Kresowa miłość

Replika
2021-05-04
2021-05-04
literatura polska

„ Każdy ma prawo do swoich wyborów.” (str.304)

Docelowo rodzina osiadła w Krośnie. W szkole nie została życzliwie przyjęta i zaakceptowana ze względu na wygląd i wiedzę jaką posiadała. Jej marzeniem było zostać aptekarką. W związku z czym studiowała we Lwowie, gdzie zaczęła się jej przygoda z farmacją. Była szczęśliwa. Studia pasjonowały ją, a miasto zachwycało. Tam też poznała co znaczy prawdziwa miłość.

Należała do osób, które uparcie dążą do celu i nie załamywała się przeciwnościami losu. A potem przyszła wojna. Ukochany poszedł walczyć o ojczyznę, a ona czekając na niego wiedziąc, że musi przetrwać mimo towarzyszącego jej stale lęku, strachu i głodu. Jej wiara w Boga i moc sprawczą Świętego Antoniego zmalała w tych trudnych czasach.

Nie miała łatwego życia, a szczęśliwych chwil było na lekarstwo. Czasy powojenne też nie przyniosły spodziewanej radości i spokoju. Pod koniec życia była samotna. Osłodą jej samotności była bratanica, która często ją odwiedzała i z zainteresowaniem słuchała opowieści o przeszłości cioci. Staruszka Maria żałowała decyzji podjętych w przeszłości. Gdyby nie popełnione błędy jej życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Gdyby dano jej szansę ponownego wyboru wybrałaby inaczej.

W wątku współczesnym poznajemy nauczycielkę matematyki pracującą w gimnazjum Dagmarę. Zamieszkała w Krośnie z dala od nadopiekuńczych skrzydeł mamy. Czuła się samotna do czasu kiedy poznała Adama. Był przystojny, opiekuńczy i troskliwy. Związek nabierał kolorów dopóki nie poznała jego nazwiska. Mimo pięknych początków, przeszłość rzuciła się cieniem między nich. Mimo tego postanowili zawalczyć, zburzyć przepaść jaka powstała między ich rodzinami i zacząć żyć teraźniejszością. Wybory, jakie mieli dokonać nie były łatwe, ale młodzi postanowili zawalczyć o swoje szczęście i przyszłość.

Dużo dowiadujemy się o miastach, w których mieszkały bohaterki, o ich historii. Trudne wybory jakie musiały dokonywać zaważyły na ich życiu. Często miały też wpływ na życie rodzinne.

„ Każdy ma prawo do swoich wyborów.” (str.304)

Akcja powieści rozpoczyna się w roku 1924 w Kutach. Bohaterką jest siedmioletnia Marysia zakochana w swoim mieście. Z niechęcią opuszcza z rodzicami dotychczasowe miejsce pobytu, gdzie wszyscy się znali i byli przyjaźnie do siebie nastawieni. Nie pomogły nawet modlitwy wznoszone przez dziewczynkę do Świętego Antoniego....

"Kresowa miłość" to rodzaj powieści tzw. szkatułkowej, w której poznajemy historię i losy rodziny Dagmary i Adama Amirowicza, młodych ludzi, których połączyło głębokie uczucie, nad którym ciąży piętno przeszłości.

Poszczególne opowieści mają swoją fabułę w latach 30-tych XX wieku w Kutach nad Czeremoszem, Lwowie, czy przedwojennym Krośnie, historie bardziej współczesne dzieją się w latach 80-tych i w roku 2013 w Krośnie i Przemyślu. Czy przeszłość rodziny Dagmary, niespełniona miłość jej dziadka, która przełożyła się na nieszczęśliwe dzieciństwo jej matki, co poskutkowało nieuzasadnionym i niezrozumiałym dla Dagmary uprzedzeniem do nazwiska jej ukochanego, będą miały wpływ na miłość i przyszłość tych dwojga?

Ciekawa i klimatyczna opowieść, prowadząca czytelnika w podróż przez Kresy, do miast przedwojennej Polski, tworząca wciągającą historię o niełatwych wyborach, bolesnych wspomnieniach, żalu, marzeniach i potędze miłości, ale też o umiejętności zapomnienia i pogodzenia się z przeszłością. Czyta się szybko, bowiem fabuła wciąga, nie pozwalając na długo odłożyć książki.

Historia miłosna z czasów wojny, która zaingerowała w przyszłe pokolenia i spowodowała rodzinne waśnie.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej powieści.
Jest to w głównej mierze romans, częściowo na wojennym tle, z dodatkiem przewodnika turystycznego po zabytkach. Serio- przewodnik to idealne określenie w tym przypadku, bo opisów jest sporo. Książka ma przeskoki czasowe i czyta się trochę chaotycznie. Podobała mi się fabuła i cały schemat akcji, wydarzenia i wątki bardzo ciekawe, ale styl pisania autorki jest mozolny i sztywny. Dużo określeń ma staromodny szyk, taki zachowawczy.
Jedynie historia Marii mnie urzekła, była o wiele ciekawsza niż Dagmary.
Dużą rolę gra tu kościół i wiara. Bohaterowie ciągle się modlą, lub przesiadują w farze. Nuda, nuda, nuda. Przydałoby się więcej emocji i mniej sztywności w stylu.
Podsumowując jest to książka do przeczytania na raz. Nic specjalnego.

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej powieści.

Kresowa miłość to bardzo ciepła i klimatyczna powieść. Poznajemy splątane losy bohaterów, którzy dają się polubić już od samego początku. Klimatycxne i malownicze Kuty, zaskakujące swoją kulturą, piękne miejsca w które zabierają nas bohaterowie jak i nietuzinkowa historia miłości, która przeniknęła na kolejne pokolenia niekoniecznie pozytywnie. Czy spotkanie Dagmary i Adama będzie miało udany koniec. Co się stanie gdy dziewczyna pozna nazwisko swojego kolegi? Dlaczego tak mocno wpłynie na nią ta informacja?
Co kryje przeszłość i jaki ma wpływ na czas obecny? Jakie tajemnice kryją karty historii?
Doskonale bawiłam się przy lekturze tej książki. Klimat i ciepło jakie niosą historię spisane na kartach otulały mnie cała lekturę tak, że ani się spostrzegłam a dobiegłam do końca powieści. Bardzo się cieszę, że po nią sięgnęłam a to w sumie dlatego, że zainteresował mnie kolejny tom 😜
Ale póki co mogę Wam polecić Kresową miłość jeśli lubicie powieści s historia w tle, gdzie splatają się losy bohaterów i rodzin, a w dodatku zwiedzamy piękne miejsca 🥰

Ponieważ lubię powieści , w których są retrospekcje czasowe nie miałam najmniejszych problemów podczas czytania. Ciekawa historia.

Książka ciekawa, ale momentami się w niej gubilam. Plus za dużą czcionkę bo to ułatwiało szybkie czytanie.

Na półkach: , , , , , ,

Książka osadzona w czterech okresach czasowych ,począwszy od czasów wojny,przez latach osiemdziesiąte po współczesne czasy.
Miłość,która w owych czasach była trudna ,przez okres wojenny ,która doprowadziła do rozstania i nieporozumień.
Momentami gubiłam się niestety w opowiadanej, rodzinnej historii.

Momentami gubiłam się niestety w opowiadanej, rodzinnej historii.

Książka pisana w trzech płaszczyznach czasowych.
Historia Marii, przedstawiona od dzieciństwa, poprzez ukończenie studiów farmaceutycznych i rozpoczęcie pracy.
A pomiędzy tym rozwijające się wielkie uczucie do Antoniego.
Historia Doroty to usamodzielnienie się w niedalekim Krośnie, poznanie Adama i tajemnica rodzinna w tle.

Książka pisana w trzech płaszczyznach czasowych.
A pomiędzy tym rozwijające się wielkie uczucie do Antoniego.

Takie ćmoje boje styl pisania ucznia ósmej klasy podstawówki, takie trochę dłuższe wypracowanie. Historia naciągana i za dużo w tym wszystkim kościoła... Przeczytałem tylko dlatego, bo był artykuł na Krisno24

Czegoś mi w tej książce brakowało. 3/10.

Czegoś mi w tej książce brakowało. 3/10.

• Obyczajowa
  • LEGIMI
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Kresowa miłość