Jak pokonać wypalenie zawodowe. Odzyskaj radość z pracy i rozpal kreatywność

Okładka książki Jak pokonać wypalenie zawodowe. Odzyskaj radość z pracy i rozpal kreatywność Anselm Grün OSB
Anselm Grün OSB Wydawnictwo: WAM poradniki
poradniki
WAM
2021-03-01
2021-03-01
Ryszard Zajączkowski
Wypalenie praca

Ostatnio bardzo interesuje mnie temat wypalenia zawodowego, więc postanowiłam sięgnąć po jedną z dostępnych na rynku książek, która tego dotyczy. Mój wybór jest nieoczywisty, ponieważ postawiłam na pozycję napisaną przez teologa i mnicha benedyktyńskiego. Dlaczego napisałam, że to decyzja nieoczywista? Sądzę, że wiele osób wybrałoby raczej książkę napisaną przez jakiegoś znanego mówcę motywacyjnego i zapewne nie taką, która jakoś łączy się z religią chrześcijańską. Ale to jednak do tej coś mnie przyciągnęło. I już! Dodam przy tym, że Anselm Grün ma na swoim koncie sporo prorozwojowych lektur dla każdego. Ukończył wiele kursów psychologicznych i napisał równie dużo poradników (ponad 250!).

Przejdę jednak do meritum. Pewnie właściwe byłoby zadanie pytania, czy to dobra książka dla kogoś, kto boryka się z kryzysem zawodowym. Odpowiem: i tak, i nie. Tak, bo jeśli mierzycie się z wątpliwościami, czy wypalenie Was dotyczy, to dzięki "Jak pokonać wypalenie zawodowe" możecie ostatecznie w sobie tę sprawę rozwikłać i zyskać pewność, jak to w Waszym przypadku wygląda. Myślę, że to ważne, bo mamy tendencję do tego, że prędzej powiemy, że to zwykłe zmęczenie, nasza zła organizacja pracy lub lenistwo, aniżeli poważny problem, jakim jest wypalenie zawodowe mogące dotknąć każdego bez względu na wiek, wykonywaną profesję czy - co niezwykle istotne - staż pracy. Autor daje wskazówki, jak znaleźć w sobie tę szczególną, wolną przestrzeń, która będzie niezależna wobec presji, nacisków, stresu i nadmiaru obowiązków. Mówi o "flow" i o tym, że wszystko musi płynąć swobodnie, ale zwraca też uwagę na to, że nie wydarzy się to, jeśli wcześniej nie znajdziemy źródła swojej siły i dobrych obrazów czy raczej przykładów, które ukształtują nas w środku. Ta perspektywa pozostania niezależnym mimo wszystko bardzo mi się podoba. Choć nie ma co ukrywać - bywa ciężko pozostać wolnym, kiedy system, w jakim funkcjonujemy, tak bardzo nas zawłaszcza.

Polecam - dla refleksji na temat swojej pracy, ale nie tylko.

Zero konkretów, połowa książki to etymologia losowych słów niemieckich, dużo nawiązań do Biblii. Strata czasu

• WORKOholik
  • θεος