Od...do. Co i jak rośnie w świecie przyrody

Okładka książki Od...do. Co i jak rośnie w świecie przyrody Liliana Fabisińska
Okładka książki Od...do. Co i jak rośnie w świecie przyrody
Liliana Fabisińska Wydawnictwo: Papilon Seria: Od...do popularnonaukowa dziecięca
28 str. 28 min.
popularnonaukowa dziecięca
Od...do
Papilon
2021-02-24
2021-02-24
28 min.
Dla Przedszkolaków (3-5 lat) świat przyrody

Okładka książki Daj gryza. Smakowite historie o jedzeniu Natalia Baranowska, Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński
Daj gryza. Sma... Natalia Baranowska,...
Okładka książki Co tam słychać, czyli dziwne dźwięki z głębi ciała Artur Gulewicz, Marta Maruszczak
Co tam słychać... Artur Gulewicz, Mar...
Okładka książki To wszystko matematyka! Jochen Gerner, Carina Louart, Florence Pinaud
To wszystko ma... Jochen Gerner, Cari...
Okładka książki Gabinet anatomii Carnovsky, Kate Davies
Gabinet anatomii Carnovsky, Kate Dav...

Ślimak winniczek jest niezwykle interesującym gatunkiem. Po pierwsze są one obojnakami, tzn. że oba kopulujące ze sobą osobniki mogą złożyć jajeczka. Ślimaki składają je w wykopanych w ziemi norkach, które później zasypują. Młode ślimaczki, po wylęgnięciu mają nawet małe muszelki, ale są one miękkie. Żeby je wzmocnić zjadają resztki jajeczek, a potem przez całe lato żywią się świeżymi roślinami. Na zimę zakopują się w ziemi, a u wyjścia muszli tworzą wapienny czop. Budzą się wiosną.
Ziemniaki, które tak często goszczą na naszych stołach wyrastają z innych, małych ziemniaczków. Zakopany w ziemi ziemniak kiełkuje, na powierzchnię ziemi wychodzą pierwsze listki, a w głębi rosną korzenie. Kiełki zamieniają się w łodygi, a pod nimi, z pędów pomiędzy korzeniami rozwijają się ziemniaki. Kiedy krzak zakwitnie i zostanie zapylony, także na zewnątrz pojawiają się owoce, ale są trujące. Wiecie, że schowane są w nich małe nasionka? Jednak nie sieje się z nich ziemniaków, bo wyrastają krzaki, które raczej dają mało owoców, a jedynie dużo liści. Wykorzystuje się je za to do tworzenia nowych odmian.
Bardzo podoba mi się ta książka. Jest napisana prostym, językiem, który bez problemu zrozumieją dzieci. Trudniejsze wyrazy są wyjaśnione, a ilustracje bardzo ładnie pokazują to, o czym pisze autorka. Znalazłam tu sporo ciekawostek, o których sama nie miałam pojęcia! Duży plus za to, że książka pokazuje zarówno to, co dzieci mają w swoim otoczeniu, ale także te bardziej egzotyczne gatunki.
Książka ma duży format (A4) i kartonowe strony, więc bez obaw można ją czytać z młodszymi dziećmi. Mamy tu przedstawionych aż 13 różnych gatunków reprezentujących zarówno faunę jak florę, dzięki czemu czytania jest całkiem sporo.
Jest to bardzo fajna pozycja, która zainteresuje dzieci i przy okazji przekaże sporo ciekawej wiedzy.

Przystępny tekst, dla przedszkolaka, piękne ilustracje. Bardzo pozytywne zakończenie.

Książka udana dla 4 i 6-latka, nieprzeładowana treścią, ale pełna wyjątkowych ciekawostek na temat rozmnażania wybranych roślin i zwierząt. Do przeczytania między innymi książkami w 1 wieczór.

• Może kiedyś
  • Czytam z synami
  • Czytane Dziewczynkom
  • Książki Igusi i Adusi
  • Ola

Dodaj cytat z książki Od...do. Co i jak rośnie w świecie przyrody