Umysł – mózg – gen. W kierunku zintegrowanej psychoterapii

Okładka książki Umysł – mózg – gen. W kierunku zintegrowanej psychoterapii
John B. Arden Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2021-03-01
2021-03-01

Wspominałam już o niezwykle wartościowej serii od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego PSYCHIATRIA i PSYCHOTERAPIA - dzisiaj również przychodzę z książką z tej serii i jest to chyba moje najlepsze z najlepszych spotkanie z pozycją z tej półki. "UMYSŁ - MÓZG - GEN w kierunku zintegrowanej psychoterapii" John'a B. Arden'a jest literaturą naukową, skupiającą się na zależnościach, na wzajemnym wpływie i konsekwencjach tego, co w umyśle, tego co w mózgu i oczywiście tego, co w genach.
Autor serwuje czytelnikowi moc informacji, które nie skupiają się wyłącznie na psychologii, psychoterapii jako takiej, ale również na mocnej, solidnej wiedzy naukowej, na badaniach, konkretnych efektach tych badań i na możliwych rozwiązaniach. Nie przeczę, nie jest to lektura łatwa i jest skierowana głównie do specjalistów, ale mnie dała wiele do myślenia.
"UMYSŁ - MÓZG - GEN" porusza wiele ciekawych zagadnień, takich jak wpływ złego samopoczucia na obniżenie systemu immunologicznego (odpornościowego),co w rezultacie powoduje większą podatność na różnego typu infekcje (zwłaszcza w obecnej sytuacji - pandemicznej - to ważne informacje i warto sobie je wziąć do serca). Jasne jest, że nie każdy zły nastrój można kontrolować, a gdy się traci tę kontrolę najlepiej udać się do specjalisty, do lekarza, ale sama świadomość tych wzajemnych oddziaływań potrafi wiele zmienić w życiu człowieka. Moim zdaniem wiedza zawsze pomaga i pozwala w porę zainterweniować i ocenić własny stan - chociażby w kwestii tylko tego, czy warto, czy nie warto udawać się do profesjonalisty. Czy to tylko chandra, czy może już początek poważnej choroby?
Korelacja, jaka istnieje pomiędzy np. nadwagą, a traumą z dzieciństwa, jest ogromna. O tym akurat wiedziałam, czytałam już literaturę poświęconą tym zagadnieniom i oglądałam rozmaite filmy dokumentalne, ale John B. Arden ten i inne problemy wykłada w fachowy, może i często zbyt rzeczowy (dla laika) sposób, ale właśnie ten sposób jest najwłaściwszy i najdobitniej wskazuje na powiązania umysłu z ciałem. To oczywiście tylko przykład, bo w książce znajdziecie nie tylko przykłady tych związków, ale i konkretne wskazówki, procesy, próby jakie podejmuje medycyna w walce z chorobami umysłu - które okazują się chorobami jak najbardziej fizycznymi, realnymi, wpływającymi na kondycję i na podatność zachorowań np. na nowotwory.
Jedna rzecz zainteresowała mnie bardziej od pozostałych, mianowicie - medytacja. To trudna sztuka, próbowałam wielokrotnie, ale przyznaję, że mój umysł jest koszmarnie zaśmiecony. Takie oczyszczenie jest jednak zbawienne dla zdrowia. Podoba mi się to, że autor zrobił ukłon w stronę ludzi wierzących, ale spoza kręgu buddyzmu. Wskazuje tu na chrześcijan i na muzułmanów, którzy to nie praktykują np. jogi z przyczyn wyznaniowych. Jest jednak w tych religiach medytacja, wcale nie gorsza od tej, którą prezentuje nam buddyzm - modlitwa kontemplacyjna. Wyciszenie, zdaje się kluczem do zdrowia ciała i ducha - nauczymy się tego, a efekty mogą przerosnąć nasze oczekiwania.

wyjątkowa książka, profesjonalne podejście do problemów, które dotykają każdego
9/10
seria PSYCHIATRIA i PSYCHOTERAPIA
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dodaj cytat z książki Umysł – mózg – gen. W kierunku zintegrowanej psychoterapii