Okup za Romanowów

Okładka książki Okup za Romanowów Robin Burcell, Clive Cussler
Okładka książki Okup za Romanowów
Robin BurcellClive Cussler Wydawnictwo: Amber Cykl: Przygody Fargo (tom 9) powieść przygodowa
powieść przygodowa
2021-03-16
Maciej Pintara
cussler

Okładka książki Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd Morrison
Furia tajfunu Clive Cussler, Boyd...
Okładka książki Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk Cussler
Diabelskie Morze Clive Cussler, Dirk...
Okładka książki Bunt morza Graham Brown, Clive Cussler
Bunt morza Graham Brown, Clive...
Okładka książki Wektory władzy Graham Brown, Clive Cussler
Wektory władzy Graham Brown, Clive...

Okładka książki Lepiej już umrzeć Andrew Child, Lee Child
Lepiej już umrzeć Andrew Child, Lee C...
Okładka książki Zaginione imperium Grant Blackwood, Clive Cussler
Zaginione impe... Grant Blackwood, Cl...
Okładka książki Punkt zero Graham Brown, Clive Cussler
Punkt zero Graham Brown, Clive...
Okładka książki Oko Niebios Russell Blake, Clive Cussler
Oko Niebios Russell Blake, Cliv...
Okładka książki Klątwa Salomona Russell Blake, Clive Cussler
Klątwa Salomona Russell Blake, Cliv...

Typowy wątek w powieściach Cusslera- obrzydliwie bogaci, piękni i młodzi Fargowie na tropie skarcu Romanowów. Bez problemu przemierzają pół świata, mają nieograniczone kontakty, posługują się bronią i walczą z czarnymi charakterami. Miły jest polski akcent na zamku w Książu i jego ciągle tajemniczej siatce tuneli kompleksu Riese. Taka bajka dla dorosłych, gdzie koniec jest przewidywalny i dobro zwycięża zło, no ale tak jest w każdej bajce...

Zdarzają się książki słabe, ale napisać całą serię słabych książek to jest niesamowity wyczyn.
Seria zapowiadała się bardzo ciekawie.
Małżeństwo podróżników poszukujących skarbów? Co może pójść nie tak?
Jak widać w przypadku tej serii totalnie wszystko.
Nierealna i absurdalna fabuła, żenujące dialogi, tragiczni bohaterowie. Nie wiem dla kogo i po co są te brednie.

Ostatni raz dałem się nabrać.
Zdecydowanie odradzam, i osobiście rezygnuję z dalszego czytania tych bzdur.

Seria zapowiadała się bardzo ciekawie.
Małżeństwo podróżników poszukujących skarbów? Co może pójść nie tak?
Jak widać w przypadku tej serii totalnie wszystko.

Ostatni...

Ma być ciekawie - tajemnica, przygoda, źli ludzie i niepewność czy główni bohaterowie sobie poradzą. Dobry pomysł na interesującą książkę. Cóż, nie w tym przypadku. Główni bohaterowie rozwiązali sprawę z palcem w nosie raz dwa a źli ludzie byli, ale tacy nijacy, nie zbudzali żadnego zagrożenia. I te bezproblemowe podróże małżeństwa jak za pstryknięcem palcami.

„Okup za Romanowów” - to dziewiąty już tom z cyklu przygód Remi i Sama Fargo oraz drugi autorstwa duetu: Clive Cussler i Robin Burcell. Książka skonstruowana w sposób charakterystyczny dla Cusslera, czyli najpierw poznajemy jakieś wydarzenie historyczne, które niechybnie wiąże się z zaginionym skarbem, a następnie przenosimy się do współczesności, w której bohaterowie poszukują rozwiązania zagadki (i skarbu),nierzadko borykając się z ludzką chciwością i bezwzględnością. Tym razem akcja nawiązuje do początków XX wieku, kiedy to bolszewicy mają otrzymać ogromy i cenny okup za życie członków rodziny carskiej. Okup jednak nie dociera do celu i ginie w tajemniczych okolicznościach. Skarb Romanowów pojawia się ponownie pod koniec II wojny światowej, kiedy przewożony jest do Argentyny i ma przysłużyć się powstaniu Nowej Rzeszy, ale i tym razem nie trafia do miejsca przeznaczenia. Przenosimy się w czasy współczesne i na scenie wydarzeń pojawiają się Sam i Remi Fargo – małżeństwo milionerów, poszukiwaczy artefaktów i przygód. Akcja rozpoczyna się w Afryce Północnej, gdzie Fargowie poszukują dwóch młodych ludzi, którzy zaginęli badając i dokumentując przebieg tzw. „szczurzego szlaku”. Dalej szlak poszukiwań prowadzi nas przez Kaliningrad, Polskę (zamek Książ i system tuneli zwanych kompleksem Riese),Niemcy, do Argentyny, a kluczowa rozgrywka rozegra się w Andach. Sympatyczna para małżeńska wplątuje się w walkę z tajną organizacją - Wilczą Strażą - zyskują przy tym nieoczekiwanych sprzymierzeńców, niejednokrotnie zostają zdradzeni, ostatecznie jednak wychodzą cało z wielu opresji.
Książka jest doskonałą propozycją dla miłośników odkrywania tajemnic przeszłości i poszukiwania ukrytych skarbów, pasjonatów przygód, sensacji, humoru i zwrotów akcji. Powieść czyta się szybko i z dużą przyjemnością. Historia wciąga od samego początku. Nie sposób się z nią nudzić, gdyż przez cały czas coś się tutaj dzieje. Na koniec jednak dołożę łyżeczkę dziegciu do tej beczki miodu – nie można oprzeć się wrażeniu pewnej przewidywalności wydarzeń i przekonaniu, że wszystko pójdzie jak po sznurku i jak zwykle uwieńczone zostanie sukcesem przy minimalnej liczbie strat. Pomimo tego czytanie „Okupu za Romanowów” daje wiele frajdy i jest świetną odskocznią od szarej rzeczywistości. Warto tej opowieści poświęcić kilka wieczorów.

Powieść trzyma poziom. Choć czasem wydaje mi się, że przemieszczenie się nawet między kontynentami, zajmuje Fargom dosłownie minuty...

Nie mój styl, nie moja bajka niestety. Mało realistyczna akcja jak dla mnie. Pstryknięcie palca i ciach, Państwo Fargo już są tu, to tam.
Wszystko się udaje, trochę intrygi ale zadanie idzie jak po maśle, zero zaskoczenia.

Dziś przychodzę z pytaniem, czy lubicie jak w czytanych książkach zagranicznych autorów pojawiają się wątki związane z Polską?
Ja bardzo lubię, tym bardziej gdy trafiają się w książkach autorów których cenię.
W ostatniej przeczytanej książce "Okup za Romanowów" Cliva Cusslera też natrafiłam na taki polski wątek.
W tej historii o Samie i Remi Fargo czytamy o próbie zapobieżenia odrodzenia Czwartej Rzeszy w XXI wieku.
Sam i Remi wyruszają do Maroka by wziąć udział w poszukiwaniu dwóch swoich współpracowników, którzy zaginęli podczas prac dokumentujących drogi nazistów z Europy po II wojnie światowej. Ale to dopiero początek tropienia zagadki neonazistowskiej organizacji, która jak się okazuje całkiem dobrze sobie radzi we współczesnym świecie.
Od Maroka przez Polskę, Berlin aż do Argentyny. A ich śladem ciągną ludzie, którzy za wszelką cenę pragną zdobyć tajemniczy okup za Romanów. Czym był i czy udało się go znaleźć to już musicie sami przeczytać.
Mnie w każdym razie bardzo przypadł do gustu ten wątek rozgrywający się w okolicach zamku Książ i kompleksu Riese. Byłam tam, więc czytając "widziałam" je przed oczyma co tylko dodawało atrakcyjności lekturze.
Jak zwykle nie brakuje w tej historii złych charakterów, pościgów, strzelaniny i niebezpieczeństw. Ale jest też historyczny kontekst, który naprawdę stanowi o wielkim atucie tej książki.
Bardzo się cieszę, ze miałam okazję ją przeczytać. Tylko żal że autor już nic więcej nie napisze. Zmarł w 2020 roku. Mam jeszcze nadzieję, że są takie historie, które u nas nie były wydane i Wydawnictwo Amber coś nam jeszcze zaprezentuje.

W tej historii o Samie i Remi Fargo czytamy o próbie...

Następny przebój mojego ulubionego autora.

Następny przebój mojego ulubionego autora.

Bardzo słaba książka z oryginalnym Cusslerem niewiele ma wspólnego.Nierealistyczna akcja,m.in.para bohaterów swobodnie podróżuje samolotami ,w tym w Polsce,wyposażona w pistolety a uzbrojeni najemnicy swobodnie polują na nich .

Cykl: Fargo
Sam i Remi Fargo – małżeństwo milionerów i poszukiwaczy przygód – musi zapobiec odrodzeniu się Czwartej Rzeszy w XXI wieku.
Lipiec 1918. Krym. Ogromny okup zostaje zapłacony za uwolnienie cara i jego rodziny z rąk bolszewików, ale to nie udaremnia egzekucji Romanowów. A okup? W tajemniczych okolicznościach znika...
Grudzień 1947. Buenos Aires. Zbiegły z Europy hitlerowiec przewozi zrabowane skarby Romanowów, by sfinansować stworzenie Czwartej Rzeszy. Jego samolot nie dociera do celu.
Czasy współczesne. Sam i Remi Fargo poszukują w Maroku dwóch bliskich współpracowników, którzy zniknęli w tajemniczych okolicznościach podczas prac nad dokumentowaniem drogi ucieczki nazistów z Europy po II wojnie światowej. Wytropienie neonazistowskiej organizacji to największe poszukiwania, jakie Fargo dotąd prowadzili.
Od Afryki Północnej ślad wiedzie do Polski, do zamku w Książu i tuneli nazywanych kompleksem Riese… Pościg i walka z Wilczą Strażą toczy się od Wrocławia przez Berlin, aż do Argentyny.
A tajemnice kryją niezdobyte szczyty Andów...
Uwielbiam książki Cusslera. Nie sposób się przy nich nudzić ani przez jedną stronę. Poszukiwania skarbów, pościgi, zagadki...jak u Dana Browna 😍 CLIVE CUSSLER to najpopularniejszy i najbardziej lubiany przeze mnie autor powieści przygodowo-sensacyjnych. Podróżnik, badacz historii katastrof morskich, poszukiwacz zatopionych wraków, sam był uosobieniem przygody, tak jak jego bohaterowie. Jego książki opierają się na schemacie: stara zagadka z historii, która jakoś się wiąże ze współczesnymi problemami na świecie i bohaterowie, próbujący nie dopuścić do globalnego kataklizmu poprzez rozwiązanie i ujawnienie tajemnicy. Niby zgrany temat, ale u Cusslera zawsze się sprawdza. Przeczytałam większość jego książek i wszystkie mi się bardzo podobały.

Cykl: Fargo
Grudzień 1947. Buenos Aires. Zbiegły z Europy...

• Przygodowa
  • Clive Cussler
  • Kryminał, sensacja, thriller
  • Brak Legimi A

Dodaj cytat z książki Okup za Romanowów