Pozostań w domu

Rafał Wałęka Wydawnictwo: E-bookowo kryminał, sensacja, thriller
E-bookowo
2021-03-08
2021-03-08

„Kuźmiańskie lasy nosiły w sobie coś złowrogiego, choć pięknie tajemniczego”

Co myślicie o książkach, w których główną rolę odgrywa pandemia? Czytacie takie książki czy raczej odpuszczacie sobie, gdy widzicie, że główną rolę odgrywa tam wirus? Ja przyznam szczerze, że pierwszy raz trafiłam na książkę gdzie główną rolę gra koronawirus. I zdecydowanie jestem zdania, że co za dużo to niezdrowo.

„Pozostań w domu” opowiada o Weronice Jasny, która szuka swojego męża Tymona Danteja. Weronika w obawie o to, że jej były mąż wyjawi jej największą tajemnicę, zaczyna go szukać. Chociaż w Polsce na dobre rozkręca się pandemia, to Weronika nie zamierza poddać się restrykcjom i podąża śladami męża.

Może zacznę od tego, że dosyć ciężko czytało mi się tę książkę właśnie ze względu na obecność pandemii. Mimo że była to moja pierwsza książka, która poruszyła właśnie ten temat, to zdecydowanie wiem, że nie sięgnę po kolejną książkę, w której pandemia odgrywała główną rolę. Mam wrażenie, że natłok informacji o koronawirusie, o całej pandemii sprawił, że ta książka była tak ciężka w odbiorze.

Pierwsze rozdziały książki są właściwie poświęcone temu, co się działo w Polsce, gdy zaczynał rozkręcać się wirus. Mam wrażenie, że autor za bardzo skupił się na tym, aby właśnie przedstawić to, jak najbardziej realistycznie. Gdyby było mniej wirusa, to wtedy książkę czytałoby się zdecydowanie przyjemniej.

Dodatkowo styl autora jest bardzo specyficzny. Ja już wspominałam o tym przy recenzji „Kryminału prywatnego". Ten styl sprawia, że książki autora nie każdemu przypadną do gustu. Nie każdy będzie lubował się w takim kreowaniu historii i w takim jej przedstawieniu. Nie każdemu spodoba się humor, który może mniej wybija się niż w przypadku „Kryminału prywatnego”, ale zdecydowanie jest widoczny. Mnie osobiście ten humor nie przeszkadzał, ale to dlatego, że to jest bardzo podobny do mojego, więc ja odnajdywałam rzeczy, które mnie bawiły.

Muszę przyznać, że potem gdy tych nawiązań do wirusa robiło się coraz mniej, książka zaczynała się robić ciekawa. Jestem nawet skłonna stwierdzić, że główną historią „Pozostań w domu” jest ciekawsza niż w „Kryminał prywatny". Cały śledztwo, które prowadzi Weronika oraz cała główna oś fabuły, czyli poszukiwanie Tymona, jest zdecydowanie ciekawsze niż wątki, które dostajemy w „Kryminale prywatnym".

Tutaj też dostajemy bardzo wielu bohaterów pobocznych oraz wiele wątków, które autor przemyca. Są one w miarę spójnie połączone i nic nie jest zbyteczne. Chociaż czasami miałam wrażenie takiego chaosu. Nie wiedziałam do końca, w którą stronę zmierza historia, w którą stronę autor chce ją poprowadzić. Przez to właśnie wrażenie chaosu było troszkę większe, ale ładnie udało się to połączyć i w taki sposób doszliśmy też do finału.

Do finału, który bardzo mi się podobał, bo mimo że podejrzewałam, że może to pójść w taką stronę, to jednak byłam usatysfakcjonowana. Motywy i wszystkie działania, które doprowadziły do takiego, a nie innego zakończenia, były realistyczne i faktycznie mogły wydarzyć się w prawdziwym życiu.

Jeszcze jedną rzeczą, do której muszę się przyczepić, jest korekta. To już może mniej zależy od samego autora, co też od osoby, która się tym zajmuje. Ilość błędów w tym e-booku mnie pokonała. Ogólnie nie zwracam na to uwagi. Jak się wkradnie jakaś literówka lub jakiś błąd, to mnie to nie razi. Ale tutaj dosłownie w każdym rozdziale znajdowałam jakiś błąd. Czy to interpunkcyjny, czy stylistyczny lub jakieś niepodmieniane końcówki. W niektórych momentach leżała też budowa zdań. Ale tak jak wspomniałam, winę za to ponosi także korektor, który powinien zwracać uwagę na takie rzeczy.

Nie jest to najlepsza książka, którą czytałam, ale nie jest też najgorsza. Tak jak wspomniałam, ta główna oś historii, czyli poszukiwania Weroniki były bardzo ciekawe. Gdyby tylko odjąć troszkę wątków koronawirusa, to zdecydowanie książkę czytałoby się łatwiej i przyjemniej. A tak przez to, że dostajemy multum informacji, które non stop się powtarzają, to mamy w sobie lekkie znużenie tematem. A to sprawia, że książkę po jakimś czasie trzeba odłożyć.

„Kuźmiańskie lasy nosiły w sobie coś złowrogiego, choć pięknie tajemniczego”

To moja druga książka tego Pana. Tego Autora będzie się albo lubić albo nienawidzić, tak samo jak i Jego bohaterów w książkach. Jego styl pisarski jest bardzo oryginalny. Nie idzie go porównać do innego Autora. To jest bardzo na plus. Jednak tą powieścią mnie nie kupił. Było męcząco. A wszystko przez covida...

"Po...zostań w domu" to kontynuacja "Kryminału Prywatnego" i przygód Tymona Danteja. Tym razem wraz z Weroniką musimy go odszukać, bo przepadł w czasoprzestrzeni. I to dosłownie. Nikt nie wie gdzie on jest, a on sam nie wie co się dzieje na świecie. Tym samym nasza bohaterka wyrusza do Kuźni Raciborskiej, która jest chyba jakimś opolskim trójkątem bermudzkim. Kuźnia przyciąga do siebie zło i złe lubi się tam panoszyć...

Akcja w książce jest całkiem niezła, byłaby świetna, gdyby nie wątki koronawirusowe i liczne, bardzo liczne błędy. Ehh. Koronawirus i błędy odebrały mi przyjemność w czytaniu. Powracanie do początków pandemii nie było miłym wspomnieniem, bardziej mocno irytującym. Gdyby tak wyciąć te wszystkie pandemiczne sceny, to szybko byśmy skończyli główny wątek książki. Koniec końców, finał książki całkiem dobry. Wreszcie mogłam się połapać o co Autorowi szło w tej książce. Bo musicie wiedzieć, że mnogość wszystkiego (wątków, bohaterów, retrospekcje) u Wałęki jest Jego znakiem rozpoznawczym. Tak jak i to, że jest to - póki co - jedyny Autor, który tak namiętnie powraca myślami do twórczości Remigiusza Mroza xD

Niestety przez wątki pandemiczne plus liczne błędy, często musiałam odkładać książkę, co zaważyło na ocenie końcowej powieści. Akcja książki, która jednym może się podobać, mnie jakoś nie chwyciła. Może było za dużo pobocznych wątków? Możliwe. Nie mogłam odnaleźć się w chaosie. A może chorobowość moja odbiła się na odbiorze tej części... Nie mniej plusem książki jest ironiczny styl Autora, liczne żarty i sam Tymon Dantej - jedyny w swoim rodzaju bohater, który dał się wreszcie polubić.

Dziękuję Autorowi za książkę i możliwość przeczytania. Ale za tego 👑 należy się tęgie lanie 😛

"Po...zostań w domu" to kontynuacja "Kryminału Prywatnego" i...

#41/52 #wdowaczyta #RafałWałęka #Pozostańwdomu
Z przykrością stwierdzam, że za dużo tu pandemii, a za mało akcji 🤷‍♀️ Żałuję, że nie przeczytałam opisu tej książki zanim zaczęłam jej Czytanie, bo bym jej nawet nie zaczynała. I dopiero teraz dopiero dowiedziałam się, że to była kontynuacja #kryminałprywatny . Ale podobno właśnie ta druga część jest lepiej napisana, więc cieszę się trochę, że nie straciłam więcej czasu😅 Rafał Wałęka napisał aż 9 książek więc nie tak mało myślę i mam nadzieję, że reszta jest jednak lepsza od tej. Bo "Pozostań w domu" zapamiętam chyba tylko z opisani pandemii i powtarzającymi się opisami pandemii 😅🤷‍♀️ Miałam w planach przeczytać jeszcze inne książki tego autora, ale po tej książce sama nie wiem czy mam ochotę.

#41/52 #wdowaczyta #RafałWałęka #Pozostańwdomu

Jest to kontynuacja "Kryminału Prywatnego", czyli książki opisującej epizod z życia autora kryminałów, Tymona Danteja. Mimo, że poprzedniego tomu nie czytałam, nie miałam problemu z odbiorem tego tytułu.

W tej części główną bohaterką staje się jego była żona, Weronika Jasny. Kiedy Tymon znika, Weronika i jego przyjaciel dostają tajemnicze listy. Jasny postanawia go odnaleźć. Zmierza do Kuźni Raciborskiej z nadzieją na rozwiązanie zagadki zniknięcia Tymona.

Cieszę się, że czytałam tę książkę po zniesieniu prawie wszystkich obostrzeń. Mogłam przez to spojrzeć na początki pandemii z perspektywy i nie zniechęciło mnie to do sięgnięcia po tego ebooka. Ciekawie czytało się o tym jak bohaterowie reagowali na wirusa.

Styl pisania autora jest na dobrym poziomie. Wstęp był ciekawy i intrygujący. Muszę jednak przyznać, że książka zawiera mało dialogów, przez co wydawała mi się przegadana. Dużo tutaj przemyśleń bohaterów. Porównałabym to do stylu pisania Katarzyny Puzyńskiej, której styl mało do mnie przemawia, ale to subiektywna opinia i jeśli ktoś sięga po jej kryminały, to "Pozostań w domu" również powinien się spodobać. Książka zawiera wielu bohaterów i wiele wątków, które na początku wydają się chaotyczne, ale zakończenie spina je w spójną całość. Znajdziecie tutaj też motywy zaczerpnięte z niedawnych głośnych kryminalnych spraw lub m.in. z twórczości Kinga. Na plus również przemyślenia sprawcy po rozwiązaniu sprawy.

Oceniam tę powieść na 7/10 ze względu na brak akcji takiej jak lubię. Ale tak jak pisałam, jeśli lubicie wracać do Lipowa, lasy Kuźni Raciborskiej będą dla Was.

Kilka osób dziękuje autorowi za przekazanie książki do zrecenzowania, szkoda, że nikt nie przekazał powieści do korekty przed wydaniem... To jedna z niewielu książek, której nie skończyłam. Błędów, zarówno stylistycznych, jak i gramatycznych jest mnóstwo. Denerwowało mnie również częste używanie słowa "te" zamiast "tę" czy "tą". Ponadto przydługie opisy i ciągłe powtórzenia (z tego co widziałam w komentarzach, to nie tylko moje spostrzeżenie). Trochę za dużo tzw. masła maślanego. Przy 80 stronie zaczęłam się poddawać i wtedy zajrzałam tu, aby poczytać opinie. Jak się dowiedziałam, że to de facto druga część serii, to całkiem straciłam ochotę na przebrnięcie przez TĘ powieść. Trochę szkoda, ale żal mi czasu, który mogę poświęcić na czytanie lepszych pozycji. Mimo wszystko życzę autorowi powodzenia i sukcesów w szlifowaniu warsztatu. No i wydawnictwu życzę dobrego redaktora 😉

Po książkę sięgnęłam,gdyż autor zaoferował mi jej zrecenzowanie.
Dość luźno napisana książka i ciekawa Kuźnia. Wręcz tajemniczo się zapowiada. Dla mnie przytłaczające były ciągle teksty o pandemii i koronawirusie. Dało się odczuć to dosłownie co chwilę. Bardzo mnie to zniechęcało,ale czytałam dalej. Czekałam na to wielkie napięcie i tajemniczość. Jednak przypominanie w książce co chwilę,o akcji zostań w domu i pandemii bardzo mnie denerwowała. Nie dość,że mamy taki okres,a nie inny to jeszcze muszę o tym czytać co chwilę? No niestety to wielki minus.

Książka dość spokojnie, wręcz nudnawo się ciągnie. Często mam wrażenie,że jest dużo powtórzeń np o psie,oczywiście pandemii,ale również różnych sytuacji. Miałam wrażenie,że to już czytałam. Powtórzenia prawie słowo w słowo.
Niestety książki nie skończyłam. Dla mnie zbyt długie czekanie na to napięcie.
To co przeczytałam mogę ocenić może być tj. 4⭐/10.

Po książkę sięgnęłam,gdyż autor zaoferował mi jej zrecenzowanie.

"Po...zostań w domu" Rafała Wałęki to współczesny kryminał podejmujący temat koronawirusa, którego główna akcja koncentruje się wokół znalezionych w czasie spaceru z psem zwłok w lesie. Wszystkie kolejne rozdziały prowadzą do rozwikłania zagadki, czyje ciało leżało przysypane gałęziami i w jaki sposób do tego doszło. Książka jest kontynuacją pierwszej części, której nie znam.

Jeśli lubicie mnogość bohaterów i zdarzeń, ta książka będzie dobrym wyborem. Akcja rozkręca się jednak bardzo wolno, a czytelnik ma wrażenie, że pojawiający się nowi bohaterowie niewiele mają ze sobą wspólnego. Dopiero zakończenie książki pokazuje powiązania między bohaterami i cała historia układa się niczym pasjans.

Podobał mi się sposób ujęcia tematu pandemii. Autor świetnie oddał nastrój towarzyszący początkom koronawirusa, strach przed nieznanym, niewidzialnym wrogiem, wprowadzane przez rząd w marcu 2020 roku restrykcje, nastawienie Polaków do słynnego hasła "zostań w domu".
Kolejny plus to odniesienia do znanych współczesnych postaci: Błaszczykowskiego, Lewandowskiego czy sławnych powieściopisarzy: zwłaszcza Mroza i Kinga.
Ciekawy wydaje się także pomysł fabuły oraz samo zakończenie, które pozostawia otworzoną furtkę do kontynuacji historii.

Niestety, bardzo irytował mnie język powieści, konstrukcja zdań, powtórzenia, sposób przedstawiania myśli bohaterów, które zapisywane w formie dialogu wyglądały nie dość, że dziwnie, to jeszcze sprawiały wrażenie nienaturalnych. Nie bawił mnie dowcip, przysłowia czy cytaty zaczerpnięte z różnych źródeł. Przeszkadzały mi wulgaryzmy przemieszane z delikatnymi słowami, takimi jak dziewczę czy panna w odniesieniu do mężatki.

Podsumowując, gdyby książce towarzyszył inny styl, inny język, byłaby dla mnie przyjemniejsza w odbiorze. Kocham piękną polszczyznę, toleruję wulgaryzmy w książkach, o ile są one konieczne, ale to wszystko musi tworzyć harmonię, a tego mi tutaj zabrakło...

Książka jest kontynuacją losów małżeństwa Weroniki Jasny i Tymona Danteja - "Kryminał prywatny". W tym tomie głównym bohaterem... bohaterką staje się Weronika.

Jej mąż znika. Robił to już wcześniej, nikogo jego nieobecność nie dziwi. Weronika martwi się jednak, że pod wpływem alkoholu i narkotyków zdradzi ich sekret. Mimo rozprzestrzeniającego się wirusa i lockdown'u w kraju, postanawia wyruszyć na poszukiwanie eks męża. Całą akcje ratunkową zaczyna od Kuźni Raciborskiej - tu według niej wszystko się zaczęło. Liczyła, że eks mąż tu się pojawi by pokonać demony przeszłości.

Poszukiwanie pisarza alkoholika nie jest jedynym wątkiem. Autor wplótł nam także sytuację epidemiologiczną i obostrzenia, która dotknęły nasz kraj (i nie tylko). Fajnie nakreślił postawy osób popierających obostrzenia, ale i ich przeciwników. Pojawiają się nowi, ciekawi bohaterowie - policjantka, która chce się wykazać, leśnik youtuber czy kibice piłkarscy.

Druga część przygód pisarskiego duetu była ciekawsza i lepiej napisana. Widać, że autor pracuje nad warsztatem. Podobała mi się melodia słów, akcja była bardziej spójna i zauważyłam było celowość zachowań poszczególnych bohaterów powieści. Cała atmosfera lockdown'u i poszukiwań Tymona Danteja była bardzo dobrze spleciona, budziła niepokój, ale i ciekawość... Byłam zainteresowana losem bohaterów. Nie tylko Weroniki i Tymona, ale także leśniczego, pary policjantów. Obserwacje chłopca czy wizyta u księdza były kolejnymi kawałkami układanki... Już, już liczyłam, że znam rozwiązanie. Okazywało się, że dałam się wodzić za nos. I przewracałam kolejną stronę by odkryć prawdę.

Małym minusem jest czasami niepotrzebne przegadanie sytuacji, zbyt obszerne opisy tłumaczące proste rzeczy. Choć w momencie ruszenia Weroniki Jasny w wir poszukiwań, aż tak mi one nie przeszkadzały. Drugim - ujawnienie przeszłości i charakteru jednej z postaci drugoplanowych. Liczyłam, że takie wyjaśnienia pojawią się w trzeciej części powieści, w której ta postać "rozwinie skrzydła". Choć to nadal nic straconego.

Dziękuję autorowi za pdf'a powieści.

Dzięki uprzejmości @rafalwaleka miałam okazję przeczytać i zrecenzować jego najnowszą książkę "Pozostań w domu". Jest to historia bardzo aktualna, bo wydarzenia dzieją się w czasie pandemii.

Weronika Jasny jest znaną pisarką, której były mąż Tymon znika bez śladu. Jedyną informacją jest list z niejasnym przekazem, który wzbudza podejrzenia kobiety. Pisarka bojąc się o swoje tajemnice, postanawia odnaleźć byłego męża. W tym celu udaje się do Kuźni Raciborskiej, jednak sytuacja pandemiczna w Polsce nie sprzyja poszukiwaniom. Czy pomimo zakazów i panujących obostrzeń Weronice uda się odkryć miejsce pobytu Tymona?

Książkę przeczytałam już jakiś czas temu, jednak dość długo zastanawiałam się co o niej napisać. Według mnie nie jest to czysty kryminał, być może dlatego mam mieszane uczucia. Fakt, mamy tutaj zagadkowe zaginięcie i tajemnicze wiadomości, ale czytając miałam wrażenie, że autor bardziej skupia się na tle. Tle, której jest sytuacja covidowa w Polsce i na świecie, której już powoli każdy ma dość. Autor bardzo chciał ukazać, jak pandemia wpływa na psychikę ludzi, co zdecydowanie mu się udało. Występują opisy bezmyślnych działań, które mogą doprowadzić do niejednej tragedii, a nawet śmierci. Miałam jednak trochę problem z fabułą, ponieważ zbyt długo się ciągnęła w porównaniu do zachodzącej akcji. Książka mogłaby być trochę krótsza, bo jej esencję dało się wyczuć dopiero na końcu. Szybsze tempo wydarzeń w ostatnich rozdziałach i zagadkowe zakończenie jest zdecydowanym plusem. Muszę podkreślić, że autor zbudował ciekawe i wyjątkowo silne kreacje kobiece, jednak duża ilość różnych postaci nie jest sposobem na zawiłą intrygę. Ja w pewnym momencie zaczęłam się gubić i zdałam siebie sprawę, że niektóre wątki są trochę pisane na siłę. Mimo tego, że książka była dla mnie zbyt nudna, do języka autora nie mogę się przyczepić.

Zdecydowanie jest to pozycja dla ludzi, którzy nie lubią dreszczyka emocji i o preferencjach do książek obyczajowych.

Hejka,

Pamiętacie moją niedawną recenzję książki Rafała Wałęki pt. „Kryminał prywatny”? Dzisiaj przychodzę do Was z kontynuacją, czyli „Po...zostań w domu”. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam czytać mało znanych autorów. Było to moje drugie spotkanie z piórem Pana Rafała i tutaj również się nie zawiodłam i znowu utwierdziłam się w przekonaniu, że autor przypomina Marcela Mossa. Nie wiem jak Wy, ale zaczynam się zastanawiać, czy dobrym pomysłem nie byłoby połączenie tych dwóch pisarzy w jednej książce🤔

O czym jest „Po...zostań w domu”?
Weronika Jasny - pisarka, próbuje odnaleźć swojego ex męża Tymona, który zniknął bez śladu. Kobieta pewnego dnia dostaje od zaginionego, tajemniczy list i postanawia go odnaleźć. Jak zakończy się ta historia? Tego już musicie dowiedzieć się sami😅

Muszę Wam powiedzieć, że jest to jedna z dobrych historii, jakie dostałam do przeczytania. Chyba wysuwa się tutaj jeden wniosek - książki Pana Rafała potrafią wciągnąć już od pierwszej strony! Jedyne do czego mogę się przyczepić to masa bohaterów, na początku nie potrafiłam ich wszystkich pojąć. Sadziłam, że nie są oni - tak samo jak niektóre zdarzenia - ze sobą powiązane, jednak autor bardzo umiejętnie połączył wszystko na sam koniec.

Książkę tą pomimo jej obszerności (jest dłuższa niż „Kryminał prywatny”),czyta się o dziwo bardzo szybko. Wydaje mi się, że to za sprawą dawki humoru, którą czytelnikowi zaserwował pisarz. Kilka razy aż zaśmiałam się na głos podczas czytania. Znajdziecie też tutaj napomknięcia o kilku znanych osobach, m.in., Robercie Lewandowskim, Kubie Błaszczykowskim i ... tego musicie już dowiedzieć się sami😅

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię czytać książki, których akcja odgrywa się w dobrze znanych mi czasach - w tym przypadku miałam do czynienia z rokiem 2020 i wybuchem pandemii. Jest to druga książka, której akcja działa się w czasach epidemii i dzięki takiemu tłu fabuły, łatwiej było mi się wczuć w klimat książki i zżyć z bohaterami.
Jeśli chodzi o zakończenie... Tutaj również autor nieźle mnie zaskoczył. Jestem strasznie ciekawa co wydarzy się dalej, bo intuicja mówi mi, że będzie kontynuacja. Oby się nie myliła, bo będzie mi bardzo smutno.
Czy książkę polecam? Chyba znacie odpowiedź, kto się jeszcze nie domyślił, zachęcam by raz jeszcze przeczytał moją recenzję😉Jeśli są tutaj osoby - które tak jak ja - nie znały do tej pory twórczości tego pisarza, musicie to nadrobić. Uwierzcie mi warto!

Hejka,

• WSPÓŁPRACA
  • EBOOK
  • Recenenckie
  • E-BOOK

Dodaj cytat z książki Pozostań w domu