Pod presją. Co mówią ci, którym odbieramy głos

Okładka książki Pod presją. Co mówią ci, którym odbieramy głos Tomasz Żukowski
Okładka książki Pod presją. Co mówią ci, którym odbieramy głos
Tomasz Żukowski Wydawnictwo: Wielka Litera reportaż
reportaż
Wielka Litera
2021-02-10
2021-02-10
Żydzi zagłada holocaust

Okładka książki Opowieść o niewinności. Kategoria świadka Zagłady w kulturze polskiej (1941-2015) Katarzyna Chmielewska, Maryla Hopfinger, Elżbieta Janicka, Wojciech Wilczyk, Anna Zawadzka, Tomasz Żukowski
Opowieść o nie... Katarzyna Chmielews...
Okładka książki Literatura bez fikcji. Między sztuką a codziennością Maryla Hopfinger, Anna Jakubas, Katarzyna Nadana-Sokołowska, Anna Sobolewska, Jerzy Zygmunt Szeja, Zygmunt Ziątek, Tomasz Żukowski
Literatura bez... Maryla Hopfinger, A...
Okładka książki Debaty po roku 1989. Literatura w procesach komunikacji Maryla Hopfinger, Zygmunt Ziątek, Tomasz Żukowski
Debaty po roku... Maryla Hopfinger, Z...

Tym razem literacka próba odpowiedzi na zmierzenie się z Zagładą.
Żukowski szuka słów tych, których antysemityzm dotykał bezpośrednio. Szuka w ich gorączkowych zaprzeczeniach o przemocy, ich rozpaczliwych zapewnieniach o normalności stosunków, tego niewypowiadanego strachu. Szuka nieciągłości i owych psychologicznych strategii istnienia pomimo wszystko.
Najbardziej utkwił mi w głowie przykład wspomnień, gdzie na jednej stronie jest zapis - nie doświadczałem żadnych prześladowań, a na innej zapis - wstąpiłem do czerwonego harcerstwa i wreszcie nie słyszałem rzucanych za mną obelg "ty Żydzie". Wszystko na jednym wdechu.

Niezwykle ciekawa książka, wykraczająca poza standardowe badania wykluczenia i idącej często za nią zbrodni.

Tym razem literacka próba odpowiedzi na zmierzenie się z Zagładą.
Najbardziej utkwił...

Bardzo ciekawa książka, pokazująca różne typy literackiego zmagania się z Zagładą przez pisarzy i poetów, którzy byli jej świadkami. Duża wrażliwość autora.
Jedna wada: książka jest za krótka.

Jedna wada: książka jest za krótka.

• • 📞 Literatura faktu / Reportaż
  • Izrael/Judaizm/Żydzi
  • 📌 Temat: II wojna światowa / Zagłada
  • Kupione
  • Tematyka żydowska

Dodaj cytat z książki Pod presją. Co mówią ci, którym odbieramy głos