Wilczyca z Francji

Okładka książki Wilczyca z Francji
Maurice Druon Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Królowie przeklęci (tom 5) Seria: Seria z klepsydrą powieść historyczna
powieść historyczna
Królowie przeklęci (tom 5)
Seria z klepsydrą
La Louve de France
Wydawnictwo Literackie
1977-01-01
1977-01-01
Anna Jędrychowska

więcej Więcej

Pozycja nieco słabsza od poprzednich, ale nadal na bardzo dobrym poziomie. Może odejście od historii Francji na rzecz Anglii ma wpływ na ocenę? Może w pewnym stopniu rozmycie tak cenionej postaci Izabeli, do której tęskniłem? Nie przeczę, rozszerzenie całej historii o angielską część było potrzebne i ważne, ale zbytnio już się do dworu francuskiego przyzwyczaiłem. Szkoda mi...

Strasznie dłużył mi się tom piąty. Odnoszę wrażenie, że coraz mniej dzieje się w tym cyklu. Wszystko jest rozwleczone.
Autor zrobił chyba zbyt dużo tomów. Mógł wszystko zmieścić w chociażby trzech, a wtedy zbędne gadanie, zastąpiła akcja.

Ostatnie lata Francji przed wojną stuletnią. Ani główni bohaterowie, ani lud, który pojawia się gdzieś w tle, nie zdają sobie jeszcze sprawy, co czeka królestwo. Pławią się w swoich romansach i intrygach, mniej lub bardziej świadomie zmierzając ku potężnej burzy.
Jak cały cykl jest to pasjonująca opowieść o władzy, która usprawiedliwia każdą zbrodnię, o pożądaniu, które...

Nie przepadam za książkami historycznymi.Ten tytuł pasował mi do wyzwania "trója e-pik" Więc wstawię fragment z mojego bloga:
"We Francji panuje król Karol IV zwany Pięknym, niezbyt bystry władca, niemajacy swojego zdania , w rzeczywistości władza leży w rękach jego stryja-Karola de Valois. Powieść jednak dotyczy jego siostry, królowej angielskiej , Izabeli i zbiega z...

O cyklu "Królowie przeklęci" napisałam już wiele ciepłych słów. Od pierwszego tomu pozostawałam szczerze zachwycona serią. "Wilczyca z Francji" jest jednak pierwszym tomem, który wzbudził we mnie także pewne negatywne uczucia. O wspaniałym stylu, wciągającej fabule i wielu, wielu innych zaletach nie będę pisać ponownie, tym razem skupiając się na minusach.
Po pierwsze w...

Ogółem — kolejny kawałek historii (tym razem bardziej francusko-angielskiej) w przyjemnej i lekkostrawnej formie. Niby-rządy Karola IV, najmłodszego syna Filipa Pięknego i ostatnie królewskie lata Edwarda II Plantageneta.

Bohaterowie w większości znani z wcześniejszych części — Robert i Mahaut, Guccio i Maria, papież Jan XXII i szambelan Bouville... Jedni się postarzali,...

2077

"Nic nie budzi większej odrazy w kobiecie niż pot mężczyzny, którego przestała kochać."

"Posłowie chętnie uważają się za jedynych autorów swych misji, pod warunkiem, że się one udadzą."

"Choćby kobieta była królową, kochanek zawsze będzie jej władcą."

"Pyszałkom łatwo o czystość własnego sumienia."

"Człowiek jest myślącą jednostką, która wpływa na innych ludzi i...

Na półkach: , , , ,

Tym razem znów bardzo udana część. Perypetie monarchów tym razem przeniosły się na angielski ląd, z którego do Francji przybywa królowa Izabela, stale upokarzana przez męża, króla Edwarda II, dysząca żądzą zemsty i krwawego odwetu na niewiernym małżonku, szukająca wsparcia u brata, kolejnego króla, Karola IV, sprowadza na Francję wojenną pożogę.
Wraz z lordem Rogerem...

Dzieje Izabeli królowej Anglii z pochodzenia Francuski. Francja XIV wiek