Wilczyca z Francji

Okładka książki Wilczyca z Francji Maurice Druon
Okładka książki Wilczyca z Francji
Maurice Druon Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Królowie przeklęci (tom 5) Seria: Seria z klepsydrą powieść historyczna
powieść historyczna
Królowie przeklęci (tom 5)
Seria z klepsydrą
La Louve de France
Wydawnictwo Literackie
1977-01-01
1977-01-01
Anna Jędrychowska

Wilczyca z Francji to piąty tom serii historycznej Królowie przeklęci autorstwa Maurice Druona, francuskiego pisarza i polityka, przez pewien czas nawet ministra kultury. Zaangażowany w działalność społeczną, zawsze znajdował czas, by pisać. Królów… napisał aż siedem tomów, opisując w nich okres od czasów panowania ostatnich Kapetyngów do początków wojny stuletniej. Zrobił to n tyle dobrze, że wydawano go w kilkudziesięciu krajach świata, a nawet nakręcono dwa seriale na podstawie jego tekstów (1972, 2005).

W Wilczycy z Francji, rozgrywającej się gdzieś na początku XIV wieku, dzieje się sporo. Sprawny i pracowity władca, Filip V Długi, umiera w wieku 28 lat, napiwszy się zanieczyszczonej wody. Na tron wstępuje jego brat, Karol IV zwany Pięknym, człowiek niewyrazisty i pozbawiony mocy sprawczej. De facto krajem zaczyna rządzić Karol de Valois, a następnie Robert d’Artois. Francja żyje też zarazą, krucjatą pastuszków, kolejnymi rewoltami. Dlatego dla autora znaczenia nabierają wydarzenia z Anglii, gdzie niejakiemu Rogerowi Mortimerowi, zaprzysięgłemu wrogowi Edwarda II, udaje się uciec z Tower.

Tytułową Wilczycą z Francji jest żona Edwarda II, królowa Izabela Angielska, córka Filipa IV Pięknego, a więc siostra Karola IV. Z historii wiemy, że była to niezwykle silna kobieta. Doprowadziła do obalenia swojego męża i wyniesienia na tron syna. Przez wiele lat żyła w związku z Mortimerem, wspólnie mocno angażowali się w politykę. Stąd ten tom Królów Przeklętych opisuje tak naprawdę historię dwóch krajów i ich wzajemne powiązania.

Książka ma swoje lata – powstała w połowie XX wieku. Tym samym nie jest to tak lekka lektura jak niektóre współczesne thrillery Cobena. Akcja nie toczy się na złamanie karku, autor poświęca sporo czasu na opisy miejsc czy zdarzeń, skąpiąc chwilami dialogów. Oczywiście sporo sobie wyobraża, ale bazuje na faktach. I dzięki niemu te fakty poznają kolejne pokolenia czytelników. Zaskakujące, jakim powodzeniem książka cieszy się do dziś. Na Lubimyczytac, największym polskim portalu czytelniczym, Wilczyca z Francji wciąż ma wiele opinii…

Więcej recenzji:
Zapraszam do współpracy autorów i wydawców!

Moja ocena: 8 x ⭐️

Moja ocena: 8 x ⭐️

Tak jak każdy tom przed Wilczycą....urok Francji i Anglii epok minionych odmalowany takimi obrazami, że niemal widzisz i czujesz ;) polecam

Tak niewiele wiedziałam o tym okresie historii, Nikt przed Druonem nie potrafił mnie nim zainteresować. Doskonale, ciekawie i przystępnie opisał nie tylko to, co działo się we Francji, w tym tomie zahaczył również o Anglię. Ta seria jest dla mnie naprawdę satysfakcjonującą lekturą.

Rewelacja jak cała saga.

Rewelacja jak cała saga.

Pozycja nieco słabsza od poprzednich, ale nadal na bardzo dobrym poziomie. Może odejście od historii Francji na rzecz Anglii ma wpływ na ocenę? Może w pewnym stopniu rozmycie tak cenionej postaci Izabeli, do której tęskniłem? Nie przeczę, rozszerzenie całej historii o angielską część było potrzebne i ważne, ale zbytnio już się do dworu francuskiego przyzwyczaiłem. Szkoda mi wielka Wilczycy, ale stała się po prostu kobietą. To zupełnie nie jej wina. Z niecierpliwością jednak sięgam po dwa ostatnie tomy monumentalnej historii stworzonej przez Druona ze świetnie wykonaną pracą jako pisarza i jako historyka.

Strasznie dłużył mi się tom piąty. Odnoszę wrażenie, że coraz mniej dzieje się w tym cyklu. Wszystko jest rozwleczone.
Autor zrobił chyba zbyt dużo tomów. Mógł wszystko zmieścić w chociażby trzech, a wtedy zbędne gadanie, zastąpiła akcja.

Ostatnie lata Francji przed wojną stuletnią. Ani główni bohaterowie, ani lud, który pojawia się gdzieś w tle, nie zdają sobie jeszcze sprawy, co czeka królestwo. Pławią się w swoich romansach i intrygach, mniej lub bardziej świadomie zmierzając ku potężnej burzy.
Jak cały cykl jest to pasjonująca opowieść o władzy, która usprawiedliwia każdą zbrodnię, o pożądaniu, które okazuje się być silniejsze od obowiązku.
Kolejna dawka wspaniałej opowieści rodem z XIV-wiecznej Francji.

Nie przepadam za książkami historycznymi.Ten tytuł pasował mi do wyzwania "trója e-pik" Więc wstawię fragment z mojego bloga:
"We Francji panuje król Karol IV zwany Pięknym, niezbyt bystry władca, niemajacy swojego zdania , w rzeczywistości władza leży w rękach jego stryja-Karola de Valois. Powieść jednak dotyczy jego siostry, królowej angielskiej , Izabeli i zbiega z londyńskiego więzienia Tower, Rogera Mortimera, przywódcy rebelii wymierzonej przeciw Edwardowi II, jej mężowi. To właśnie Izabelę nazwano później Wilczycą z Francji. Mimo, że Izabela urodziła Edwardowi II czwórkę dzieci, była przez niego ciągle poniżana. Pogardzał nią na oczach całego dworu, ostentacyjnie okazując miłość swojemu faworytowi. Gdy poparcie dla króla drastycznie spadło po klęsce, jaką poniósł w wojnie ze Szkocją, oraz po wyniesieniu do najwyższych urzędów kochanka, Hugona Despensera Młodszego, Izabela postanowiła walczyć o swoje, a dokładnie o to by jej syn Edward III został królem, nie przebierajac w środkach dążąc do celu."

• Historyczne
  • Powieść historyczna