Domy i inne duchy

Okładka książki Domy i inne duchy Marta Bijan
Okładka książki Domy i inne duchy
Marta Bijan Wydawnictwo: eufobia horror
horror
eufobia
2021-03-11
2021-03-11
domy i inne duchy horror opowiadania grozy marta bijan duchy

Jestem zachwycony! Ta proza ma w sobie coś z Lovecrafta jeśli chodzi o ewokację grozy, tajemniczości, podskórnego napięcia i nienazwanego zła. Moim ulubionym opowiadaniem jest póki co "Złe miejsce" o pisarzu i jego żonie. Zrobiło na mnie ogromne wrażenie. No i cudowna puenta spinająca wszystkie wątki.

Kocham! Kocham! Kocham!
Spodziewałam się bardzo dobrej książki, dostałam niesamowity zbiór opowiadań, który myślę zostanie że mną na Dłuuugo.
Takiego końca miesiąca się nie spodziewałam.

Kocham! Kocham! Kocham!
Takiego końca miesiąca się nie spodziewałam.

Z reguły nie lubię opowiadań. Omijam szerokim łukiem, ale skusiłam się na ten zbiór ze względu na wyzwanie czytelnicze. Przez długi czas podczas czytania miałam w głowie takie ALE O CO CHODZi? i dopiero zakończenie wszystko wyjaśniło. Wszystkie elementy wskoczyly na swoje miejsce a ja naprawdę dobrze się bawiłam!

pomyślałabym, że zbiór jak zbiór, ale to zakończenie! jakie to dopracowane i przemyślane!

Pokaż mimo tovideo - opinia

Straszne. Klimatyczne. Obrzydliwe. Idealne.

Straszne. Klimatyczne. Obrzydliwe. Idealne.

,,To tylko ̶n̶a̶z̶w̶y̶, zbiór przypadkowych elementów [...]"
(wyrwane z kontekstu, ale idalnie podsumowuje)

❗TW: sceny erotyczne, brutalne opisy, (jest więcej, ale nie pamiętam)

Po tych wszystkich ocenach myślałam, że jest to jakieś niesamowite odkrycie, normalnie cud literatury... otóż nie. Opowiadania były nietypowe i specyficzne, to prawda, ale w porównaniu do innych mrocznych, osobliwych historii te były nijakie. Nawet nie wiem, skąd te zachwyty, bo większość opowiadań była (przynajmniej dla mnie) bez sensu, kompletnie ich nie rozumiałam. Czasami się czułam, jakby urywały się w środku.

Zakończenie sprawiło, że wszystkie połączyły się w logiczną całość, ale no nadal, one nie miały sensu. Widziałam, że niektórzy pisali o pięknym języku, ale dla mnie również nie był on "inny", wręcz typowy.

,,To tylko ̶n̶a̶z̶w̶y̶, zbiór przypadkowych elementów [...]"
(wyrwane z kontekstu, ale idalnie podsumowuje)

❗TW: sceny erotyczne, brutalne opisy, (jest więcej, ale nie pamiętam)

Czytasz historię za historią i zastanawiasz się dlaczego one tak nagle się urywają, kończą w połowie zdania, milkną bez echa. Koniec wyjaśnia wszystko, brakujące puzzle wskakują na swoje miejsce, a ty zastanawiasz się jakie uczucia wywołała w tobie ta pozycja.

planowałam wystawić negatywną ocenę, bo przez większość czasu średnio mi się podobało, ale na koniec gdy wszystko się połączyło to trochę wow. mam ochotę przeczytać drugi raz, tylko teraz skakać po rozdziałach według chronologii wydarzeń, żeby jakoś ułożyć tą historię i ją zrozumieć. może trochę przekombinowane, ale jednak myślę o niej po przeczytaniu i jakieś wrażenie na mnie zrobiła. nie jestem pewna czy pozytywne, ale nie obojętne.

Dotrwał może do 5 może 6 opowiada . Słabe i krótkie opowiadania bez klimatu stereotypowe nie polecam