilość stron. Główna bohaterka jest dziewczyną silną i niezależną. Od samego początku ją polubiłam, tak samo jak Jamiego. Oboje tworzą ciekawy duet. Myślę, że dużo dało wplątanie Indian do lektury, dzięki temu była intrygująca i fascynująca, ponieważ raczej dla większości czytelników było to coś innego, nieznanego. Jeśli poszukujecie nietuzinkowej książki to ta nadaje się w sam raz. Nie mogę się już doczekać, aż będę miała możliwość przeczytać kolejną książkę autorki.

Klimat, tradycje i kultura indiańska to rzeczy, które totalnie mnie kupiły w tej historii. Niesamowite opisy sprawiały, jakbym się tam przenosiła i należała do plemienia. Świetnie było poznać prawdziwe, regionalne wierzenia. Autorka połączyła tajemniczą intrygę z wyrazistym portretem ludności indiańskiej. Pełna napięcia akcja oraz dobrze wykreowane postacie sprawiają, że książka wciąga czytelnika od pierwszych stron i trzyma go w napięciu do samego końca. Daunis należy do tych bohaterek, z którymi beż problemu mogłabym się dogadać. Jest odważna i zawsze dąży do celu, a przeszkody, jakie napotyka na drodze, pokonuje bez problemu. W dodatku autorka mistrzowsko przedstawia złożoność relacji między rdzennymi mieszkańcami a społeczeństwem białych Amerykanów, ukazując zarówno piękno, jak i trudności życia w dwóch światach. Do finału mam mieszane uczucia, głównie dlatego, że przebieg wydarzeń jest mało realistyczny. Co nie znaczy, że nie byłam w szoku, gdy wszystko zaczęło się wyjaśniać. Minusem jest brak większego rozwinięcia napaści seksualnej, ponieważ miałam wrażenie, że trauma została zepchnięta na drugi plan. Natomiast spodobał mi się wątek romantyczny, a szczególnie budowanie zaufania.

Trochę ciężko jest mi ocenić tę książkę, bo… no właśnie

Pełna recenzja na IG: @toreadornottoreadblog

Śledztwo, które miało stanowić główną oś fabuły, jest bardzo słabą częścią książki. Strasznie się ciągnie, bohaterowie nie zauważają największych oczywistości, a sposób prowadzenia tej sprawy jest monotonny i nieangażujący

Do tego mamy chaos w sposobie pisania. W książce brakuje emocji, przemyśleń, czegoś, co przyciągnie czytelnika do bohaterów. To wszystko jest opisywane w taki bezpłciowy sposób, że spokojnie można wiele „ważnych” wydarzeń nawet nie zauważyć

Ale jednocześnie wiem, że taki styl pisania, który nie jest przegadany, wielu osobom przypadnie do gustu! Do tego Odżibwejowie są naprawdę mocnym aspektem tej powieści

Końcowo to takie 2,5/5

Trochę ciężko jest mi ocenić tę książkę, bo… no właśnie

Pełna recenzja na IG: @toreadornottoreadblog

Najlepsze w niej są wątki dotyczące Indian, bo, może chociaż w większości autorka posłużyła się swobodnie różnymi historiami, tak jednak wiele z nich zaczerpnęła z prawdziwej historii. Do tego sama jest Indianką i w tym kontekście jest to cenna, ciekawa powieść...

Jest to moje pierwsze spotkanie z książką, której fabuła odbywa się w plemieniu Indian. Miałam co do tego pewne obawy ale motyw śledztwa i FBI mnie zachęciło.

Córka strażnika ognia to historia Daunis, osiemnastoletniej pół-Amerykanki, pół-Odżibwejki, czyli Rdzennej mieszkanki Ameryki. Dziewczyna jest świadkiem morderstwa, przez co trafia w środek śledztwa FBI dotyczącego nowego narkotyku. Daunis dołącza do śledztwa w roli informatorki, która wspiera działania również dzięki swojej rozległej wiedzy na temat plemiennej medycyny.

Już od pierwszych stron spotykamy się ze słownictwem plemienia Odżibwejów, poznajemy też ich tradycje i zwyczaje. Daunis nie jest jego pełnomocną członkinią, co jest spowodowane skomplikowaną sytuacją rodzinną.

Zanim rozpocznie się akcja zostajemy wprowadzeni w całą historię, poznajemy otoczenie Daunis, jej historię i poznajemy bliskie jej osoby. Sama akcja czyli też śledztwo rozpoczyna się około setnej strony, a niedługo później rozpoczyna się druga z czterech części powieści.
Cały motyw śledztwa i współpracy z FBI jest bardzo dobrze stworzony. Daunis nie wyrusza na niemożliwe misje, tylko zwyczajnie pomaga i dzieli się informacjami ze śledczymi. Co więcej jeden z nich ma udawać jej chłopaka.

Od początku byłam ciekawa i zainteresowana tą historią, chciałam się dowiedzieć więcej o tym Indiańskim plemieniu. Co więcej śledztwo sprawia, że czytelnik się wciąga i sam zastanawia kto jest za to odpowiedzialny. Szczególnie gdy dostajemy coraz to nowe informację.

Miałam przez chwilę moje podejrzenia, jednak te skakały z osoby na osobę, więc wynik dochodzenia był dla mnie jak najbardziej zaskakujący.

Co najważniejsze - oprócz rozwiązania sprawy, powieść jest również o poznaniu siebie. Przez całą historię poznajemy Daunis, ale ona również poznaje i odkrywa samą siebie. Możemy zobaczyć jak wszystkie wydarzenia zmieniają bohaterkę i wpływają na nią.

Autorka zachwyciła mnie tą powieścią. Inspirowała się swoim własnym plemieniem dlatego cała historia wydaję się bardzo prawdziwa.

Nie mogę się doczekać jej kolejnej książki.

Ocena:
9/10