Podręcznik wojownika światła

2000-01-01
Data 1. wydania:
1997-01-01
Barbara Stępień
literatura portugalska esej przypowieść opowiadania

Okładka książki Największy dar Paulo Coelho, Henry Drummond
Ocena 6,4
Największy dar Paulo Coelho, Henry...
Okładka książki Prorok. Listy miłosne Proroka Paulo Coelho, Khalil Gibran
Ocena 6,2
Prorok. Listy ... Paulo Coelho, Khali...

O czym jest ta książka? Nie mam pojęcia. Na pewno pojawiają się w niej momenty. Są mądre fragmenty czy nawet części, ale w ogólnym rozrachunku ciężko coś z tego wynieść czy zapamiętać. Uważam również, że takie treści powinny być wydane w bardziej elegancki sposób.

Memowany przez tych, którzy go nie czytali.

Memowany przez tych, którzy go nie czytali.

Cudowny przewodnik dla tych, dla których nie liczy się tylko dobro materialne!

Cudowny przewodnik dla tych, dla których nie liczy się tylko dobro materialne!

Może być. W czasach liceum jak to czytałem to miało to sens i dla młodych ludzi może to dać coś do myślenia.
Dziś jak mam trochę więcej lat to rozumiem jak bardzo te słowa nie mają sensu.

Dziś jak mam trochę więcej lat to rozumiem jak bardzo te słowa nie mają sensu.

O jejku... Jeśli jesteście nastolatkami czytajcie. Jeśli dorosłymi ludźmi którzy kochali tą książkę... Nie róbcie sobie tego, z oceny 9 spadła na 3. I to przez wzgląd na sentyment

Uwielbiam tę książkę. To idealna mała książeczka do przeglądania, gdy potrzebujesz inspiracji.
To delikatne przypomnienie, aby zaufać własnej moralności i instynktowi oraz zwracać uwagę na otaczający cię świat.

Tego autora chyba nie trzeba już nikomu przedstawiać, ponieważ Paulo Coelho zalicza się do najpopularniejszych współczesnych pisarzy. Jego kultowa powieść „Alchemik” trafiła do rąk 85 milionów czytelników i została przetłumaczona w 83 językach. Natomiast nie o tej powieści teraz będzie bowiem, to co chcę zaprezentować to inne dzieło tego autor, a mianowicie „Podręcznik wojownika światła”.

Na pierwszy rzut oka to mała, żółta książeczka, która teoretycznie niczym specjalnym się nie wyróżnia. Kiedy jednak przeglądałam propozycje czytelnicze na portalu Sztukater, to właśnie ta słoneczna okładka przyciągnęła mój wzrok. Potem doczytałam, że jest to „zbiór krótkich przypowieści i przemyśleń, których Coelho zawarł esencję swojej filozofii życiowej.” To wystarczyło, żebym nabrała ochoty na lekturę i z przyjemnością stwierdzam, że nie zawiodłam się.

„Kiedy pragniemy czegoś, to cały Wszechświat działa na naszą korzyść.”

Tytułowy wojownik światła został wykreowany przez autora na idealnego człowieka, który kieruje się w życiu najwyższymi wartościami, takimi jak wiara, miłość i honor. Wojownik światła broni swoich poglądów nie zważając na to, że innym mogą one wydawać się śmieszne. Potrafi okazywać uczucia, zarówno kiedy kocha, jaki i wtedy, gdy musi kogoś opłakiwać w smutku. Pokazuje nam czytelnikom jak powinniśmy zachować się w różnych sytuacjach i w stosunku do różnych osób, które spotykamy na swojej drodze. Trzeba tylko na chwilę zatrzymać się nad wojownikiem światła by mieć czas i sposobność, by to wszystko dostrzec.

„Wojownik nie trwoni czasy, by odgrywać role, które chcą mu narzucić inni.”

To chyba już norma, że w książkach autorstwa Paula Coelho można znaleźć najwięcej inspirujących cytatów i ta książeczka pod tym względem nie różni się od pozostałych dzieł autora. Poza tym jest nieco inna, zarówno co do formy, jak i treści. To nie jest bowiem typowa proza, do której przyzwyczaił nas Coelho, ale raczej forma dekalogu ze swego rodzaju przykazaniami.
Kilkuzdaniowe opowiadania przepełnione są mądrościami, które śmiało mogą służyć jako wzór do naśladowania. Natomiast lekka i przyjemna lektura sprawia, że wręcz pochłaniamy je, podkreślając kolejne wartościowe przesłanie.

„… z perspektywy czasu przezwyciężenie każdej trudności wydaje się dziecinne proste.”

Z drugiej strony patrząc, nie jestem w ogóle zdziwiona, że ta książka ma tak skrajnie różne opinie. Są bowiem tacy czytelnicy, do których ja się zaliczam i których ta książeczka zachwyciła. Podobni mnie wyłapują z niej inspirujące cytaty, by czerpać z nich radość i móc podzielić się innymi. Sama bardzo często wykorzystuję je potem jako ozdobnik podczas pisania dedykacji. Są jednak również tacy czytelnicy, na których ta książeczka nie zrobiła najmniejszego wrażenia i ja to szanuję. Przecież właśnie dlatego świat jest taki ciekawy, bo każdy z nas ma prawdo do swojego zdania, sympatii, jak i antypatii.

„Bowiem czasami mówiąc „Tak” innym, można powiedzieć „Nie” samemu sobie.”
To co najbardziej mnie urzekło w tej książeczce, to jawne przesłanie od autora, że każdy z nas jest tytułowym wojownikiem światła. Każdy człowiek jest panem swojego losu i może decydować, w jakim kierunku będzie podążał przez życie. Każdego dnia zdobywamy różne doświadczenia, które kształtują w nas osobowość, ale równie dobrze to my sami możemy zdecydować, co chcemy doświadczać, a czego nie.
„By wierzyć we własną drogę, wcale nie musi udowadniać, że droga innego człowieka jest zła.”

Dlatego nie zważając na opinie i komentarze innych, z ogromną przyjemnością wzięłam w ręce „Podręcznik wojownika światła” autorstwa Paula Coelho. Spędziłam z tą książką jeden z przyjemniejszych dni podczas mojego urlopu w blasku słońca.
Polecam zatem lekturę tej inspirującej książki wszystkim miłośnikom twórczości Pana Coelho.
Zaczytana Joana

Uwielbiam paladynów – wojowników walczących w imię swego boga, romantyzm rycerskości i jej idealizm. Widząc tytuł, pomyślałam więc: to książka dla mnie!
Nie była dla mnie.
Wojownik światła to w moim odczuciu postać szalenie sprzeczna we wszystkim co tylko możliwe, co sądząc po treści epilogu mogło być zgodne z wizją autora. Prawdopodobnie chodziło o nawiązanie do złożonej natury ludzkiej, ale do mnie w ogóle to nie przemawiało.
Dla mnie był to banał nad banałami. Chociaż interesuję się duchowością człowieka, przemyślenia głównego bohatera nie wniosły absolutnie niczego w moje życie i wyrażały jedynie aktualny wyraz ekspresji pisarza.
Gdyby nie to, że książkę czytało się szybko, a na kolejnych stronach umieszczono krótkie akapity, pozostawiając resztę przestrzeni pustą, pewnie bym się poddała. Przeczytałam ziewając.

Nie była dla mnie.

Fajna.

Fajna.

Do przeczytania Podręcznika raczej skłoniły mnie negatywne opinie czytelników. Byłam ciekawa, czy treści w nim zawarte podrażnią mnie moralizatorstwem, albo może sprowokują do jakichś przemyśleń. Poza kilkoma akapitami książka do mnie nie przemówiła. Po zaciekawiającym, dość poetyckim prologu następuje szereg różnych myśli i spostrzeżeń, niekoniecznie spójnych, o czym autor wspomina w epilogu. Wynurzenia te okazały się często mi odległe, niezgodne z własnymi wyobrażeniami. Nie zainspirowały do głębszych refleksji. Podręcznik nie zostanie w mojej pamięci. Po prostu nie jest dla mnie.