Wszystkie kształty uczuć

Replika
2021-06-15
2011-01-01
literatura polska

Beznadziejne zakończenie . Pierwsza publikacja wydana dawno ,więc wątpię że będzie kolejna część 😐.

Historia Klaudii, która po traumatycznym dzieciństwie próbuje zbudować spełnione dorosłe życie. Przyjeżdża do Jodłówek, gdzie zaczyna pracę w szkole. Niemalże cała akcja książki toczy się w tej malowniczej wsi niedaleko Krakowa. A dzieje się dużo, bo historia, którą czytamy dzieje się na przestrzeni kilku lat. Mamy więc dużo emocji, niemalże całą ich paletę, od zauroczenia, niepewności, miłości, rozpaczy, nienawiści po ból, żal, tęsknotę i wiele wiele innych.
Historia Klaudii i Dawida wciąga i wraca pytaniem: Co dalej? Mam nadzieję, że autorka planuje kolejną część, bo przecież nie można tak tego zostawić ;) Polecam serdecznie!

Książek Edyty Świątek do tej pory nie znałam, ale cieszę się, że sięgnęłam akurat po "Wszystkie kształty uczuć". Książka przepełniona emocjami, związanymi z niezagojonymi traumami dzieciństwa pełnego przemocy, potrzeby bliskości, niewłaściwego ulokowania uczuć, a przede wszystkim z miłością, widzianą oczami kilkorga bohaterów. Bardzo podobało mi się, że autorka pokazała, jak bardzo się różnimy, jak inaczej odbieramy te same sytuacje. Jak brak wiary w siebie i brak poczucia własnej wartości wpływa na zachowanie i tajenie uczuć, a tym samym decyduje o naszym życiu. Z tego punktu widzenia to ważna książka, która mam nadzieję doda trochę odwagi w wyrażaniu własnych uczuć i dążeniu do szczęścia. Choć nawet ze swojego doświadczenia wiem, że nie jest to łatwe...

"Nigdy nie wiesz jak silna jesteś, dopóki bycie silną nie stanie się jedynym wyjściem jakie masz".

Moje pierwsze spotkanie z piórem Pani Edyty udało się znakomicie. Książka bardzo mnie zainteresowała i dość szybko skończyłam ją czytać.
Jedynym minusem, który wpłynął na małe opóźnienie czytelnicze były opisy przemyśleń głównych bohaterów.
Dwoje dorosłych ludzi, a zupełnie "szczeniackie" podejście do rozmowy o rzeczach ważnych i wyciąganie mylnych wniosków z zachowania bliskiej osoby.
Niestety tak często bywa, że zamiast rozmawiać milczymy, wysyłając sprzeczne do naszych uczuć sygnały, które otoczenie może błędnie zinterpretować.

Klaudia, po trudnym dzieciństwie ma blizny nie tylko w sercu, ale także na skórze.
Dawid, nieśmiały artysta z bliznami po przebytej chorobie.
Lgną do siebie od pierwszego wejrzenia.

"Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?"

Szukając słów na określenie powieści, przychodzi mi do głowy miękka, delikatna.
Może trochę bajkowa z tym układaniem się wszystkiego pomimo wstrząsów. No prawie...

Autorka snuje opowieść w równym tempie, pozwalając czytelnikowi poznać życie i świat opisywanych bohaterów.
Jest porcja goryczy i porcja słodyczy.
Zachowania ludzkie bardzo typowe, takie jakie my sami odczuwamy i odbieramy od otoczenia.
Jest przyjaźń, miłość, zwątpienie. Złe słowo, posądzenie o najgorsze zamiary, plotka, obmowa.

Z przyjemnością poznam inne książki Autorki.
Czytając czułam się otulona słowami jak kocykiem.

Dwoje dorosłych ludzi, a zupełnie...

Klaudia to młoda nauczycielka mieszkająca w podkrakowskiej wsi. Na co dzień radosna dziewczyna, z sercem na dłoni, w duszy nosi koszmar dzieciństwa, o którym próbuje zapomnieć. W tej samej wsi mieszka Dawid – artysta – rzeźbiarz, który zakochuje się w dziewczynie bez pamięci. Nie chcąc jej wystraszyć proponuje dziewczynie przyjaźń… jednak nawet dziecko wie, że najpiękniejsza z miłości to ta zrodzona z przyjaźni… czy w tym przypadku też tak będzie?
Specyficzna, niespotykana książka. Początkowo nudna, ale potem nie można jej odłożyć. Pełna emocjonalnych zwrotów akcji. Kiedy myślisz, że już wszystko wiesz, nagle się okazuje, że nie wiesz nic. Fabuła nader spokojna, ale samą książkę bardzo dobrze się czyta. Samo zakończenie niedokończone, które pozostawia czytelnika w osłupieniu. A szkoda, bo jakby skończyło się sztampą, to byłoby dobrze. A tak, to jestem rozczarowana.

Jestem zaskoczona, że nie ma kontynuacji. W dodatku ,że jest to książka napisana i wydana w 2011 roku

Miłość może wydawać się prostym uczuciem. Łatwo nam wymienić osoby, które darzymy sympatią i są dla nas ważne. Jednak czasami jest tak, że miłość namota w życiu. Towarzyszą jej wątpliwości, burzliwe przejścia, intrygi. Los, zamiast pięknie uplecionej nici, funduje nam zaplątany kłębek.

Klaudia – młoda, skromna dziewczyna po przejściach – rozpoczyna pracę w szkole pod Krakowem. Dobrze czuje się wśród mieszkańców wsi. Zaprzyjaźnia się z Dawidem – zdolnym, acz zakompleksionym z powodu swojego wyglądu, stolarzem. Patrząc na tę dwójkę możemy sobie zanuć słowa piosenki Marka Grechuty: „Czy to jest przyjaźń?, Czy to jest kochanie?”. Ich relacje niestety nie układają się w prosty sposób. Zazdrość, niepewność, nieśmiałość powodują, że zostaną wplątani w sieć intryg i nie do końca wsłuchają się w głos serca.

Edyta Świętek ma przysłowiowego nosa, do pisania książek obyczajowych. „Wszystkie kształty uczuć” ma wiele elementów, którymi taka powieść powinna się charakteryzować. Na pierwszym miejscu są tu emocje bohaterów. Każdy z nich jest dobrze i konsekwentnie wykreowany. Może nas wkurzać, że Klaudia jest mało pewna siebie, a Dawid zbyt wycofany, ale oni tacy są i autorka twardo trzyma się nakreślonych sylwetek. Dzięki temu zyskują na autentyczności, a może znajdą się czytelnicy, którzy zobaczą w nich cząstkę siebie.

No dobrze, powiecie, uczucia uczuciami, ale czy to nie jest nużące, gdzie jest akcja. Nie zabraknie i jej. Autorka co jakiś czas odsłania nam element przeszłości Klaudii lub któregoś z mieszkańców wsi czy funduje jakąś intrygą, aby fabuła nabrała rumieńców. Cała historia jest rozpisana na kilka lat, więc ma pole do popisu i – napiszę to po raz kolejny – jest wiarygodna. Mamy świadomość, że z upływem czasu ludzie się zmieniają, a skutki pewnych decyzji stają się widoczne. Nie mamy wrażenia, że coś jest opisane na siłę, tylko po to, żeby zatrzymać czytelnika przy książce.

Bardzo lubię takie obyczajówki, jak „Wszystkie kształty uczuć" – naturalne niewymuszone, ciekawe. Podoba mi się opowiedziana przez Edytę Świętek historia. Moja relacja z bohaterami układała się różnie. Szczególnie na początku książki ich emocje wydały mi się wyolbrzymione, ale autorka przekonała mnie, że oni tak właśnie czują, a ja zaakceptowałam ich takimi jakimi są. Powieść odkładam na półkę z poczuciem dobrze spędzonego, w jej towarzystwie, czasu.

Klaudia, młoda nauczycielka rozpoczyna pracę w podkrakowskiej wsi. Bardzo szybko łapie kontakt z nieśmiałym Dawidem, miejscowym stolarzem potrafiącym z drewna wyczarować cuda. Kobieta powoli odnajduje się w nowej rzeczywistości, ma przyjaciela, na horyzoncie pojawia się też miłość. Wydawać by się mogło, że Klaudia, która nie zaznała w dzieciństwie rodzinnego ciepła w końcu ułożyła sobie życie... Jednak los ma dla niej inny scenariusz...

#wszystkiekształtyuczuć to piękna i niezwykle emocjonująca książka obyczajowa z wątkiem romansowym w tle. Można o niej powiedzieć, że została napisana przez samo życie. Realizm tej słodko - gorzkiej historii otwiera oczy na to, że miłość potrafi zaślepić, życie nie zawsze układa się tak jak byśmy sobie tego życzyli a prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
Główna bohaterka musi zmagać się z ogromem trudnych sytuacji, niejednokrotnie ma ochotę rzucić wszystko i uciekać...

Ta historia zaskakuje, wzbudza ogrom emocji i skłania do refleksji nad życiem. Tytuł jest bardzo adekwatny, znajdziemy tu miłość, przyjaźń, zazdrość, strach, radość i smutek...dosłownie wszystkie kształty uczuć.
Całość czyta się po prostu świetnie i z dużym zainteresowaniem dosłownie do ostatniej strony. Zakończenie zaskoczyło mnie bardzo. Polecam❤

Czy można nauczyć się kochać? Czy można obdarzyć kogoś uczuciem z czasem, za jego dobroć, troskę? O tym, jak jest to trudne, przekonała się niejedna osoba, która próbowała zawszeć małżeństwo czy też tkwiąca w związku z rozsądku, właśnie z uwagi na zalety partnera czy partnerki. Jednak mimo tych zalet brak miłości powoduje, że związek nie jest szczęśliwy i jest to wyczuwalne.
Klaudia długo nie wiedziała, że małżeństwo może żyć ze sobą w zgodzie, że można się kochać i szanować. Jej dzieciństwo było prawdziwym koszmarem, za który w dużej mierze odpowiedzialność ponosił jej ojciec i ciotka. I pomyśleć, że kilka lat wcześniej była kochanym dzieckiem wpatrzonych w siebie rodziców, że miała starsze rodzeństwo, bliźniaki, Dagmarę i Kazika. Tę sielankę przerwały narodziny jej młodszej siostry, Ewy, po których matka już nie wróciła do zdrowia. Dziećmi, a tak naprawdę wdowcem, zajęła się siostra matki, która zgotowała im piekło. Stawiająca na piedestale pieniądz kobieta oszczędzała na wszystkim, co dotyczyło dzieci siostry, skąpiąc im nawet jedzenia. Sama po kilku poronieniach powiła córkę, Ankę, co niestety nie obudziło w niej macierzyńskich uczuć do pozostałej gromadki. To jej pogarda i podejście do tragedii, jaka spotkała Dagmarę sprawiły, że piętnastoletnia dziewczyna popełniła samobójstwo, a jej brak bliźniak stracił kontakt z rzeczywistością. Zresztą tę pogardę było widać również w stosunku do Klaudii, która wyrosła na osobę nieśmiałą, przekonaną, że na nic nie zasługuje, a tym bardziej na miłość.
Nic zatem dziwnego, że dorastając w takim domu, Klaudia pragnęła zrobić wszystko, żeby się wyrwać z Wrocławia. Studia w Krakowie były cudownym okresem w jej życiu, mimo iż były okupione ciężką pracą i tułaniem się po wynajmowanych mieszkaniach. Po zdobyciu dyplomu szybko udało jej się zdobyć pracę, choć nie w samym Krakowie, ale w jednej z pobliskich wsi. Na dodatek kontrakt nauczycielki polskiego w szkole w Jodłówce obejmował również służbowe mieszkanie, więc był to idealny układ, a kobieta nareszcie poczuła się bezpiecznie.
Na dodatek już pierwszego dnia na jej drodze stanął mężczyzna, którego mogłaby pokochać. Tyle tylko, że nieśmiały Dawid przekonany, że tak zjawiskowa kobieta nie mogłaby obdarzyć go uczuciem, ukrywał miłość od pierwszego wejrzenia. Wolał udawać najlepszego przyjaciela, mimowolnie sprawiając, że Klaudia się wycofała przekonana, że na nic więcej nie może liczyć. Na dodatek wówczas, kiedy relacja pomiędzy nimi miała szansę się wyklarować, pojawił się Mariusz, lokalny przystojniak i bawidamek, łamacz niewieścich serc, a prywatnie przyjaciel Dawida. Tyle tylko, że w istocie zawsze Dawidowi zazdrościł wielu rzeczy i teraz też, kiedy tylko zorientował się, że ten jest zakochany w Klaudii, postanowił ją zdobyć. Nie było to zresztą trudne, bo i on postanowił, że u boku tak świeżej i niewinnej kobiety pragnie zostać na dłużej, co więcej – pragnie uczynić ją swoją żoną. Zgotował jej tym samym piekło, niedalekie od tego, które miała przed laty…
To tak naprawdę dopiero początek tej niezwykle wciągającej historii o miłości i nienawiści, o niedomówieniach, o skrzywdzonych dzieciach i o mężczyznach, którzy potrafią myśleć tylko o sobie. Losy tego smutnego trójkąta: Klaudii, Dawida i Mariusza poznamy dzięki niezwykle wciągającej powieści autorstwa Edyty Świętek. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Replika książka pt. „Wszystkie kształtu uczuć” zaskakuje, budzi emocje, zmusza do refleksji również nad swoim życiem. Pokazuje cienie i blaski, różne osobowości i różne postawy ludzi, pokazuje też, jak łatwo można dać uciec szczęściu, a także jak trudno je później odnaleźć. To książka idealna nie tylko na letni wypoczynek, bowiem mimo lekkości kryje w sobie prawdziwą głębię. Lekturą zachwycą się zarówno wielbiciele powieści obyczajowych, jak i romansów, miłośnicy twórczości autorki, a także wszyscy, którzy cenią sobie doskonale skonstruowane fabuły i wyrazistych bohaterów. Na tyle na bliskich, że kochamy, nienawidzimy, płaczemy i śmiejemy się wraz z nimi.

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką. Jest bardzo życiowa. Fabuła ciekawa, od której nie mogłam się od niej oderwać. A sam styl autorki sprawia, że przez książkę się przepływa... Dialogi są wiarygodne, a opisy barwne i plastyczne. Bohaterowie wykreowani przez autorkę są jak najbardziej realni, czułam z nimi silną więź i razem z nimi przeżywałam ich emocje. A autorka trochę ich nam funduje. Również spodobało mi się też zakończenie, które było zupełnie inne niż się spodziewałam. I było one dla mnie zaskoczeniem.

Jeśli spodziewacie się lekkiej lektury to tutaj jej nie znajdziecie.

Edyta Świętek Wszystkie kształty uczuć Zobacz więcej
Edyta Świętek Wszystkie kształty uczuć Zobacz więcej