Wielka Republika: Światło Jedi

Okładka książki Wielka Republika: Światło Jedi Charles Soule
Okładka książki Wielka Republika: Światło Jedi
Charles Soule Wydawnictwo: Wydawnictwo Olesiejuk Cykl: Star Wars: Wielka Republika (tom 1) Seria: Kanon Star Wars [Olesiejuk] fantasy, science fiction
Star Wars: Wielka Republika (tom 1)
Kanon Star Wars [Olesiejuk]
Star Wars: The High Republic: Light of the Jedi
Wydawnictwo Olesiejuk
2021-05-04
2021-05-04
2021-01-05
Anna Hikiert-Bereza
star wars gwiezdne wojny wielka republika

Okładka książki Star Wars: Ukryte Imperium Natacha Bustos, Steven Cummings, Alessandro Ferrari, Paul Fry, Marc Guggenheim, Minkyu Jung, Emma Kubert, Salvador Larroca, Justin Mason, Pere Pérez, Ethan Sacks, Charles Soule, Paolo Villanelli, Alyssa Wong
Star Wars: Ukr... Natacha Bustos, Ste...
Okładka książki Star Wars Wielka Republika. Ostrze. Marco Castiello, Jim Charalampidis, Jethro Morales, Charles Soule
Star Wars Wiel... Marco Castiello, Ji...
Okładka książki Star Wars. Tom 5: Droga do zwycięstwa Ramon Rosanas, Charles Soule
Star Wars. Tom... Ramon Rosanas, Char...
Okładka książki Star Wars. Szkarłatne rządy. Tom 4 Marco Castiello, Phil Noto, Charles Soule
Star Wars. Szk... Marco Castiello, Ph...

Świat Gwiezdnych Wojen fascynuje mnie odkąd po raz pierwszy o nim usłyszałem. Jednak dopiero w 2023 roku obejrzałem wszystkie filmy kinowe, oraz cały czas nadrabiam animacje w postaci seriali. Nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził też jak wygląda sytuacja od strony książek.

Ogrom książkowych pozycji i mnogość autorów jest bez wątpienia gwarantem tego, że nie wszystko będzie trzymało odpowiedni poziom. Zdecydowałem się na "Światło Jedi" wybierając z wielu tytułów dostępnych w ramach abonamentu Legimi.

Generalnie rzecz biorąc nie rozczarowałem się. Książka jest solidnie napisana i ciekawie nakreśla historię. Niestety mnogość bohaterów powoduje, że żaden z nich nie zostaje naprawdę dobrze zarysowany i trudno któregoś z nich tak naprawdę polubić. Miałem chwilę, że czułem, że któryś z bohaterów będzie moim ulubionym, ale niemal każdy pełni tam rolę raczej epizodyczną.

Niezła książka na start. Tym bardziej, że chronologicznie rozpoczyna się przed wydarzeniami z sagi filmowej. Niestety nie powoduje, że mam ochotę koniecznie sięgnąć po kolejny tom. A to nie wróży dobrze mojej przygodzie z książkowym Starwarsowym światem, bo lista innych ważnych książek nieustannie się wydłuża.

Ocena to: 6. Bardzo solidne. Bo to niezła książka dla fanów tego uniwersum.

Pięknie napisane Gwiezdne Wojny. Soule pisze w wyrazisty, poruszający sposób, który pozwala bardzo łatwo zanurzyć się w tej opowieści o nieznanej przeszłości Odległej Galaktyki. Z niecierpliwością czekam na więcej.

Moim głównym zarzutem do tej książki są nieciekawi bohaterowie. Narracja podzielona na dużą liczbę nowych postaci w gwiezdnowojenym uniwersum, jednak wszyscy są jacyś tacy... nieciekawi. Ich historie, motywacje i relacje są nudne.
Dużo lepiej wypadają w książce antagoniści. - Nihilowie. W ciekawy sposób została zaprezentowana ich struktura i początek reorganizacji. Wśród zaprezentowanych członków tej grupy pojawiają się postaci, które mają jakikolwiek charakter.
Książka miała ciekawy pomysł na siebie, jednak według mnie autor nie potrafił tchnąć w nią życia. Historia jest generyczna i nieangażująca. Ratuje ją głównie znana marka.

Przeczytałam już kilka książek z uniwersum Gwiezdnych Wojen i niestety muszę przyznać, że ta wypada najsłabiej z wszystkich. Książka ma dobry początek, nudny i ciągnący się środek i bardzo dobry koniec. Ostatnie 150 stron było przyjemnością do czytania.

Największą robotę zrobiła grupa zwana Nihilami. Grupa łupieżców, która nie zważa na innych oraz rządzi się swoimi prawami. Po drugiej stronie, mamy dobrze znanych Jedi.

Przyznam, że przez całą książkę nie rozróżniałam kto jest kim. Dosłownie zapamiętałam 4 bohaterów z wielu, co nie jest najlepszym wynikiem. Jednak bohaterów jest wiele, a ich imiona zazwyczaj nie należą do najłatwiejszych. Zapamiętałam tylko tych wyróżniających się, a na ich przedzie jest Nihil Marchion Ro.

Tylko dla tego ostatniego planuję sięgnąć po kolejne tomy, ale na pewno podejdę do tego na spokojnie i czytanie trochę czasu mi zajmie. Tak jak wspomniałam zakończenie było świetne i to właśnie dzięki niemu!

Obawiam się, że za miesiąc nie będę już wiedziała co się działo przez 90% książki. Jednak przyjmuję to zagrożenie i po drugi tom sięgnę dopiero w przyszłości.

Fajnie rozpisane są rozdziały, masa nowych kanonicznych postaci w uniwersum, tak naprawdę początek całkiem sympatycznej przygody w świecie Star Wars

Nie jest specjalnie wciągająca, lecz jest do dobre wprowadzenie w Erę Wysokiej Republiki

Bardzo trudno było mi się wciągnąć w nową epokę w świecie Gwiezdnych Wojen. Pierwsza część "Światła Jedi" wymagała ode mnie sporo czasu i wysiłku, zanim udało mi się przez nią przebrnąć, ale reszta fabuły okazała się znacznie ciekawsza. Słyszałem sporo o Nihilach i z początku ciężko było mi uwierzyć, że banda dzikich grabieżców może stać się w przyszłości aż takim zagrożeniem, jednak końcówka tej książki rysuje mocne fundamenty pod dalszy ich rozwój i rzuca cień na z pozoru doskonały fragment historii galaktyki. Charles Soule, choć z trudem, skutecznie wciągnął mnie w Wielką Republikę

Miałem wobec tej książki duże wymagania. Już w okresie jej wydania czytałem bardzo pozytywne recenzje, które podkreślały rozwój uniwersum, fantastyczne postacie i czerpanie ze starego kanonu.
Zacznę od plusów, gdzie wyraźnie na pierwszy plan wysuwają się Nihilowie. Aura tajemniczości zbudowana wokół antagonistów powoduje, że to wydarzenia z nimi związane wydają się najciekawsze. Świetnym pomysłem jest zastosowanie przez nich Ścieżek. Jest to nowe pojęcie w kanonie i pozwala na nowe sposoby walki z Jedi . Mam nadzieję, że zostaną one dobrze wykorzystane w następnych tomach, bo ten pomysł ma duży potencjał.
Pierwszym problemem jaki mam z książką jest zbyt duża ilość bohaterów. Akcję powieści obserwujemy z punktu widzenie chyba kilkunastu osób, a przynajmniej kilka jest zbędnych. Do tego dochodzą wprowadzające rozdziały, w których ich bohaterowie znikają lub giną. Powoduje to zamieszanie, bo tak naprawdę długo nie wiadomo czy czytamy już rozdział o ważnym bohaterze czy tylko kolejną dramatyczną historię, która ma niewielki wpływ na fabułę.
Drugim problemem jest tempo akcji i to w wielu aspektach. Przede wszystkim występują tu za długie opisy, które nie wnoszą za wiele treści. Dodatkowo wiele przytoczonych opisów się powtarza, zwłaszcza szerokie zastosowanie mieczy świetlnych jako kluczy aktywacyjnych. Jednakże najważniejsze jest to jak wolno posuwa się akcja do przodu. Dopiero przy ostatnich 100 stronach zaczyna się coś dziać i to tylko za sprawą Nihilów. Sami Jedi są bardzo bierni.
Ostatnim problemem są właśnie Jedi. Te postacie są potwornie nudne, a ich nowe umiejętności nie robią wrażenia. Nawet fanserwis w postaci wspomnienia kilku Jedi ( z Yodą na czele),którzy w Mrocznym widmie znajdują się w Radzie nie poprawia nijakości pozostałych bohaterów. Rozumiem zamysł twórców, którzy celowo w okresie świetności Zakonu tworzą krystalicznie czyste postacie, ale jeśli występują one w nadmiarze to efekt jest wręcz przytłaczająco nudny.
Dla mnie ta powieść to falstart i na jakiś czas odłożę czytanie książek spod szyldu Wielkiej Republiki.

Świetna książka rozpoczynająca nową erę Gwiezdnych Wojen

Świetna książka rozpoczynająca nową erę Gwiezdnych Wojen

Druga faza The High Republic w Polsce wystartowała! W związku z tym warto poświecić kilka słów na podsumowanie i ocenę przełomowego projektu w świecie Gwiezdnych Wojen, na ten moment w książkowej formie.

Republika przeżywa swój prime, Jedi są powszechnie lubiani i szanowani - żyć i nie umierać. Beztroska zostaje przerwana katastrofą w nadprzestrzeni. W całej galaktyce pojawiają się szczątki zniszczonego promu unicestwiając wszystko co napotkają na swej drodze. Głównymi winowajcami, według poszlak, są Nihilowie i to wokół nich kręci się cała pierwsza faza.

Jak ją oceniam? Na ten moment, na tę ilość materiału który się ukazał - średnio… Proszę mnie nie zrozumieć źle. Jestem zachwycony ukazaniem najlepszego okresu w historii Republiki. Bardzo podoba mi się ich rozwój, myślenie decyzyjnych osób, jak i rozsądna ekspansja strefy wpływów. W tej perspektywie świadomość powstania Imperium wywołuje wiele emocji. Zakon także na plus. Dobrze być świadkiem ich potęgi i rozmachu, ale też różnorodność wewnątrz ugrupowania wywołuje uśmiech na twarzy. W końcu! Rozwinięcie Mocy, jej zastosowanie, nadaje świeżości i pole do popisu dla innych twórców. Ale…
Skala projektu jest zbyt duża na okres jaki sobie dali. Synonimem pierwszej fazy jest chaos. Nieustanny chaos i galop w akcji. Dostajemy książki dla starszego i młodszego odbiorcy, dzielące się na główną oś wydarzeń i jej uzupełnienia. Te pierwsze mkną niczym Usain Bolt, te drugie zaś są dla młodszych i to czuć. Średnio angażujące, z kiepską i naiwną fabułą. W obu przypadkach otrzymujemy mnóstwo postaci, pisanymi na jedno kopyto. Są typowymi zadaniowcami. Dobrze napisanych postaci wyliczymy na palcach jednej ręki.

Wobec oponentów także mam mieszane odczucia. Drengirowie są do zapomnienia. Sam pomysł kapitalny, ich odrodzenie w książce „W ciemność” (moim zdaniem najlepsza pozycja) klimatyczna,wywołująca dreszcze, a finał kiepski, napisany po łebkach przez Marvela… Trzeba więc sięgnąć poza książki. :) Nihilowie lepiej, ale bez ochów i achów. Pomysł oryginalny, ale niewykorzystany na ten moment. Wśród nich błyszczy jedynie przywódca. To za mało.

Jak widzicie, The High Republic to nadal ogromny potencjał. Trzeba pamiętać, że jest tylko pierwsza faza. Jako całość wierzę, że spełni oczekiwania, a po latach oceni się ją lepiej. Tak czy inaczej wycinek który mamy mógłby być lepszy. Od SW nie wymagam wyżyn literatury. Chcę solidności i powtarzalności. O to w THR ciężko.

• Star Wars
  • Star Wars