Taniec, pasja, marzenia

Okładka książki Taniec, pasja, marzenia
Anita Dziuba Wydawnictwo: Wydawnictwo Poligraf biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Poligraf
2021-03-04
2021-03-04

Przeczytałam „jednym tchem” praktycznie tego samego dnia co zaczęłam. Wciągnęły mnie przeżycia autorki i emocje włożone w realizacje marzenia. Oprócz ciężkiej fizycznej pracy w tym przypadku autorka pokazała jak walczyła o akceptację, zaufanie i autorytet u ludzi w każdym przedziale wiekowym, społecznym i z różnych środowisk. To, że autorka osiągnęła sukces nie ma wątpliwości. Książka pokazuje, że nie tylko to cieszyło autorkę. Ważne były dla niej, że komuś pomogła, spełniła kogoś marzenie, kogoś dowartościowała. W książce właśnie fajne jest to, że czytamy o autorce, a utożsamiam się ze wszystkimi innymi bohaterami. Lekka w czytaniu, a zahacza o naprawdę bardzo rozległy wachlarz doświadczeń i odczuć. Zaciekawiła mnie Rosnowem i tamtą społecznością. Obejrzałam kilka razy teledysk "Happy Rosnowo" analizując kto jest kim. To, że to nie fikcja literacka dla mnie jest to dodatkowy atut. Super się czyta o kimś kogo znam, a teraz daje się poznać jeszcze bardziej.
Ela R.

Amanda to dwudziestoletnia kobieta, która kocha taniec.  Gdy stoi przed życiowym wyborem między wyjazdem do dużego miasta na studia lub pracy albo zacząć układać sobie życie w rodzinnym Koszalinie. Niespodziewanie trafia do małej miejscowości, gdzie tam ma zacząć pracę jako instruktorka tańca. Rosnowo to mała Wieś, w której nic specjalnego się nie dzieje. Ośrodek Kultury to jedyna atrakcja dla dzieci i młodzieży. Niestety już na wstępie kobieta dowiaduje się, że zajęcia z tańca trwają bardzo krótko, bo mimo tego, że na początku dzieci i młodzież mają zapał to tańca to niestety z dnia na dzień na zajęcia przychodzi coraz to mniej osób. Przez salę kinową, na której są prowadzone zajęcia przewinęło się tylu instruktorów, że niestety nie gościli na długo. Jednym udało się zajęcia poprowadzić dwa tygodnie a niektórym cztery. Natomiast Amanda chciała była jedyną osobą, która podjęła próbę utrzymania zajęć znacznie dłużej, mimo, że nie miała żadnego doświadczenia w ich prowadzeniu.
Mimo złych pierwszych wrażeń udaję jej się zostać na dłużej budując zaufanie tańczących dzieci. Kobieta nawiązuje znajomość z Zuzą, dziewczyną chodzącą na jej zajęcia. To ona daje jej siłę i motywację, mimo, że zdarzają się chwile, podczas których traci wiarę, że uda jej się zostać tam na dłużej.
Pierwsze występy, pierwsze uśmiechy, pierwsze sukcesy.
Czy mimo początkowych czarnych chmur uda się Amandzie prowadzić zajęcia w ośrodku kultury?
Czy w końcu los pokaże, że warto biec za marzeniami?
Co wydarzy się dalej? Czy mimo paru porażek kobieta będzie walczyć dalej?
Moja opinia : Bardzo fajnie mi się czytało tą książkę, może dlatego, iż jest to książka inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Emocje towarzyszące podczas czytania wzbudzały, że chciało zagłębiać się w historię jeszcze głębiej. Jest to pozycja życiowa i zachęcająca po sięganie na szczyt po swoje marzenia. Lekka książka ale z ciekawą fabułą ! Polecam serdecznie :)

Amanda jest tancerką można powiedzieć, że taniec płynie w jej żyłach i napędza do dalszego działania. Już w wieku pięciu lat zaczęła uczęszczać na zajęcia, które rozwijały jej talent. Pewnego razu dostaje ona propozycję pracy w małej miejscowości. Przychodzi na rozmowę do Gminnego Ośrodka Kultury i od razu otrzymuje posadę instruktorki tańca. Będzie to dla niej duże wyzwanie, ponieważ jej poprzednicy opuszczali miasteczko w zastraszającym tempie i w ostatnim czasie rotacja na tym stanowisku była ogromna. Ale nie zniechęca się i podejmuje to wyzwanie. Początkowo na zajęcia przychodzi bardzo mało dzieci, lecz z czasem ich liczba rośnie. Nie jest tak kolorowo, Amandę spotyka wiele przeciwności losu.
***
Pierwsze rozdziały były dla mnie powrotem do przeszłości, ponieważ gdy błam mała też uczęszczałam w Gminnym Ośrodku Kultury na zajęcia taneczne. Pamiętam mój pierwszy występ przed całym miasteczkiem w grupie “Krasnale” xD Wspominam te wydarzenia z uśmiechem, ale wyobrażam sobie jak nieporadnie musiało to wyglądać w wykonaniu tak małych dzieci. Autorka dobrze opisuje emocje pojawiające się wtedy w dzieciach, które pierwszy raz mają wejść na scenę.
Pomimo pojawiających się w mojej głowie wspomnień książka mnie nie urzekła. Może to być powodowane, że moja krótka przygoda z tańcem zakończyła się bardzo dawno temu i teraz nie mam z nim styczności. Wydaje mi się, że będzie ona odpowiednia dla pasjonatów tańca i instruktorów, którzy tak jak ja w pierwszych rozdziałach połączą wydarzenia ze swojego życia z tymi zawartymi w książce.
Podobało mi się przeplatanie historii z kartkami z pamiętnika jednej z uczennic. Dodawało to świeżości i pozwalało spojrzeć na te historię z innej perspektywy. Tempo akcji można porównać do spokojnego walca, którym płyniemy wraz za autorka po kolejnych stronach jej autobiografii.

"Tuż przed wyjściem na scenę, kiedy zostali wywołani dwa razy, oznajmili:
– Nogi mamy z waty, ręce spocone, ale co ma być, to będzie.
I poszli."
💙💙💙💙💙💙💙
Amanda kocha taniec od czasów, gdy była dzieckiem. Z każdym dniem uczy się czegoś nowego udoskonalając swoje umiejętności. Zawsze chciała się podzielić swoją wiedzą taneczną z innymi, więc zgłosiła się do pracy jako instruktorka tańca w małej miejscowości. Na początku ma małe grupy chętnych, jednak z czasem się powiększają i uczestniczą w konkursach. Jednak nad Amandę i jej grupy nadchodzą czarne chmury. Czy uda się ominąć je zdobywając sukces? Ponadto dziewczyna zaprzyjaźnia się z jedną z uczennic, która coś skrywa. Czy Amandzie uda się pomóc jej uporać się z problemami?
💙💙💙💙💙💙💙
"Taniec, pasja, marzenia" jest książką inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami. Autorka opowiada o marzeniu, o dążeniu do jego spełnienia. Pokazuje, że warto walczyć o swoje i nie należy się poddawać, nawet jeśli los rzuca nam kłody pod nogi.
Ksiazka napisana jest ciekawie, z jednej strony jest to biografia głównej bohaterki, ale z drugiej wczytujemy się w kartki z pamiętnika jednej z tancerek - Zuzy. Ta druga forma bardziej przypadła mi do gustu. Na strony książki głównie składają się opisy wydarzeń z życia Amandy, dialogi pojawiają się sporadycznie.
Jest to lekka i spokojna książka, gdzie akcja nie pędzi, tylko płynie powoli wprowadzając nas w świat tańca

"Tuż przed wyjściem na scenę, kiedy zostali wywołani dwa razy, oznajmili:
– Nogi mamy z waty, ręce spocone, ale co ma być, to będzie.
I poszli."
💙💙💙💙💙💙💙

Amanda postanawia uczyć dzieci tańca. W małej miejscowości Rosnowo takie zajęcia nigdy nie miały szczęścia i trenerzy szybko rezygnowali.
Ma zaledwie 20 lat a to jest jej wymarzona praca.
Czy jej się uda? Czy dzieci chętnie będą chodzić?
Jak zareagują na możliwość występu przed publicznością?

Książka jest biografią, pamiętnikiem - a fani takich książek będą zadowoleni. Napisana z dużymi emocjami. Bardzo życiowa i realna. Książka o tańcu i mamy go na prawdę wiele. Ale najwięcej mamy tutaj uczuć. Amanda która zrobi wszystko by spełnić swoje marzenie trenera tańca mimo przeciwności losu nie poddaje się. Cała miejscowość o Niej gada, ale ona nie przejmuje się tym. Chce tylko nauczyć dzieci tańczyć bo sama wie jakie było to dla Niej ważne i gdzie ją to doprowadziło. Spędzicie miły czas przy tej lekturze. Ja osobiście uwielbiam książki z wątkiem tańca, ale już nie do końca przepadam za biografiami i książkami które są napisane na bazie pamiętnika. Ale tutaj czytało mi się całkiem dobrze.

Ma zaledwie 20 lat a to jest jej wymarzona praca.
Czy jej się uda? Czy dzieci chętnie będą chodzić?
Jak zareagują na możliwość występu przed publicznością?

Dodaj cytat z książki Taniec, pasja, marzenia